АНАЛИЗИ

Чекор по чекор во нормалност

Армин Лашет отсекогаш бил на страната на канцеларката Ангела Меркел, било да е тоа за владини работи или внатрешни спорови кај нивните Демохристијани. Но, за време на пандемиската криза, премиерот на Северна Рајна-Вестфалија, најнаселената германска покраина, бара поинаков пристап од канцеларот.

Додека од Берлин се слуша дека нема потреба да се брза за укинување на мерките, Лѓет повика барем да се дискутира и да се утврдат јасни критериуми – кога, под какви услови и како ќе се врати нормалноста во Германија?

Сега провинциската влада на Лашет собра широка експертска група која излезе со првите предлози. Експертите велат дека мора да се мерат четири критериуми: каде е поголем ризикот од инфекција и каде е помал? За кого е особено опасен вирусот? Кои активности се особено важни за економијата и општеството? И каде можат да се спроведат заштитни мерки?

Постепено враќање

Меѓу дванаесетте експерти е и Хендрик Штрек, раководител на Институтот за вирологија на универзитетот во Бон, чиј тим во градот Гангелт на далечниот запад – најголемото жариште на Германија – откри дека трипати повеќе луѓе имаат коронавирус, како што се открива со класичните тестови. Мозочниот удар и неговите колеги пресметале дека стапката на смртност на коронавирусот била 0,37 проценти во тој момент.

Поранешниот судија на Уставниот суд, Удо ди Фабио и директорот на Институтот за германска економија Мајкл Хитер се во тимот. Според ДПА, заедничкиот документ предупредува дека пред да бидат објавени мерките, мора да постои сигурност дека здравствениот систем „нема да биде преоптоварен во блиска иднина“ и потоа „постепено да се врати во нормалност“.

На неодамнешните настапи, канцеларката Ангела Меркел сè уште не го наведе датумот кога мерките за изолација би можеле да бидат олабавени. Сигурно е дека тоа нема да се случи пред крајот на велигденската пауза на 20 април, а телефонска конференција со премиерите во покраината се одржува на 15 април.

Меркел порано изјави дека е неопходно е да се забави епидемијата, така што бројот на регистрирани заболени во Германија само ќе се дуплира на секои десет дена или, подобро, дури и побавно. Денес, бројот на регистрирани случаи се удвојува со многу побавна стапка – на секои 18 дена.

Фудбалот со навивачи и дискотеки ќе почека

Овие експерти советуваат да размислат за отворање продавници, училишта и универзитети. Тие препорачуваат наставата во училиштата да не започне за сите одделенија истовремено и на почетокот воспитувачите и наставниците кои спаѓаат во ризичната група да не работат со деца. Отворањето на градинките и делумно отворањето училишта, според експертите, ќе отвори места за родителите да се вратат на работа.

Во документот се бара итно зголемување на капацитетот на лабораторијата за тестирање на лица со симптоми, како и за оние кои биле во контакт со заразените, без исклучок. Предложено е да се формираат нови лаборатории и станици за мобилни тестирања со помош на војската и Црвениот крст за да можат 500.000 луѓе да се тестираат дневно. Во моментов, ова е неделен капацитет на лабораторијата.

Се додава дека во фабриките работниците треба да држат растојание, да носат маски или да бидат одделени со заштитни бариери. Експертите велат дека малите продавници „сигурно можат да се отворат порано од дискотеките“, додека за рестораните и кафулињата предлагаат строг простор помеѓу маси и ограничен број гости.

„Големи настани како фудбалските дули во Бундеслигата, но и саемите и конгресите нема да се одржат во блиска иднина“, додаде тој.

Експертите, сепак, заклучуваат дека понатамошното ширење на вирусот може да промени сè – нов бран на зараза ќе бара мерките повторно да се воведат.

Поврзани вести

Тврд Brexit, мек Brexit, без Brexit

Влатко Зорба

Поради „зачинет“ чај пропаѓа мегапроектот на Путин и ЕУ?

Влатко Зорба

Мистериозна болест кај децата, дали има врска со коронавирус?

Stefanija Kuzmanovska

Маки на туристите во Шпанија: Одат на море здрави, се враќаат со корона

Stefanija Kuzmanovska

Научниците го следеа вирусот од влегувањето во организмот и еве што таа болест точно му прави на телото

Како светот се подготвува за вториот бран?

Влатко Зорба