Категорија : АНАЛИЗИ

АНАЛИЗИ

Шведска во време на пандемија: Доверба во граѓаните, наместо остри мерки

Влатко Зорба
Шведската влада не воведе сурови забрани или казни како другите земји, бидејќи смета дека граѓаните ќе бидат одговорни и дисциплинирани, ќе ги почитуваат препораките за...
АНАЛИЗИ

Дали топлото време навистина ќе го убие КОВИД-19?

Влатко Зорба
Некои луѓе се надеваат дека епидемијата на новиот коронавирус ќе се намали со зголемувањето на температурите, но пандемиите честопати не делуваат како сезонски епидемии. Би-Би-Си...
АНАЛИЗИ

5 ефикасни стратегии за борба против коронавирусот

Влатко Зорба
Коронавирусот се шири низ целиот свет и предизвика паника насекаде: извештаите секојдневно се ажурираат со податоци за илјадници нови заразени и стотици смртни случаи. Многу...
АНАЛИЗИ МАКЕДОНИЈА

Проф. Д-р Наумова: Колективните кризни состојби не водат автоматски до психолошка апокалипса

Stefanija Kuzmanovska
Поради пандемијата на Kовид-19 луѓето се истовремено изложени на сплет од повеќе стресни искуства: ризикот од инфекција, пред сѐ, на поранливите групи и можноста здравствениот...
АНАЛИЗИ

Германски медиуми: Трамп, Гренел, Тачи, Вучиќ – на никој не му одговараше Курти

Stefanija Kuzmanovska
Зад падот на владата на Албин Курти лежи „борбата за моќ на премиерот со претседателот Хашим Тачи“, пишува германски „Зидојче Цајтунг“, цитирани од ДВ. Весникот...
АНАЛИЗИ

ЕУ со „излезна стратегија“ кон средината на април?

Stefanija Kuzmanovska
Италијанскиот премиер Џзепе Конте беше подготвен да ја исклучи камерата. Шефовите на држави и влади на земјите членки на ЕУ вчера преку Интернет врска зборуваа...
АНАЛИЗИ

„Њујорк Тајмс“: Коронавирусот и Американците придонесоа за паѓање на владата на Курти

Stefanija Kuzmanovska
Спорот околу реакцијата на пандемијата од коронавирусот е една од причините поради кои парламентот ја изгуби довербата во косовскиот премиер Албин Курти, но критичарите велат...
АНАЛИЗИ

Зошто ЕУ ја игнорира трагедијата во Италија?

Stefanija Kuzmanovska
Покрај вирусот што ја фрли Италија на колена, оваа медитеранска земја ја погоди и друг, помалку неочекуван проблем – игнорирањето и тишината на Европската унија...
АНАЛИЗИ

Белорусија: Единствената земја во Европа која не е загрижена за пандемијата од коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Европа сега е епицентарот на епидемијата на коронавирусот, но постои една земја на Стариот континент каде нема радикални промени во секојдневниот живот. Белорусија, единствена земја...
АНАЛИЗИ

Вакцина против корона: Кога ќе ја имаме?

Stefanija Kuzmanovska
Секој ден пристигнуваат нови податоци за научни лаборатории кои забрзано работат на создавање вакцина против корона вирус, додека Кина и САД почнаа со први тестирања...