АНАЛИЗИ

Бајден ита кон победата: Ги презема државите на Трамп

Пандемија на коронавирус што однесе повеќе од 220.000 американски животи може скапо да го чини Трамп.

И покрај фактот дека Републиканската партија успешно ги освои симпатиите на американските пензионери во последните четири изборни циклуси, предизборните анкети на „Волстрит журнал“ и „Ен-Би-Си њуз“ покажуваат дека оваа година граѓаните над 65 години кои живеат во т.н. „свинг“ или неодредени држави може да гласаат за Џо Бајден.

Во 2016 година, Доналд Трамп освои дури 7 проценти подобар резултат кај пензионерите од неговата противкандидатка Хилари Клинтон, но оваа година заостанува дури 10 процентни поени.

Најголемиот проблем на сегашниот претседател е фактот дека граѓаните постари од 65 години се претставени над просекот во оние сојузни држави кои ќе го решат победникот оваа година. Во исто време, пандемијата на коронавирус, која однесе повеќе од 220.000 животи, е голема пречка меѓу најризичната група граѓани.

Борба за мандати

Државата Мејн, на самиот север на САД, има најстаро население во целата држава. Дури една петтина се пензионери. Платформата „FiveThirtyEight.com“, која комбинира просек на предизборни анкети, најавува сериозен политички пресврт во таа сојузна држава, во која републиканците освоија одличен резултат во 2016 година.

Бајден во Мејн во моментов води со дури 15 проценти, што е пораст на популарноста на Демократската партија за само четири години за 12 проценти. Во голема опасност е и републиканскиот сенатор Сузан Колинс, која ќе се бори за уште еден мандат на 3 ноември, а чии анкети предвидуваат пораз.

Пензионерите, исто така, сочинуваат огромен процент од населението во Пенсилванија, Мичиген и Висконсин, земји во кои Бајден води со месеци и каде осум проценти од граѓаните постари од 65 години го претпочитаат Бајден во споредба со оние кои ја фаворизираа Хилари Клинтон во 2016 година.

Флорида, Ајова и Њу Хемпшир се исто така „свинг“ држави во кои Бајден во моментов води и секоја од нив учествува со 20 проценти од пензионерите. Она што најмногу го смени мислењето на испитаниците за сегашната администрација на Доналд Трамп, е одговорот на пандемијата на коронавирус.

„Поради мојата возраст, многу ми е жал што претседателот се однесува како ништо да не се случува“, рече Вирџинија Кронистер од Пенсилванија, која гласаше за Трамп во 2016 година.

Дејвид Швард, кој веќе го искористи своето право на глас, уште еднаш го избра сегашниот претседател и не се согласува со нејзината проценка. Шварц е пензиониран млекар во Висконсин и смета дека Трамп постигнал добар баланс помеѓу одговорот на здравствената криза и заштитата на националната економија.

„Јас носам маска само кога одам во продавницата и тоа е тоа“, рече тој, додавајќи дека пандемија може да биде сузбиена без да се блокира целата земја.

Различни профили

Треба да се напомене дека профилот на пензионерите варира во голема мера од земја до земја. На пример, Флорида, која после Мејн има најголем процент на жители постари од 65 години, е дом на многу пензионери кои одлучија да го поминат самракот од својот живот во Сончевата држава, како што популарно се нарекува, и доаѓаат од сите страни на САД.

Во Пенсилванија, од друга страна, постарата популација живее на запад; областа во која челичарницата до релативно неодамна беше крвоток на целата федерална држава. Токму поради затворањето на ваквите работни места, што се случи за време на администрацијата на Барак Обама и Џо Бајден, постарите граѓани го избраа Трамп во 2016 година со надеж дека тој ќе ја оживее неуспешната економија и ќе ги врати нивните деца и внуци дома. Демократскиот консултант Мајк Микус сепак верува дека Трамп ќе победи оваа година во области надвор од строгиот центар на Питсбург.

Интересно е што повеќето пензионери кои учествуваа во анкетата на „Волстрит журнал“ изјавија дека за нив пандемијата на коронавирус е далеку поважен проблем од економското закрепнување и дека најверојатно ќе го изберат својот претседателски кандидат на 3 ноември според тој критериум. Исто така, 57 проценти од испитаниците би сакале да видат сочувствителен и компетентен претседател во Белата куќа, додека дури 49 проценти претпочитаат кандидат кој може да се спротивстави на естаблишментот во Вашингтон.

Поврзани вести

Д-р Фаучи има двојник кој се борел против вирус во 1918 година

Stefanija Kuzmanovska

Убиството на Џорџ Флојд ја крена Америка на нозе. Како гледа Европа на расизмот?

Влатко Зорба

„Еурактив“: Турција има еден месец да избегне санкции

Stefanija Kuzmanovska

Белорусија: Единствената земја во Европа која не е загрижена за пандемијата од коронавирус

Stefanija Kuzmanovska

Витамин Д и короната: Волшебен лек или залудна надеж?

Победата на Вучиќ ја уништи демократијата во Србија

Влатко Зорба