АНАЛИЗИ

Американците се вооружуваат пред претседателските избори

„Mе прашуваат дали ќе прифатам мирен трансфер на власта, а одговорот е:„ Да, ќе прифатам. “Но, како и сите други, сакам да бидат фер избори“, рече синоќа шефот на Белата куќа.

Ова е првпат Доналд Трамп да рече дека ќе ги признае резултатите дури и ако победи демократскиот кандидат Џо Бајден, иако остави можност во некои случаи тоа да не се случи.

Невообичаено за американскиот претседател и претседателските кандидати, Трамп со месеци предупредуваше дека изборите можат да бидат наместени, па затоа одби да коментира за предавањето на власта. Ова е невообичаена година, некои гласачи ја преземаа улогата на набљудувач, други се подготвуваат за можни граѓански судири, а медиумите и упатените во Вашингтон очекуваат резултатите да се одложат со недели.

Трамп им порача на приврзаниците дека гласовите можат да бидат украдени во земјите под контрола на Демократската партија. Тој алармираше дел од јавноста тврдејќи дека тамошните гувернери ќе им дозволат на своите гласачи да гласаат повеќе од еднаш, како и дека ќе организираат измама со гласови по пошта. Десетици милиони Американци гласаат по пошта оваа година за да не бидат изложени на коронавирусот. Бидејќи не сите гласови ќе пристигнат до 3 ноември, резултатите се очекува да се додадат неколку дена, ако не и неколку недели подоцна.

Лидерот на администрацијата во Вашингтон ги повика своите симпатизери да обрнат внимание на она што се случува на избирачките места, што Демократската партија го протолкуваше како заплашување на нивните, особено малцинските гласачи. Според Ројтерс, голем број луѓе во Америка се подготвуваат за сценарио во кое нема да има јасен победник или ќе мора да чекаат толку време за спорадични конфликти, претежно помеѓу екстремните левичари и екстремните десничари. Додека некои граѓани се обучени да ги смират тензиите на избирачките места и на други јавни места, други организираат милиции или купуваат оружје во случај да мораат сами да ги бранат своите животи или имот. Според Федералното биро за истраги, Американците во последните месеци набавувале повеќе пушки и пиштоли од вообичаеното. Прво, тие се вооружуваа, плашејќи се од анархија среде епидемијата, а потоа и од постизборниот хаос.

И додека аналитичарите најчесто веруваат дека стравот од широко распространето насилство е претеран, тие не можат да ја исклучат можноста резултатите да бидат одложени. Доколку институцијата Брукингс предвиди дека половина од гласачите ќе гласаат по пошта, тоа ќе го забави пребројувањето на гласачките ливчиња, па Американците, како што се навикнаа, нема да знаат кој е нивниот претседател вечерта на денот на изборите. Токму во ова одложување се гледа можноста кандидатите да започнат да сеат сомнежи за регуларноста на изборите.

Покрај Трамп, за измама предупредува и неговиот ривал од пред четири години, Хилари Клинтон, кој рече дека Бајден, во случај на близок пораз, не треба да ги признава резултатите се додека не се изброи последното гласање. Како што објасни таа, републиканскиот кандидат може да го искористи одложувањето на пристигнувањето на гласовите за да прогласи победа предвреме.

И ова не би бил прв пат да се преброи секој глас во Америка за да се знае кој е новиот претседател. Пред дваесет години, изборната комисија не можеше да ги објави резултатите се додека не разјасни како гласаше Флорида, и токму во таа сојузна држава имаше мртва трка меѓу републиканецот Џорџ В. Буш и демократот Ал Гор. Иако разликата беше скоро незначителна, таа сепак отиде во прилог на Буш, па Гор побара повторно да се преброи секој глас. Бидејќи процесот стануваше покомплициран, се бараше мислење од Врховниот суд, кој конечно нареди да се запре броењето на гласовите. Буш беше именуван за шеф на државата во декември.

Според некои сфаќања, не би им одговарало на демократите доколку победникот повторно се утврди со помош на Врховниот суд, бидејќи во него преовладуваат конзервативните судии. Двајцата судии беа назначени лично од сегашниот претседател, а пред изборите, таму треба да влезе и третиот судија на „Трамп“, поточно судијката Ејми Кони Барет.

Поврзани вести

Научниците конечно го најдоа „виновникот“ за тешките симптоми на Ковид-19

Александар Петровски

Најважните предизборни анкети покажуваат дека ситуацијата не е добра за Трамп

Влатко Зорба

„Гардијан“: Зошто Балканот страда помалку од коронавирусот од Западна Европа?

Дојче Веле: Детали без цензура, што пишува во документите на тајните служби за корона!

Трамп се приближува кон изборното ветување за враќање на американските трупи од Авганистан: Мировен договор со Талибанците?

Никола Поповски

Универзитет „Ратџерс“: 5G мрежата влијае на атмосферата

Александар Петровски