АНАЛИЗИ

Германски медиуми: Трамп, Гренел, Тачи, Вучиќ – на никој не му одговараше Курти

Зад падот на владата на Албин Курти лежи „борбата за моќ на премиерот со претседателот Хашим Тачи“, пишува германски „Зидојче Цајтунг“, цитирани од ДВ. Весникот пренесува дека непосредна причина за гласање за недоверба е тоа што Курти го разрешил министерот за внатрешни работи Агим Велиу од Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), откако тој побарал да се прогласи вонредна состојба во која Тачи ќе има значајни овластувања, е прогласена поради пандемијата.

По разрешувањето на министерот, ЛДК одлучи да ја собори владата во која беше со Самоопределување на Курти само седум недели. Секако, во ЛДК имаше гласови против соборувањето на владата – како Вјоса Османи, која беше на челона листата на партијата на изборите.

Во рушењето на Курти, пишува „Зидојче“, конците ги влечел Ричард Гренел, специјалниот претставник на американскиот претседател Доналд Трамп за косовскиот проблем како и координатор на сите американски тајни служби.

„Курти беше избран за премиер на почетокот на февруари со ветување дека ќе се бори против корупцијата и организираниот криминал на Косово“, пишува понатаму минхенскиот весник. „Со тоа, тој намерно целеше на кругови блиски до силите што потекнуваа од поранешната ОВК и доминираа на Косово“.

„Во суштина, оваа борба за моќ е за курсот што треба да се преземе во преговорите со Србија за признавање на независност. Курти се залагаше гласот на парламентот да се слушне повеќе. До сега, разговорите ги водеше претседателот Тачи, кој, заедно со српскиот претседател Александар Вучиќ, пред две години ја започнаа идејата за размена на територии по етнички линии“, додаде Зидојче.

Весникот пренесува дека идејата била отфрлена од европските земји, пред сè Германија, но дека Вашингтон водел поинаква политика. Наводно, пишува Трамп, дека го користел своето „универзално“ оружје – Ричард Гренел, за да направи договор меѓу Белград и Приштина, што би можело да му помогне и на Трамп во претседателската трка.

Курти, пишува Зидојче, конечно ги налути Американците кога тој одби веднаш и без одложување да ги повлече таксите врз српската стока. На На Косово му се закануваше укинување на американската економска помош, дури и со затворање на воената база Бондстил.

Внатрешниот притисок стана премногу силен

Под наслов „Премногу притисок врз Албин Курти“, берлински Тагесцајтунг пишува дека Трамп „барем сака да успее во Европа по серијата неуспеси во надворешната политика. Склучувањето мир за Србија и Косово би бил таков успех“.

Весникот наведува дека одлуката за уривање на Курти паднала по состанокот во Белата куќа претходно овој месец, кога Гренел ги примил Вучиќ и Тачи. „Конзервативниот дел на ЛДК претходно изјави дека коалициската влада не смее да им се спротивставува на Соединетите држави. Следеше кампања на медиуми против Курти со пораката: Курти го навредува најважниот сојузник на земјата. (…) Внатрешниот притисок едноставно стана премногу силен“.

САД го преземаат кормилото од ЕУ

Швајцарски „Ноје Цирхер Цајтунг“ потсетува дека Курти и Тачи биле „заколнати непријатели“ уште од крајот на војната во 1999 година.

„Претседателот е олицетворение на сè против што Курти се бори со своето движење повеќе од една деценија: грабежот на државата и опортунистичкиот, смирен став кон западните патрони сили, чие влијание Курти го критикуваше како колонијализам“.

„Тачи го мрази Курти и е исплашен од него затоа што сака да му ја насочи правдата. Ако дојде до навистина независна истрага – и не би било по разрешувањето на Курти – тоа ќе го изнесе на свет сеприсутниот систем на корупција и клиентелизам“, пишува весникот од Цирих.

Весникот пишува дека две децении САД и Европа се согласувале за клучните прашања на Косово уште откако „заедно отидоа во војна и ја истераа Србија од провинцијата преку бомби на НАТО“. По прогласувањето на независност, Вашингтон ги поддржа „главно неуспешните напори на Брисел да посредува меѓу Косово и Србија, но не се мешаше во суштината“.

„Дали САД сега го преземаат кормилото од ЕУ, откако не успеаја да постигнат договор меѓу Белград и Приштина десет години? Сè укажува на тоа “.

Швајцарскиот весник опишува како амбасадорите на европските земји советувале дека владата не треба да пропаѓа среде пандемија, туку дека Американците со нетрпение го очекуваат падот на Курти.

„Бидејќи Трамп беше претседател, трансатлантската оска е поделена на косовското прашање. Белата куќа не се потпира многу на експертите на Стејт департментот, туку на луѓето со доверба на претседателот, како Ричард Гренел“.

„Ноје Цирхер Цајтунг“ додава дека е сосема јасно дека за време на претседателството на Трамп се одржуваат тајни состаноци меѓу Тачи и Вучиќ. Некои експерти дури веруваат дека сè е практично договорено и дека размената на територии е повторно на маса. Курти исто така се спротивстави на размена на територија и брзање, пишува весникот.

„Сега е потегот Европејците да ги започнат „умртвените“ мировни преговори. Инаку, специјалниот претставник Гренел ќе биде среќен да ги преземе конците“.

Поврзани вести

Меркел ја одложува пензијата?

Во што се веруваат луѓето: 5G мрежата е виновна за коронавирусот и други митови

Stefanija Kuzmanovska

ДОСТА БЕА ТЕООРИИ НА ЗАГОВОР! Ова е вистината за Бил Гејтс и вакцините

Заканата од климатски промени може да ги обедини светските сили

Stefanija Kuzmanovska

Чекор по чекор во нормалност

Stefanija Kuzmanovska

Нагорно Карабах: Има ли војна која не е заради пари?