АНАЛИЗИ

Гардијан: Се во врска со короната Европа направи погрешно

Тоа беше момент на застрашувачка момент. На 26 февруари, Италија се соочи со невидена криза предизвикана од нова пандемија на коронавирус. Бројот на заразени лица се зголемил три пати на секои 48 часа, а италијанскиот премиер Џузепе Конте се обратил до Европската унија за помош.

Италијанските болници во тоа време беа преполнети, лекарите и медицинските сестри полека остануваа без маски, ракавици и облека, а најлошо од сè, здравствените работници мораа да „играат Господ“ и да решат кому да му помогна а кого да пуштат да умре, затоа што немаше место за секого, пренесува Јутарњи лист.

Рим испрати итна порака до Брисел, барајќи помош. Спецификацијата за нивните потреби беше доставена до ЦЕЦИС, централната европска база за комуникација и информации. Стандардна постапка е кога една земја-членка се наоѓа во голема неволја. Она што не беше стандардно е одговорот што доаѓа од ЕУ. Поточно, тој не пристигна.

Тишина

„Ниту една земја членка на ЕУ не одговорила на барањето за помош. Ова значеше дека не само што Италија не беше подготвена за кризата. Никој не беше подготвен. Недостатокот на одговор не беше толку знак на недостаток на солидарност, туку недостаток на опрема во целина во сите земји “, вели Јанез Ленаршиќ, Европски комесар за управување со кризи во ЕК.

Европа како епицентар

Околу 180.000 европски граѓани, вклучително и Велика Британија, починале од коронавирус, а околу 1,6 милиони се заразени откако вирусот се појави на европско тло во декември, Гардијан потсетува во голема анализа на реакцијата на ЕУ на појавата на коринавирус. Весникот додава дека вистинскиот број на пациенти и смртни случаи е сигурно поголем отколку што покажуваат официјалните податоци. Растот на бројот на заразени во Србија, а всушност и на целиот Балкан, претставува голема неволја, а британскиот весник пишува дека целиот континент се соочува со незапирлива економска криза која, очигледно, ќе биде полоша од Големата депресија од 1930-тите. Експертите велат дека ова е резултат на затворање на економијата за време на пролетта, односно масовното „заклучување“ (затворање) што беше делумно воведено и со цел да се намали притисокот врз недоволно финансиските системи на европските земји.

Затоа не е изненадувачки што се прашуваат лидерите на ЕУ која е целта на „европскиот проект“, односно ЕУ, доколку земјите членки не успеат да помогнат на друга земја во најмрачни времиња. Оваа недела, 27-те водачи на ЕУ ќе се сретнат во живо во Брисел за прв пат од избувнувањето на пандемијата за да се обидат да одговорат на тоа прашање и да испланираат како понатаму во иднина.
Одделот за истражувачко новинарство „Гардијан“ опширно истражуваше како Европа стана епицентарот на пандемијата и какви лекции може да научиме од тоа. Приказната, посочуваат тие, е за неподготвеност на Европа за оваа криза, за целосна некомпетентност на европските институции во криза што не знае државни граници, за Европската унија која не успеа да најде соодветен одговор на проблемот.

И додека милиони Европејци се подготвуваа да ја прослават Новата година, официјалните претставници на ЕУ во Шведска за прв пат биле известени за пневмонија од непозната причина што се случила во Кина. Веста за прв пат пристигна во Стокхолм, каде се наоѓа Европскиот центар за контрола и превенција на инфективни болести (ECDC). Центарот е основан во 2005 година, по епидемијата на САРС во Кина, а нејзината цел е да ги следи епидемиите во светот и да ја алармира Европа навреме, ако забележат дека нешто се случува. ЕЦДЦ не може да стори повеќе од тоа, посочува весникот, бидејќи одговорноста за системот на здравствена заштита е на секоја земја-членка.

ECDC го издаде своето предупредување уште на 9 јануари.

