АНАЛИЗИ

Американскиот претседател Доналд Трамп може да изгуби повеќе од својата позиција со пораз на изборите на 3 ноември. Во време кога тој се бори да ја спаси својата политичка кариера, неговиот деловен живот е под зголемен ризик, а бројни скандали што се натрупаа последните години чекаат правна наплата.

Во следните четири години, Трамп може да се соочи со рок за враќање на повеќе од 400 милиони долари заем. Според истрагата на „Вашингтон пост“, Трамп позајмил најмалку 55 милиони долари заеми од њујоршката компанија „Ladder Capital Finance“ за „Trump Tower“ и станбената зграда на Менхетен. А на германската „Дојче банка“ и должи заем за одморалиштето „Дорал“ и хотелите во Вашингтон и Чикаго. Според јавно достапните документи, заемот во германска банка изнесува околу 364 милиони американски долари.

Експертите за национална безбедност веќе предупредија дека долговите на Трамп кон странска банка може да претставуваат безбедносен ризик и да го направат ранлив на влијанието на странските влади. Особено ако биде реизбран затоа што тогаш ќе должи огромни суми пари што ќе треба да ги плати од некаде. Но, од каде? Пандемијата на коронавирус влијае и на бизнисот на Трамп. Поради намалените службени патувања и конференции, хотелите се борат со загуби.

Безбедносен ризик

Хотел во Вашингтон беше исполнет со само 5 проценти од ноќевањата неколку денови овој септември. Одморалиштето Дорал, кое беше затворено еден месец оваа пролет, отпушти повеќе од 250 работници. Менаџерот на хотелот во Чикаго, Габриел Константин, рече дека пандемијата направила толкава штета на хотелот, кој во моментов е едвај исполнет со капацитет од 24 проценти, и може да поминат девет години пред бизнисот да се врати на нивоата во 2019 година. „Њујорк Тајмс“ неодамна објави дека хотелот „Дорал“ и „Трамп ДЦ“ заедно изгубиле 217 милиони долари дури и пред коронавирусот.

Според сценариото на „Тајмс“, недвижниот имот не носи доволно пари за да го отплати заемот. Притоа, Трамп е личен гарант во „Дојче банка“, што би значело дека банката лесно ќе може да седне на неговиот имот, во случај да не договори за некаква форма на одложување на плаќањето или ако не отплати навремено.

Организацијата Трамп може да се сврти кон продажба на недвижен имот. „Волстрит журнал“ неодамна објави дека замокот „Seven Springs“ на пространа пошумена земја северно од Њујорк наскоро може да биде на продажба. Исто така има обид за продажба на хеликоптерот кој се појави во воведниот врв на серијата „Приправник“ и неговите станови во Лас Вегас, Чикаго и Хаваи, кои повеќе не се атрактивни на пазарот поради намалената вредност на брендот „Трамп“.

Доколку Трамп ја изгуби својата позиција во Белата куќа, тој исто така ќе го изгуби имунитетот од федералното гонење што му дава широки овластувања да ги ублажува тужбите против него и неговиот бизнис.

Сторми Даниелс

Новата демократска администрација, во случај на победа на Џо Бајден, може да ја оживее истрагата на поранешниот американски специјален истражител Роберт Мулер. Во извештајот на Мулер детално се наведени голем број епизоди во кои Трамп можеби ја попречувал правдата. Истрагата против Мајкл Коен, осуден на три години затвор, исто така може да се издигне од пепел.

Долгогодишниот личен адвокат на Трамп се изјасни за виновен за кршење на финансирањето на претседателската кампања и е осуден, меѓу другото, и за мито на жени кои имале наводна врска со Трамп, како што е порно sвездата Сторми Даниелс, да не се рекламираат за време на предизборната кампања во 2016 година. Трамп тогаш помина скоро недопрен, веројатно заради политиката на Министерството за правда да не го прогонува претседателот.

Потоа, може да започне нова истрага, која ја стартуваше „Њујорк Тајмс“ дека Трамп не платил данок во последните 10 години. Односно, тој тврдеше дека постојано бил во загуба, што му дозволило да плати само 750 долари данок на доход во 2016 година. Иако Трамп го нарекува извештајот „лажни вести“, тоа може да биде основа за кривично гонење за даночна измама. Во исто време, јавниот обвинител на Њујорк, Летитија Џејмс истражува дали компанијата за недвижнини на семејството Трамп лажно ги пријавила вредностите на имотот за да обезбеди даночни бенефиции, демократите во Конгресот се борат на суд за да добијат пристап до финансиската евиденција на Трамп, а отворени се и две истраги за повреди на уставни клаузули, со кои се забранува претседателот да прима вредни предмети од странски влади.

На внуката Мери Трамп ќе и биде полесно да бара документи со кои ќе се докаже дека е измамена за милиони долари во спор околу тестаментот на нејзиниот дедо. А има обвиненија и за сексуално вознемирување.

Лажел и за своите инвестиции во бројни добротворни организации

„Њујорк Тајмс“ ги потврди претходните тврдења на истражувачките новинари дека Доналд Трамп ги искористил филантропските активности за сопствена деловна добивка и за целите на неговите компании и кампањи. Долго скриените податоци за затајување данок покажуваат дека Трамп не требал да дава од џеб за голем број „добротворни“ донации во износ од 130 милиони долари од 2005 година.

Дури 119 милиони долари даночно олеснување за добротворни цели произлегуваат од четири зделки за земја со конзерваторски тимови и федералната влада. Тој ја искористи можноста за даночен маневар популарен меѓу богатите Американци, што понекогаш му овозможува на сопственикот на земјиштето да ја задржи сопственоста на имотот и да добие даночен одбиток еднаков на неговата проценета вредност. На пример, во 2014 година тој доби 25,1 милиони американски долари за договор за уредување на земјиштето, бидејќи реши да не развие проекти на 11,5 хектари земја во Лос Анџелес.

Трамп во својата претседателска кампања во 2015 година рече дека донирал повеќе од 102 милиони долари во добротворни цели. Но, неговата лична добротворна организација излезе од деловна активност во 2018 година поради обвинувањата дека се занимавала со профитот на Трамп, неговите компании и неговата маркетинг кампања.

Најголемата единечна донација на пари што ја пријавил, и ја дал на својата фондација, биле 400.000 американски долари што ги доби во 2011 година за снимањето на серијата „Приправник“. Неговото лозје од Вирџинија донираше скулптура од стакло од 73,600 долари во 2014 година на мало историско друштво во Пенсилванија. И во 2016 година, друга негова компанија донираше 30 000 долари на Фондацијата за образование на САД. Откако во 2009 година пропадна закупот на замокот „Seven Spring“ од страна на диктаторот Моамер Гадафи, тој сепак доби отштета од 150.000 долари од поранешниот либиски лидер. Трамп за Си-ен-ен во 2011 година изјави дека парите ги донирал во добротворни цели.

Сепак, неговите даночни пријави од 2009 година објавија само 22,796 УСД во деловни и приватни донации.

Поврзани вести

Ердоган и децата бегалци

Stefanija Kuzmanovska

Јакнењето на Исламска држава во сенка на короната

Заканата од климатски промени може да ги обедини светските сили

Stefanija Kuzmanovska

Контрацептивните апчиња го зголемуваат ризикот од корона

Странците заработуваат 900 евра помалку од домашните граѓани во Германија

Александар Петровски

Сè повеќе гладни во светот поради пандемијата на коронавирус

Stefanija Kuzmanovska