АНАЛИЗИ

Како Данска успеа да го заузда коронавирусот и меѓу првите да ги укине мерките

Пред неколку дена, данската премиерка Мета Фредериксен донесе одлука да ги укине мерките за блокада на земјата за да се спречи ширењето на вирусот корона.

После нешто повеќе од еден месец, децата во Данска започнаа да одат на училиште, а навикнувањето на новата ситуација бара прилагодување. Оваа скандинавска земја стана еден од најдобрите примери на навремено и соодветно реагирање на епидемијата КОВИД-19.

Ситуацијата во Данска драстично се промени во изминатиот месец. Луѓето генерално ги следат пропишаните мерки, а има помалку тензија на улиците. Според најновите податоци, во таа земја биле регистрирани 7.515 заразени вируси од корона, додека 364 починале, а Данска успеала да ја „компензира“ кривата на вирусот и успеала да ги укине мерките за блокада на земјата. Прашањето е како таа успеа да го стори тоа.

Брзо затворање на земјата

Кога Фредериксен на прес-конференцијата на 11 март рече дека државата ќе биде затворена, единствената европска земја што го сторила тоа во тоа време беше Италија, која во тоа време беше во општ хаос заради големиот број на заразени и починати од коронавирус. Дотогаш, Данска регистрираше 500 лица заразени и немаше жртви, но одлучи да ја затвори земјата брзо, што според експертите беше највлијателно за земјата да ја „смири“ епидемијата.

– Ние сме на непознат терен. Ова ќе има големи последици, но алтернативата би била многу полоша. Под нормални околности, владата не би презела такви мерки однапред без одредени решенија, но ние сме во вонредна ситуација – рече тогаш Фредериксен.

Луѓето во Данска во тие денови беа во паника, граѓаните не знаеја како да се постават, а како резултат на хистерија и стравот, рафтовите на продавниците беа празни бидејќи луѓето манијакално купуваа храна и материјали за домаќинство.

Сепак, нешто повеќе од еден месец, мерките се исплатија, а земјата реши да укине некои ограничувања.

– Мислам дека Владата на Данска сакаше да реагира порано и да жали подоцна ако се покажа дека не е вистинското решение, отколку да реагира премногу доцна. Судејќи според бројот на заразените и оние кои се примени во болници, мислам дека веќе го поминавме врвот на епидемијата, барем во овој бран. Не сакам да се фалам, но бевме прилично ефикасни во спречувањето на ширењето на вирусот корона во моментов – рече професорот по вирологија на Универзитетот во Копенхаген, Алан Рандруп Томсен.

Стравуваа од Ишгл

На почетокот на март, голем број на можни заразени од ски-центарот Ишгл во Австрија, едно од жариштата на коронавирусот, ги алармираа оние во Данска, особено кога беше откриено дека повеќе заразени луѓе доаѓаат од таму отколку луѓето кои пристигнале во земјата од Италија.

– Данска сфати дека не може да се потпира на информациите што ги доби од Европските комитети затоа што системот е онолку добар колку и неговите податоци и резултатите од тестирањата. Ако не тестирате во земјата, немате епидемија иако во реалноста веројатно ја имате “, рече Ларс Игум Расмусен, уредник на колумната за здравје во данскиот весник„ Политикен “.

Владата реагираше брзо, затворајќи ги училиштата, деловните активности, масовните собири на луѓето, како и границите, што во голема мерка го спречи ширењето на вирусот.

Поврзани вести

Зошто коронавирусот толку силно го погоди Њујорк?

Влатко Зорба

Зошто Русија го осуди Пол Вилан?

Влатко Зорба

Лекција од Сирија: Ердоган нема да заборави како Путин го понижи

Stefanija Kuzmanovska

ЕУ со „излезна стратегија“ кон средината на април?

Stefanija Kuzmanovska

Кои се 6-те главни кандидати за вакцина против коронавирусот?

Александар Петровски

Ал Џезира: Русија преку Бугарија сака да го прошири своето влијание на Балканот

Никола Поповски