„Првите информации велат дека повеќето случаи биле поврзани со пазарот во Вухан, каде се продаваат живи животни. Но, по само две недели, се покажа дека вирусот не се пренесува на тој начин, туку од човек на човек. Тоа во голема мерка го смени начинот на кој моравме да постапуваме“, вели шефот на ECDC, д-р Андреа Амон.
Требаше да се најде начин да се зачува болеста надвор од границите на ЕУ. Така, на 17 јануари, на едно друго европско тело, Комитетот на министри за здравство на ЕК, објави видео конференција на која ќе се разговара за новата криза. Сепак, се чини дека земјите-членки на ЕУ покажаа целосен недостаток на интерес, од 27 членки, само 12 министри одговорија на повикот на конференцијата. Со конференцијата претседаваше Волфганг Филип, лидер на мала здравствена група од Луксембург. Тој на неколкумина им кажа дека има десетици случаи на инфекција со нов тип на коронавирус во Кина, кое во тоа време го немаше ниту своето сегашно име Сарс-КоВ-2. Само тој месец, заради прославата на кинеската Нова година, сообраќајот на околу 300 илјади луѓе се очекуваше да патува од Кина во Европа, а тоа беше аларм што не смее да се игнорира. ЕЦДЦ им рече на европските министри дека сметаат дека мерењето на температурата и скринингот на здравјето на аеродромите не се доволно ефикасна мерка. Тие побараа насочено тестирање на патниците на 12 неделни летови од Кина, особено Вухан.

Несигурен пристап кон кризата

Комитетот имаше за цел да издаде препораки за заострување на граничните режими. Но, за жал, тоа не беше можно, со оглед дека повеќе од половина од членовите, министрите, не се појавија на состанокот. Меѓу нив е и Италијанскиот кој, како што подоцна беше откриено, не ја забележал е-поштата што го поканувала на конференцијата. Тоа беше почеток на распадот. Собраните министри беа фрустрирани што одборот не го привлече вниманието што треба за решавање на кризата. И немаше време, кризата започна да се развива со неверојатна брзина. И само неколку недели откако Урсула фон дер Лајен, лекар и поранешен германски министер за одбрана ја презеде Европската комисија.

Извори на „Гардијан“ велат дека прашањето е дали таа, со оглед на својата стручност, сепак можела да стори повеќе, а се чини дека пристапила кон кризата доста неизвесно, не одговарајќи на предизвикот навреме.

„Комисијата требаше да започне со решавање на проблемот порано. Фон дер Лајен е исклучително паметна, но таа е нова во Брисел и се потпира на соработници од Берлин кои немаат доволно искуство со европски работи. Во вакви моменти, вие не ги прашувате земјите од ЕУ за соработка, туку едноставно ги принудувате да соработуваат со европските механизми. „Здравјето е прашање на национална надлежност, но во вакви случаи работите мора да се придвижат напред“, изјави неименуван европски функционер за списокот.
„Првиот состанок за координација на кризи го одржавме на 28 јануари. Комисијата не ја сфати сериозно новата закана во тоа време. Дури имаше гласови кои велеа дека сето ова ќе „исчезне само по себе“. Ние не ја сменивме насоката, дури и кога некои играа со концептот на имунитет на стадо“, вели Ленаршиќ.

Сепак, Кризниот комитет одлучи да преземе мерки, така што на 29 јануари беше донесена забрана за патување на европските службеници во Кина, освен во најитните случаи, и се одржа прес-конференција на која и беше кажано на Европа – подгответе се. Алармот беше објавен, но малкумина се заинтересираа за тоа. Медиумите имаа многу работа, тие се занимаваа со излегување на Велика Британија од ЕУ и други, жешки политички теми, така што здравствената криза во некој Вухан таму падна во позадина.

„Повикавме прес-конференција и дојдовме во скоро празна просторија. Повикавме на подготвеност, рековме дека сите земји-членки треба да го сфатат ова сериозно и да се подготват за кризата. Просторијата беше толку празна, немаше новинари, што можевме да го слушнеме ехото на нивните гласови. Сепак, се надевавме дека вестите ќе стигнат до медиумите. Тоа не се случи, целото внимание на медиумите беше тогаш на последната пленарна сесија на Европскиот парламент, на која учествуваат пратеници од Велика Британија. Медиумите беа преплавени со снимки од пратеници кои пееја и држеа раце. Да, тоа беше историски момент, тажен и многу емотивен момент. Сепак, тоа не го менува фактот дека тој ден моравме да нарачаме нешто друго, а луѓето воопшто не беа заинтересирани за тоа“, додава Ленаршиќ.

Не само што весниците и телевизиите не беа заинтересирани, европските институции исто така покажаа целосен недостаток на интерес. Таа недела, ECDC издаде препораки до сите влади да го зајакнат капацитетот на нивните болници, особено единиците за интензивна нега. Важноста на оваа порака не е препознаена.

„Според мене, сите земји првично ја потценија оваа криза и како таа брзо ќе се развива“, вели Амон.

