АНАЛИЗИ

Ердоган мислеше дека Медитеранот и припаѓа на Турција, но заборави дека Грците се во игра

Грција и Египет потпишаа договор за поморска граница во четвртокот, во услови на зголемени тензии со Турција за природните ресурси во источниот Медитеран.

„Демаркацијата на поморските зони им овозможува на двете држави максимално да ги користат ресурсите што се достапни во ексклузивната економска зона, особено во резервите на нафта и гас“, рече египетскиот министер за надворешни работи Самих Шукри откако го потпиша пактот на заедничката прес-конференција со грчкиот колега Никос Дендијас во Каиро.

Атина и Каиро веќе 15 години преговараат за нивните поморски граници, но потребата од договор се влоши по договорот за мапирање на границите потпишан кон крајот на ноември минатата година меѓу Турција и либиската влада со седиште во Триполи.

Многумина во меѓународната заедница го осудија турско-либискиот договор, а американскиот Стејт департмент го нарече „провокативен“.

Грција има за цел да ги блокира турските намери, бидејќи Анкара соопшти дека наскоро ќе започне со дупчење во спорните морски области, кои Грција ги смета за свои. Во јуни, Атина исто така потпиша договор за воспоставување на ексклузивна економска зона со Италија, решавајќи ги долгогодишните прашања во врска со правото на риболов во Јонското Море.

Грчките власти соопштија дека договорот со Каиро го поништил договорот меѓу Анкара и Триполи, додека Дендијас изјави дека договорот со Египет е „во рамките на меѓународното право“.

„Договорот“ создава нова реалност во Источниот Медитеран, затоа што ја враќа законитоста во регионот, законитост што нелегалните и неосновани турско-либиски меморандуми се обидоа да ја предизвикаат – рече грчкиот премиер Киријакос Мицотакис.

– Денес, со Египет докажавме дека почитувањето на меѓународното право е единствениот пат што води кон безбедност, мир, стабилност и добрососедски односи. Имаме намера да го следиме тој пат со сите наши соседи. Се надеваме и очекуваме дека ќе го сторат истото – рече Мицотакис.

Одговорот набргу пристигна од Турција.

Договорот е безвреден и Турција ќе продолжи да вади гас и нафта од областа, рече турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Откако се молеше во Аја Софија во Истанбул, тој рече дека договорот Атина-Каиро е одговор на договорот меѓу Турција и Либија, истакнувајќи дека Анкара ќе продолжи да го спроведува постигнатиот договор со либиската Влада за национално единство (ГНА).

Ердоган истакна дека Турција ги прекина работите во водите во врска со кои е во спор со Грција по барањето на германската канцеларка Ангела Меркел, но дека работите продолжија откако Грција и Египет го потпишаа договорот.

Турскиот претседател истакна дека тој „не и верува“ на Грција.

Претходно, турското Министерство за надворешни работи соопшти дека „поморската граница меѓу Грција и Египет не постои“.

Иако Грција и Турција се членки на НАТО, тие имаат долгогодишни несогласувања за разни регионални теми. Тензиите меѓу двете земји неодамна се разгорија откако Турција на 21-ви јули рече дека ќе испрати еден од нејзините два сеизмички бродови за да спроведе истражување на брегот на грчкиот остров Кастелоризо.

Флотите на грчката и турската морнарица се насочија едни кон други, но Германија интервенираше за да избегне каков било потенцијален вооружен конфликт. Турција во тоа време рече дека засега ќе се воздржи од сеизмичко истражување во спорните области, како гест на добра волја, со цел да остави време за дипломатски разговори со Грција.

Претходно во четвртокот, Грција рече дека е подготвена да ги започне преговорите за демаркацијата на нејзините поморски зони со Турција подоцна овој месец.

Сепак, откако беше објавен договорот со Египет, Турција рече дека веќе не е подготвена да седне на маса за разговори, според грчките дипломати. Доцна во четвртокот, Турција, исто така, издаде предупредување за навигација, во кое се резервира областа помеѓу грчките острови Родос и Кастелоризо за воени вежби на 10-ти и 11-ти август.

Поврзани вести

Кои луѓе мора да биде особено внимателни во врска со коронавирусот, кога мерките ќе се олабават?

Stefanija Kuzmanovska

Ако сте го имале овој симптом, можно е да сте прележале корона а да не сте ни знаеле

Како да се заштитат децата „инфлуенсери“?

Словенија најави скоро целосно затворање

Stefanija Kuzmanovska

Десет бомбастични тврдења од книгата на Џон Болтон за Трамп

Германски аналитичар: Средбата меѓу Вучиќ и Хоти е фатаморгана

Stefanija Kuzmanovska