АНАЛИЗИ

Дали лудиот шведски модел против корона ги даде резултатите?

Контроверзниот шведски модел сè уште е под лупа, а ставот на научниците се разликува: додека некои тврдат дека нивната стратегија била целосен неуспех, некои веруваат дека тоа ќе биде една од ретките земји што ќе го дочекаат вториот бран порелаксирано и со помалку вознемиреност.

Шведска сега успеа да ја исправи кривата на бројот на нови инфекции и смртни случаи, додека во други земји повторно е на нагорна линија, и покрај тоа што повеќето од нив беа во карантин.

Шведските власти веќе побараа од здравствениот сектор да се подготви за пристигнувањето на вториот бран, и се чини дека оваа скандинавска земја ќе ја дочека зимата со помалку страв и санкции во однос на другите земји.

Имено, на состанокот на Шведската агенција за државни службеници (САГЕ) во март, едногласно беше заклучено „мерките насочени кон целосно сузбивање на ширењето на Ковид-19 ќе предизвикаат втор бран“. Нивната позиција е се уште иста, но спречувањето на претстојната епидемија минатата пролет, доколку се оствари, би било големо достигнување. Резултатите од студијата, објавена минатата недела, укажуваат дека 30 проценти од населението веќе развил имунитет кон новиот коронавирус. Тоа може да објасни зошто на почетокот беше толку распространет во Шведска. Доколку имунитетот на стадото би им помогнало за време на вториот бран, тогаш нивниот луд модел на заштита би бил, всушност, победнички, пишува „Телеграф“.

Уште во март, Маркус Карлсон од универзитетот Лунд рече дека одговорот на Шведска на пандемијата е „луд експеримент“, а Сесилија Содерберг-Науклер од Институтот Каролинска ја обвини владата дека „води кон катастрофа“ и предвидува дека здравствениот систем ќе се сруши ако не воведува карантин. Нивните предвидувања за ширење на инфекцијата предвидуваа експоненцијално зголемување на бројот на пациенти.

Освен забраната за собирање повеќе од 50 лица, животот продолжи нормално. Децата под 16-годишна возраст оделе на училиште. Никој не носеше маска. Би се рекло, затишје пред бура. Но, Шведска, како и повеќето други земји, го достигна пикот на пандемијата во април, бидејќи бројот на нови инфекции и смртни случаи постојано се намалува. Покрај тоа, графиконите на смртност од Ковид-19 не се многу различни од другите земји. Од средината на јуни, бројот на смртни случаи дневно опадна под 30. Покрај тоа, последиците од вирусот корона во Шведска најчесто убиваат луѓе на возраст над 80 години, а половина од смртните случаи се регистрирани во старечки домови.

Затоа критичарите се свртеа кон изговори, поради што нивниот модел сепак успеа до одреден степен. Тие велат дека тоа се должи на ниската стапка на население, голем број на единечни домаќинства и социјалното растојание како заедничка работа во локалната култура и општество. Што и да е точно, па дури и да не е, ниту едно не беше споменато во март, кога сите веќе ја отпишаа Шведска.

Сега се чини несоодветно да се спореди Шведска со Велика Британија, Италија, Шпанија, Белгија или која било друга земја со висока стапка на смртност. Споредби се прават само со соседните земји, кои исто така имаа помала стапка на смртност од Шведска. Дури сега целите на епидемиолошките мерки се префрлија од заштита на здравствениот систем во спречување на смртни случаи по секоја цена.

Сепак, бројот на новозаразени и починати лица е зголемен во САД, Израел, Јужна Африка и во земји низ целиот свет. Победата над првиот бран се чини дека не потсети на американската инвазија на Ирак; неколку добиени битки како вовед во долготрајна војна која не донесе ништо друго освен загуба на пари и животи.

Надежта за спас од вториот бран лежи во барањето контакти со заразени лица, но многу модели на пребарување не ја докажаа нивната ефикасност сега, кога нема други сезонски респираторни заболувања, па прашање е колку тоа ќе биде можно во зима. Претприемачите ќе продолжат да се соочуваат со социјална дистанца и страв од дружење. Неодамнешните истражувања покажаа дека само 21 процент од населението би сакало да излезе во ресторан.
Ова исто така води до глобална финансиска криза, која нема да ја избегне ниту Шведска. Нивниот БДП се очекува да падне за 5,3 проценти оваа година, што е помалку отколку во еврозоната (8,7 проценти) и повеќе од 10 проценти во Италија, Шпанија и Франција. Но, Швеѓаните, за разлика од другите, не го ставаа во мирување образованието на своите деца, ниту ги ставија во карантин граѓаните. Можеби тоа изгледа непромислено, ако вакцината се појави на есен, но сосема е извесно дека нема да се случи тоа, а зимата полека доаѓа.

Поврзани вести

Дали пандемијата ќе ја уништи глобализацијата

Stefanija Kuzmanovska

Кинеската цензура го освојува светот

user4

Смртноста од Ковид-19 кај децата е многу ретка

ДОСТА БЕА ТЕООРИИ НА ЗАГОВОР! Ова е вистината за Бил Гејтс и вакцините

Што се знае дотука за коронавирусот и кои се симптомите?

Stefanija Kuzmanovska

Се наближува крајот на Меркел – што направи, што уште сака да постигне и што остава во наследство?

Влатко Зорба