Уништени маски

Додека фрустрираните европски здравствени службеници се бореа да испратат јасна порака до земјите да се подготват за хаосот, вирусот се ширеше тивко, но незапирливо. Така, на 30 јануари двајца кинески туристи биле тестирани во Рим и биле тестирани позитивно за коронавирус. Италија веднаш ги прекина сите летови од Кина и побара состанок на министрите за здравство на ЕУ со цел заострување на режимот за патувања. Беа потребни три недели состанокот конечно да се одржи.

„Тоа беше времето кога Хрватска го имаше претседателството на Европската унија и таа беше одговорна за организирање на таа средба. Сепак, таа беше во голем скандал поради кој хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ мораше да го замени министерот за здравство Милан Кујунџиќ. До моментот кога конечно ќе се одржи состанокот, започнаа да се појавуваат случаи низ цела Европа “, рече истражувачкиот оддел на угледен британски весник.

Новиот министер за здравство (Вили Берош, цит.) рече, претседавајќи на седницата, дека одговорот на корона кризата мора да биде моментален и ефективен. Но, внатрешниот извештај на ECDC покажува дека тоа било далеку од вистината – земјите од ЕУ сè уште биле длабоко неподготвени. Покрај тоа, тие дури и направија фатална грешка во претходните месеци. Голем дел од нив го уништија целите свои залихи со заштитна опрема, особено маските, бидејќи истекол нивниот рок на траење и никогаш не биле купени. Плановите во случај на можна пандемија беа целосно застарени и несоодветни за оваа криза. Неколку европски земји едноставно ги уништија сите нивни резерви на маски, пишува весникот, повикувајќи се на информиран извор.

Така, во 2011 година, Франција имаше залихи од 1,7 милијарди маски, и тие паднаа на 117 милиони. Само во периодот од јануари до март оваа година, тие изгореа еден и пол милиони маски. Белгија нареди уништување на 38 милиони маски кои никогаш не биле заменети со нови.

Залихите на заштитна опрема дополнително се стопуваат бидејќи до 23 февруари, секој ден летови со големи количини одеа кон Кина. Европа се надеваше дека ова ќе ја задуши инфекцијата, наивно верувајќи дека континентот сè уште не е изложен на вирусот.

„Мојата колешка, здравствен работник Стела Кирјакидис, постојано бараше информации за состојбата со залихите на заштитна опрема. Никогаш не сме добиле прецизни податоци што би ни послужиле за да добиеме квалитетна слика за тоа што го имаме. Во многу земји се покажа дека дури и државите не знаат што точно имаат“.

За време на викендите, од крајот на февруари до март, повеќе од две илјади луѓе во Европа беа потврдени заразени. Во Италија, 35 од нив починале. Фон дер Лајен реши да ја преземе одговорноста и почна да управува со кризата. Таа ја известила Ленаршиќ за опасноста од кризата и формирала тим за борба против коронавирусот. И додека таа го претставуваше својот тим пред телевизиските камери, Европа почна да паѓа во состојба на хаос. Една по една, европските земји почнаа да го забрануваат извозот на маски и друга заштитна опрема, дури и до нивните соседи. Тоа е потег што според многумина претставува една од најголемите европски грешки во борбата против коронавирусот.

Започна од Франција, а наскоро и Германија забрани извоз, а во наредните денови 15 земји од ЕУ веќе забранија извоз на не само заштитна опрема, туку и лекови. Камиони полни со заштитна опрема беа запрени на границите, европските лидери меѓусебно се обвинуваа за недостаток на европска солидарност, а некои контејнери што пристигнаа во пристаништата во Германија и Франција беа едноставно украдени, а сè уште не е познато каде завршија. Белгиските и холандските власти започнаа манијачки да купуваат клучни состојки со цел да произведат лекови потребни за пациентите.

Тогаш, Европската комисија за здравство, предводена од Кирјакидис, повторно се состана.

„Денес, ве замолувам да се посветиме целосно на заедницата. Ние мора да работиме заедно, одговорно и транспарентно, за да најдеме кохерентен политички одговор во духот на солидарноста “, рече таа во тоа време.

Еднострани потези

Пораките за потребата од заедништво не најдоа плодна основа. Германија беше првата што еднострано ги затвори своите граници, блокирајќи голем дел од континентот. Само на германско-полската граница се забележани колони на возила од педесет километри. Стара Европа, онаа пред ЕУ, започна да ги прима своите карактеристики.

