АНАЛИЗИ

Како коронавирусот влијае на алкохолот?

Французите сакаат да се „наливаат“ со вино во време на криза, Германците со тоалетна хартија: ова се само некои од митовите што се појавија за време на оваа глобална здравствена криза. Сепак, Германија во никој случај не е единствената земја со празни полици во одделот за тоалетна хартија од супермаркети, а француската продажба на вино се намали. Кога станува збор за коронавирус и алкохол, работите не се секогаш јасни.

Најголемиот германски шок поврзан со алкохол е несомнено откажување на реномираниот „Октоберфест“, фестивал на пиво во Минхен. Но, за време на кризата со коронавирус, Германците купуваат повеќе од вообичаените алкохолни пијалоци од продавниците. Според фирмата за истражување на пазарот со седиште во Нирнберг, ГфК, дури една третина шишиња вино повеќе биле продадени од крајот на февруари до крајот на март во споредба со истиот период во 2019 година.

Исто така, има зголемување од 31,2 проценти во продажбата на жестоки пијалоци, како што се џин или шнапс во текот на претходната година. Сепак, експертите забележуваат дека растот на трговијата на мало е компензиран од загубите во продажбата во гастрономскиот сектор. Значи, оние кои не можат да пијат во ресторанот или барот, веројатно само го прават дома.

Според повеќе социолошки истражувања, продажбата на вотка во Русија се зголемила неверојатно. Овој развој предизвикува загриженост. На пример, Султан Хамсаев од организацијата „Трезвена Русија“ вели: „Не смееме да дозволиме овој опасен вирус да предизвика други болести“. Во минатото имало повеќе обиди за контрола на проблемот со алкохолот во земјата. Поранешниот советски претседател Михаил Горбачов неславно пропадна своевремено со ваква кампања и до ден денес многу Руси сè уште го мразат за забраните што тој се обиде да ги наметне.

Во Јужна Африка, сепак, политичарите го прифаќаат овој пристап: во борбата против коронавирусот, националната забрана за алкохол и цигари е придружена со строг петнеделен полициски час. Честопати има инциденти со кражба на алкохол од продавниците во земјата. Луѓе – млади и стари – празнат цели продавници.

Црниот пазар исто така напредува: преку групите за разговори можете да добиете недозволена набавка на вино, виски или цигари по надуени цени. Сепак, полицијата верува дека забраната е успешна. Министерот за полиција, Беки Селе, дури посочи дека ограничувањата во продажбата ќе останат по пандемијата.

Според извештаите на медиумите, црниот пазар цвета и во Индија, каде што продавниците за пијалоци и барови се затворени во поголем дел од земјата. Во најјужната држава Керала, централна телефонска линија за помош регистрира исклучително голем број на повици од луѓе очајни да добијат алкохол. Навистина, продажбата на алкохол е важен извор на приход за многу држави, обезбедувајќи средства што сега можат да ги користат за борба против коронавирусот. Затоа во многу држави сакаат повторно да продаваат алкохол.

Од друга страна, во Франција, која е сериозно погодена од вирусот, постои мал интерес за забрана на алкохол. Аперитив од чаша вино е дел од културното наследство на земјата. Сепак, продажбата на алкохол во супермаркети опадна за 16 проценти во првите 12 дена од карантинот, според студијата на Институтот за истражување на пазарот Нилсен од почетокот на април. Според истражувањето, особено е засегнат шампањот – неговата продажба се намали за 52,5 проценти во овој период.

Исто така, во Шпанија, не постојат владини мерки за ограничување на потрошувачката на алкохол. Во метрополитенските области како што се Мадрид, Барселона и Севилја, веќе не е можно да се оди во бар, така што луѓето имаат поголема веројатност да пијат дома. Според студијата на почетокот на април од магазинот Infortail, продажбата на пиво скокна за скоро 80 ​​проценти за само една недела, а виното за дури 60 проценти.

Прославата во петокот вечерта со пријателите во „сексту“ бар е класичен дел од животот во Бразил. Но, состаноците со чаша капириња – коктел за кој се вели дека е создадени како лек за шпански грип, сега се можни само преку виртуелни собири на Интернет. Како резултат, продажбата на алкохол во супермаркетите во Рио е поголема дури и за време на карневалот, се вели во соопштението од порталот „Г1“.

Треба да се спомене дека Светската здравствена организација предупредува да не му се припише на алкохолот некакво својство, што штити од коронавирусот. Тоа е „опасен мит“ што постои низ целиот свет, велат од СЗО. Погрешно е да се верува дека „конзумирањето алкохол со висок степен може да го убие вирусот КОВИД-19; тоа не е така“.

Напротив, консумирањето алкохол го ослабува имунолошкиот систем и исто така е поврзано со многу болести кои можат да го направат човекот поподложен на коронавирусот.

Поврзани вести

Како Европа имаше „сè под контрола“?

Stefanija Kuzmanovska

Како синоќа е изведен хакерски напад каков што Америка не памети

Дали ова е крајот на Путин? Заминувањето на еден од најмоќните лидери во светот е поблиску отколку што се мисли

Кои се кандидатите за наследник на Меркел на канцеларската позиција во Германија?

Влатко Зорба

Австралија, Нов Зеланд и Исланд се најбезбедни држави во случај на апокалипса

Maja_Serafimova

Короната се шири во регионот: Дали Косово ќе биде балканскиот Вухан?

Stefanija Kuzmanovska