АНАЛИЗИ

Ал Џезира: Русија преку Бугарија сака да го прошири своето влијание на Балканот

Бугарија игра голема улога во шпионските измами на Русија на Балканот и обидот на Русија да го прошири своето влијание во регионот, според публикацијата на арапската телевизија „Ал Џезира“, насловена како шпионска војна на Русија на Балканот.

Медиумите потсетуваат на случајот со труењето на поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во 2018 година, кој е сличен случај како со бугарскиот трговец на оружје, Емилијан Гебрев.

Три години порано, во април 2015 година, тој стана коматозен откако беше отруен со непозната супстанција. Неговиот син и вработен во неговата компанија исто така се разболea и беа на интензивна нега.

„Иако бугарските власти започнаа истрага за случајот, тие ја затворија во 2016 година поради недостаток на докази“, пренесува Ал Џезира. И продолжува:

„Наоѓајќи сличности во случајот Скрипал, Гебрев ги алармираше бугарските власти. Тој верува дека бил нападнат со намера да се здобијат со бугарската фабрика за оружје и дека со неговото труење учествувале руски агенти на руското контраразузнавање кои се потенцијално поврзани со неговиот конкурент. Сепак, бугарските агенции за спроведување на законот и владата се омногу бавни во вршењето на својата работа, како и обвинителството под раководство на јавниот обвинител Сотир Цацаров, за кого се вели дека има блиски односи со неговиот руски колега, Јури Чаика“.

Арапскиот медиуми понатаму објави дека, за разлика од повеќето други членки на Европската унија и земјите од НАТО и Западен Балкан, како Албанија, Северна Македонија и Црна Гора, Бугарија одби да ги протера руските дипломати во случајот „Скрипал“. „Обично, овие случаи не се како што изгледаат“, изјави тогаш премиерот Бојко Борисов од Брисел.

„Но, сега Софија се менува“, истакна „Ал Џезира“.

Во прилог на ова, таа потсетува на обвинението за обид за убиство на 23 јануари 2020 година, од страна на обвинителството на новиот јавен обвинител Иван Гешев против тројца руски државјани, за кои се верува дека се агенти на руските безбедносни служби. Во прилог на изјавата, тие се потсетуваат и за протерување на двајца руски дипломати еден ден подоцна, како и за протерување на друг руски дипломат во октомври.

„Ал Џезира“, исто така, цитира написи од истражувачките портали „Белингкат“ и „Инсајдер“, фокусирани на врската на еден од агентите на руското контраразузнавање, вклучени во труењето на Гебрев, Сергеј Федотов (вистинско име Денис Сергеев), со труење во Салисбери, Англија. Тој имал резервирано хотелска соба во близина на канцеларијата на Гебрев и е снимен од безбедносните камери, пишува Белингкат.

Подолу во постот, арапската телевизија се фокусира на низата шпионски скандали на Балканот во текот на изминатите пет години во кои беа вклучени руски граѓани. „Не е тајна дека регионот одамна е област на активност за специјалните служби на Кремљ“, се вели во извештајот.

„Иако Русија нема свои трупи на теренот, таа води војна против Западот и нејзиното влијание на Балканот на поинаков начин – од пропаганда и дезинформација до помош на националистички и екстремно десничарски групи до насочени убиства“, се вели во публикацијата.

Таа потсетува на откриената афера во октомври 2016 година, од страна на црногорските власти за намерата на „српските ултранационалисти и нелојални безбедносни службеници да ја соборат црногорската влада“. Медиумите ја цитираат изјавата на обвинителството дека тие постапувале во договор со двајца агенти на руското контраразузнавање.

Според двата истражувачки портали, еден од нив честопати ја посетувал Бугарија во 2014 година, најверојатно подготвувајќи го нападот против Емилијан Гебрев.

Медиумите, исто така, гледаат руско учество во акциите на Грција и Северна Македонија за решавање на нивниот долгогодишен спор за името. Во прилог на ова, Ал-Џезеира се потсетува на јули 2018 година, неколку недели откако беше потпишан договорот од Преспа, кога Атина протера двајца руски дипломати кои беа против договорот.

„Приближно во исто време, премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, обвини грчко-руски бизнисмен под обвинение дека им платил македонските националисти за да го поткопа Договорот од Преспа“, објави Ал Џезира.

За руската шпионажа во Србија, медиумот како пример го наведува ноември 2019 година, кога претседателот Александар Вучиќ го обвини поранешниот помошник воен аташе во руската амбасада за поткуп на пензиониран службеник за добивање доверливи информации.

Поврзани вести

Што всушност содржи вакцината за корона од Оксфорд?

Трите најсмртоносни болести и короната

Stefanija Kuzmanovska

Заради 36 секунди се случил пеколот во Чернобил (ВИДЕО)

Откриено зошто Ковид-19 предизвикува губење на мирисот

Која е Сара Гилберт, професорката која го предводи тимот истражувачи од Оксфорд за ковид вакцина

Александар Петровски

Коронавирусот го руши светскиот поредок, но кои ќе бидат најважните политички последици?