„Не е проблем да се затворат границите. Но, мора да разговарате за тоа со соседот, а тоа не е сторено. Ова не беше во ред и создаде многу проблеми. Го намали протокот на стоки на слободен пазар, што не само што беше лошо за економијата, туку го запре и протокот на основна медицинска опрема, што е особено опасно во моментот на појава на инфекција. Да не зборувам за трговијата со храна “, вели Ленаршиќ. Тоа ја разлути Европа, која, како што вели Ленаршиќ, започнала да ги убедува членовите да престанат со такви себични потези.

Ленаршиќ се сеќава како „луѓето со торби со пари“ трчаа низ Европа, но отрезнувачки факт беше дека нема опрема. Само неколку недели порано, тоа беше незамисливо. Започна и колапсот на економијата, најпрво во Италија, а до 23 март повеќето европски економии пропаднаа заради „заклучувањето“, освен Шведска, која избра посебен модел на борба против вирусот.

За многумина, заклучувањето дојде предоцна.

„Ако Италија го стореше тоа десет или четиринаесет дена порано, работите би биле подобри. Министерството за здравство го предложи тоа, но тие не успеаја да ја убедат Владата. Беше многу тешко да се убедат министерот за финансии и премиерот дека ситуацијата е толку сериозна “, вели Валтер Рикиарди.

На 12 март, фон дер Лајен беше известена од нејзините експерти дека епидемијата во Европа не може да се запре. Следниот ден, Светската здравствена организација ја прогласи Европа за нов глобален епицентар на пандемијата.

Набавката на заштитна опрема стана апсолутен императив. Рикиарди потсетува колку длабоко разочарувачки беше да се сфати дека на Европа и недостасуваше сè, а Италија беше во најтешка ситуација.

„Покрај заштитната опрема, недостасувавме и респиратори, и беше речиси невозможно да се купат. Апелиравме до Европа да ни обезбеди респиратори. Одговорот дојде дури по два месеци. Не би рекол дека поентата е во неподготвеноста на Европа да ни помогне, но во прекумерната бирократија на процесот. На крајот, добивме респиратори кога најлошото заврши “, се сеќава италијанскиот здравствен експерт.

Европската комисија уште во јануари мислеше дека секој може да се обедини и, според идејата за заеднички пазар, да набави опрема заедно како „еден голем купувач“, но тоа не наиде на никаква реакција од земјите членки.

Додека големата бирократија успеа да ги убеди земјите дека навистина треба да реагираат, глобалните залихи на заштитна опрема се драстично исцрпени, а некои земји од ЕУ започнаа индивидуални разговори со кинески добавувачи, создавајќи дополнителен хаос на недоволно заситениот пазар.

Неопходни залихи на опрема

Ленаршиќ вели дека многумина направиле грешка во оваа ситуација, но од тоа треба да се извлече поука. Таа верува дека клучот за решавање на ваквите кризи е во Европската заедница и дека во иднина треба да се посветиме на моделот на Европа како еден голем купувач на заштитна опрема во вакви ситуации.

„Во новиот седумгодишен план, финансирањето на здравствената заштита се зголемува на годишно ниво од 400 милиони евра на околу девет милијарди. Беше заклучено дека членовите мора да бидат подобро поддржани. Кога се јави Италија, никој не дојде да помогне. ЕУ ќе складира опрема во иднина, наместо да се потпира на дарежливоста на другите членки. Ние мора да имаме соодветни количини на заштитна опрема во случај на какви било медицински, хемиски, биолошки или нуклеарни инциденти “, вели Ленаршиќ пред Европскиот самит што треба да се одржи овој петок.

Гардијан заклучува дека како соговорници веруваат дека на Европскиот центар за превенција и контрола на заразни болести (ЕЦДЦ) треба да им се даде извршна , а не само советодавна улога во време на такви кризи како глобални инфекции.

„Земјите-членки на ЕУ мора да научат дека ние мора да се подготвиме за вакви ситуации, бидејќи тоа секако не е прв или последен настан како овој. Ќе имаме повеќе вакви кризи во иднина. Моделите на нашето однесување, туризам и трговија се менуваат низ целиот свет. Ќе бидеме многу разочарани ако не го разбереме тоа навреме “, заклучува Рикиарди.

Поврзани вести

Најсмртоносниот ден во Чикаго во последните 60 години

„Еурактив“: Турција има еден месец да избегне санкции

Stefanija Kuzmanovska

Американците се вооружуваат пред претседателските избори

Влатко Зорба

Смртта на Џорџ Флојд: Како се применува законот врз Афроамериканците

Stefanija Kuzmanovska

Короната не ги штеди ниту младите: Изложени се на засилен ризик од тежок облик на Ковид-19

Зошто полицијата во САД е толку моќна?