АНАЛИЗИ

Десет бомбастични тврдења од книгата на Џон Болтон за Трамп

Во својата книга, поранешниот американски советник за национална безбедност Џон Болтон изнесе загрижувачки и шокантни обвинувања за претседателот Доналд Трамп. Покрај тоа што тврди дека Трамп побарал од Кинезите помош за победа на изборите годинава, Болтон упати барем уште девет други тврдења, па затоа некои сега го нарекуваат овој човек „новиот Едвард Сноуден“.

Помош од Кина

Во книгата, Болтон го опиша разговорот меѓу двајцата лидери Трамп и Кси Џинпинг на самитот на Г-20 во Осака во 2019 година, кога Трамп наводно му кажал на Џинпинг дека земјоделците во американскиот Среден Запад се клучот за неговиот реизбор во ноември, и го замоли да му помогне да купи американски земјоделски производи, поврзувајќи го со ветувањето за укинување на некои тарифи за кинеската стока за возврат.

Кинески логори

Болтон исто така опиша неколку случаи во кои Трамп ги минимизира проблемите со Кина по разговорите со Џинпинг, особено кога станува збор за масовни концентрациони логори што Пекинг ги користи за да ги „превоспита“ муслиманите во Ујур, пренесува Индекс.хр.

Му нудел помош на Ердоган

Во книгата се вели дека во декември 2018 година, Трамп му понудил помош на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во врска со истрагата на американскиот министер за правда за турската банка поврзана со Ердоган, за која се сомневаше дека ги крши американските санкции против Иран. Трамп, наводно, гласно го прочитал извештајот за таа банка, а потоа рекол дека верува дека е целосно невина.
Тој му рече на Ердоган дека „предметот ќе се реши“ и објасни дека обвинителите на Јужниот округ „не се негови, туку луѓе на Обама“.

Кушнер и мировните преговори

Пред да влезе Трамп во Белата куќа, Болтон рече дека разговарал со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кој ја доведе во прашање улогата на Џаред Кушнер, зет на Трамп, во мировните преговори за Блискиот исток. Нетанјаху наводно „не бил воодушевен од поделбата на задачите“.

Донесување одлуки во Белата куќа како „гаѓање со храна“

Болтон вели дека неделните состаноци на кои се дискутирале за различни теми, и на кои претседавал Трамп, изгледале како студентско расфрлување со храна. Болтон постојано пишувал за претседателот кој покажувал мал интерес за тоа како функционира федералната влада.

На Трамп не му се допаднале санкциите против Русија

Болтон исто така тврди дека Трамп, со многу негодувања, приватно се каел за санкциите и другите мерки наметнати на Русија.

Се разоткрил со прашањето дали Финска е дел од Русија

Пред самитот со Владимир Путин во Хелсинки, Трамп ги прашал своите советници дали Финска е дел од Русија или Финска е „некој вид руски сателит“.

На своето патување во Хелсинки, Трамп застанал во Велика Британија за да се сретне со тогашната британска премиерка Тереза ​​Меј. За време на таа средба, нејзиниот советник за национална безбедност, зборувајќи за труењето на Сергеј Скрипал, рече дека станува збор за напад врз една нуклеарна сила.

„Трамп тогаш праша дали Британија е нуклеарна сила а јас знаев дека не станува збор за шега“, напишал Болтон.

„Венецуела дел од САД“

Трамп наводно „инсистирал на воени опции“ во дискусиите за соборувањето на режимот на Николас Мадуро, кажувајќи им на советниците дека земјата е всушност дел од САД. На состанокот во март 2019 година, тој ги прашал воените лидери зошто САД се присутни во Авганистан и Ирак, но не и во Венецуела.

Барал новинарите на Си-Ен-Ен да бидат „ставени во затвор“

Кога се појавија вести за тајната средба за Авганистан во одморалиштето на Трамп во Бедминстер, Трамп се пожали дека Си-Ен-Ен објави дека самитот се одржува. Претседателот му рекол на советникот на Белата куќа да го повика главниот државен обвинител, Бил Бао и да му ја пренесе неговата желба „да ги уапси новинарите, да ги стави во затвор некое време, а потоа да побара од нив да му ги откријат своите извори“.

Помпео можеби немаше секогаш убави зборови за Трамп

По средбата на Доналд Трамп со водачот на Северна Кореја Ким Џонг Ун, на која се разговараше за нуклеарниот договор, државниот секретар Мајк Помпео, наводно, имал грди зборови за Трамп.

„Новиот Сноуден“

Државниот секретар Мајк Помпео го спореди Болтон со Едвард Сноуден, свиркач, поранешен разузнавач обвинет за шпионажа.

– Искрено, тој ризикува да биде гонет со објавување на тие информации. Сите видовме што се случува кога луѓето ќе започнат да објавуваат доверливи информации, како Сноуден. Она што го направи Болтон не е далеку од тоа – рече Помпео пред објавувањето на книгата „Собата каде што тоа се случи“.

Поврзани вести

Самит од кој сите се враќаат дома задоволни и ги тријат рацете

„Армијата на бели мантили“: Кубанските лекари можеби се клуч на решението против Ковид-19

Државата на која ѝ се затворени вратите на СЗО: Успешна против коронавирусот, но политички трн

Stefanija Kuzmanovska

Смртта на Џорџ Флојд: Како се применува законот врз Афроамериканците

Stefanija Kuzmanovska

Во тек е најголемиот психолошки експеримент во историјата

Stefanija Kuzmanovska

Како светот се подготвува за вториот бран?

Влатко Зорба