АНАЛИЗИ

Десет земји во кои дојде до пораст на случаите со коронавирус, меѓу нив и С. Македонија

Светската здравствена организација соопшти дека има најмалку 10 држави во европскиот регион кои се соочуваат со зголемено пренесување на коронавирусот.

Откако земјите ги олабавија рестрикциите, многу забележаа зголемување на нови случаи.

– Најмалку 30 земји или територии забележаа зголемување на бројот на нови кумулативни случаи во последните две недели. Во 10 од овие земји или територии, забрзаниот пренос доведе до многу значајно зголемување што, доколку се остави без надзор, ќе ги врати здравствените системи во Европа повторно на работ, рече Ханс Клуге, регионален директор на СЗО за Европа, пренесува Еуроњуз.

Многу од овие земји или територии се наоѓаат во Источна Европа или Централна Азија и се надгледувани од регионалните канцеларии на СЗО, а еве кои се тие држави и каква е ситуацијата во нив:

Шведска

Шведска честопати беше во вестите затоа што се бореше со короната различно од нејзините соседи во Скандинавија и многу други во Европа.

Не воведе строг карантин и стапката на смртност по глава на жител од „Ковид-19“ е една од највисоките во светот.

Земјата регистрираше повеќе од 1.000 нови случаи на ден во јуни, со податоци кои покажуваат постојан пораст на епидемиската крива што штотуку започна да се израмнува.

Главниот епидемиолог Андерс Тегнел рече дека зголемувањето на случаите е поврзано со повеќе тестирања. Тој додаде и дека бројот на сериозни случаи во интензивна нега и бројот на смртни случаи се намалува.

Шведска има 65.137 пациенти и 5.280 смртни случаи.

Ерменија

Ерменија бележи постојан пораст на случаи на коронавирус од мај и сега има стотици нови дневни инфекции.

На почетокот на јуни, премиерот на Ерменија објави дека тој и неговото семејство се позитивни на коронавирусот.

Избувнувањето се влоши откако блокадата заврши на почетокот на мај. Досега земјата има регистрирано 25.172 случаи и 433 смртни случаи.

Молдавија

Молдавија бележи стотици нови случаи на ден, со значително зголемување на почетокот на јуни.

Малата европска земја забележа повеќе од 16.000 случаи и над 500 смртни случаи.

Молдавија започна да ги крева ограничувањата во мај, но многу луѓе сè уште не носат маски иако се задолжителни.

Северна Македонија

Северна Македонија помина од едноцифрени случаи во мај на повеќе од 100 дневни случаи во јуни, често достигнувајќи скоро 200 нови случаи.

Малата земја забележа најмалку 6.000 случаи и 286 смртни случаи.

Инфекцијата започна да се шири откако официјалните лица ги укинаа ограничувањата. Министерот за здравство Венко Филипче рече дека граѓаните ги игнорирале предупредувањата за социјална дистанца и избегнување собири.

Азербејџан

По регистрирањето на помалку од 100 дневни случаи до средината на мај, земјата забележа зголемување на бројот на случаи со близу 500 дневни случаи регистрирани кон крајот на јуни.

Неодамна, уште 590 луѓе беа позитивни на тестот за еден ден во земја со нешто помалку од 10 милиони луѓе.

Постојат повеќе од 16.000 потврдени случаи на коронавирус и 174 потврдени смртни случаи како резултат на КОВИД-19, соопшти Светската здравствена организација.

Казахстан

Казахстан, исто така, бележи зголемување на случаите од средината на април со стотици нови дневни инфекции минатиот месец.

Земјата со 18 милиони жители има 21.327 случаи и 178 смртни случаи.

Албанија

Дневниот број на пациенти се зголемува од средината на јуни. Албанија првпат забележала случаи во опаѓање во мај, по скокот во април.

Иако земјата сè уште не дозволува големи собири, извештаите покажуваат дека луѓето веќе не практикуваат социјална дистанца.

Албанија има повеќе од 2.400 случаи и 55 смртни случаи.

Босна и Херцеговина

Босна и Херцеговина исто така бележи постојан пораст на случаите „Ковид-19“, откако дневните инфекции значително се намалија.

Неодамна, балканската земја достигна рекорд од 109 ново пријавени случаи, според Светската здравствена организација. Претходниот најголем број на дневни случаи беше 101 на 30 април.

Властите за прв пат започнаа да ги намалуваат ограничувањата кон крајот на април.

Во БиХ моментно има 3.935 случаи и 178 смртни случаи.

Киргистан

Забрзување на преносот на вирусот се случи во последните неколку недели откако беа регистрирани стабилни случаи во април и мај. Бројот на потврдени два случаи значително се зголеми кон средината на јуни и имаше повеќе од 200 нови случаи на ден.

Во земјата има 5.017 пациенти и 50 смртни случаи.

Украина

Украина има 43.628 случаи на коронавирус, од кои четвртина се потврдени во последните две недели. Досега од короната умреле 1.147.

Зголемување на бројот на случаи е забележано во земјата од април.

Неодамна, сопругата на претседателот Володимир Зеленски беше тестирана позитивна на вирусот корона и беше хоспитализирана.

Поврзани вести

Коронавирус: Дали сме поблиску до вакцина или лек?

Влатко Зорба

Решете го убиството на Кенеди: На интернет поставени клучни докази, истражете ја теоријата на залутаниот куршум (ВИДЕО)

Зошто коронавирусот е посмртоносен за постарите граѓани?

ИЗБОРИ ВО СРБИЈА: Го дознавме она што го знаевме

Коронавирус: Не верувајте во ОВИЕ лаги, опасно е

Stefanija Kuzmanovska

Пандемии што ја обликуваа човековата историја