АНАЛИЗИ

Како Јапонија го стави вирусот под контрола?

Под црешите во авените и парковите во Јапонија, коронавирусот барем овој викенд беше навидум далеку. Луѓето седеа во сенка, на излет, пиеја пиво и се сликаа. „Ханами, традиција за берење цреша, е најважната работа за нас Јапонците оваа година“, вели еден работник во токискиот парк Уено.

Контрастот со Европа не може да биде поголем. Јапонија пријавила околу 1.600 лица заразени со коронавирус досега, починаа 52. Бројките треба да бидат далеку поголеми бидејќи Јапонија е густо населена, има голем број на стари лица и многу блиски контакти со соседна Кина. Во јануари пристигнале 925.000 Кинези во Јапонија, во февруари имало само 89.000. Како и да е, владата во Токио презеде соодветни активности.

Премиерот Шинзо Абе нареди две недели пред празниците, училиштата да бидат затворени и сите манифестации да бидат откажани. Во исто време, продавниците и рестораните останаа отворени, со само малцинство Јапонци кои работат од дома.

Недоверба во владата поради Фукушима

Лошото ширење на вирусот „КОВИД-19“ првично покрена сомнеж дека вистината е замаглена. „На почетокот на нуклеарната катастрофа во Фукушима, владата не сакаше да го признае топењето на нуклеарните прачки, така што денес постои голема недоверба во официјалните податоци“, вели социологот Барбара Холтхус од германскиот институт за јапонски студии во Токио, цитирана од ДВ.

Иако има капацитет да прави 6.000 тестови дневно, Јапонија направи само 14.000 – 20 пати помалку отколку во Јужна Кореја до минатата недела, што беше тешко погодена од пандемијата на коронавирусот. „Се испитуваат само пациенти со најтешки симптоми“, вели вирологот Масахиро Ками од Институтот за истражување на медицински менаџмент.

Политичкиот научник Коичи Накано смета дека премиерот Абе до последен момент сакал Јапонија да биде безбедна земја за да не ја загуби Олимпијадата. Сепак, тие беа откажани во меѓувреме.

Експертите од јапонското Министерство за здравство категорично ја отфрлаат ваквата критика: тестовите не се вршат низ целата земја затоа што акцентот е ставен на местата каде најчесто се јавува болеста. Така, на пр. по избувнување во основно училиште на северот на Хокаидо, донесена е одлука да се затворат сите тамошни училишта и да се прогласи вонредна состојба. После три недели, вирусот престана да се шири.

„Мал број на тестови треба да дозволат медицинските помагала да останат достапни за посериозно заразени“, вели германскиот политиколог Себастијан Маслов од Универзитетот во Токио.

Наклон наместо ракување

Оние кои ја знаат ситуацијата во Јапонија упатуваат на некои други специфики. Прво, наклонот го намалува ризикот од инфекција, без ракување или бакнување на образот. Исто така, популацијата е дисциплинирана да се придржува кон основните правила за хигиена уште од рана возраст.

„Миењето на рацете, плакнењето на грлото со средства за дезинфекција, но и маските кои носат се дел од нашата секојдневна рутина, за која не е потребен коронавирус“, вели една Јапонка, која е мајка на две деца. Затоа е лесно да се префрлиме на антиинфективен режим од февруари. Оттогаш, на влезовите на сите продавници и други установи се инсталирани средства за дезинфекција на рацете. Носењето маски стана граѓанска должност.

Дури и пред новиот вирус, во Јапонија се користеле 5,5 милијарди маски за лице на годишно ниво, што значи 43 маски по лице. Побарувачката за заштитни маски се зголеми толку многу што ги снема во продавниците. Се продаваат нови количини рационално, трпеливо чуѓето стојат пред продавниците. Многу продавници нудат парчиња ткаенини со упатства за правење свои маски.

„Јапонците јасно разбраа дека инфекцијата може да помине и без симптоми“, вели германскиот бизнисмен Мајкл Пауме, кој долго живее во Јапонија. „Ставете маска за да ги заштитите другите и да не ги пренесувате вирусите на другите“.

Маските се носени и порано

Широката употреба на заштитни маски во Јапонија се чини дека го забавува ширењето на вирусот. Ова е индицира со нагло опаѓање на бројот на заболени од грип во рок од седум недели од епидемијата на  Sars-CoV-2.
„Маските го намалуваат преносот на капки и аеросоли со вирусен материјал“, потврдија претходно пет западни лекари во својата научна студија. Меѓу нив се Фабијан Свар од истражувачката група „Цезар“ во Бон, како и Матијас Самвалда од Медицинскиот факултет во Виена. Значи, освен тоа што треба да се оддалечите од другите луѓе и да ги миете рацете, заштитата од уста и нос може да игра важна улога во забавување на ширењето на вирусот. „Малиот број заразени во земји како Јапонија го докажаа ова“, велат петмината научници.

Со оглед на овој успех, премиерот на Јапонија Абе не прогласи вонредна состојба, а Јапонците се вратија малку по малку на своето секојдневие. Училиштата полека почнуваат да работат, при што учениците седат на соодветни растојанија и во вентилирани училници. Првите забавни паркови се исто така отворени. Сепак, владата сè уште се плаши од можен втор бран на зараза. Затоа само училиштата во областите каде што нема пациенти би можеле да започнат со работа на почетокот на новата учебна година, на почетокот на април. Големите настани сè уште не се одржуваат.

Поврзани вести

Четири од пет лица заразени со Ковид-19 развиваат симптоми

Александар Петровски

Во што се веруваат луѓето: 5G мрежата е виновна за коронавирусот и други митови

Stefanija Kuzmanovska

„Враќање на невиноста“: Што е тоа и зошто некои сакаат да го забранат

Stefanija Kuzmanovska

Заради 36 секунди се случил пеколот во Чернобил (ВИДЕО)

Сепса – најчеста причина за смрт при коронавирус

Stefanija Kuzmanovska

Ако Трамп биде реизбран за претседател на САД, може да се зборува за крајот на „глобалниот Запад“

Влатко Зорба