АНАЛИЗИ

Кинеската цензура го освојува светот

Кога Си Џинпинг ги пречека африканските лидери во Пекинг минатата година, неговиот говор беше типично кинеска формула: пет „Не“. Всушност, сите пет негирања може да се сумираат како една обврска. За разлика од Западњаците, кои се желни за моќ, Кина никогаш не би им рекла на Африканците како да управуваат со своите земји. Нема да има „мешање во внатрешните работи на африканските земји“.

Овој принцип на неинтервенција е клучен за кинеската надворешна политика уште од 1950-тите. Но, бидејќи владата во Пекинг е се поцврста низ целиот свет, станува се повеќе јасно дека она што го гледаме е неинтервенција во кинески стил, пишува Гидеон Рахман за „Фајненшал тајмс“.

Инцидент на почетокот на овој месец истакна дека Кина всушност чувствува целосно право да интервенира кога странците изразуваат вознемиреност со Пекинг. Твитот за поддршка на Хонг Конг од генералниот директор на Хјустон Рокетс, доведе до судир меѓу Кина и Националната кошаркарска асоцијација на Америка, што резултираше со повлекување на НБА натпреварите од кинеската државна телевизија.

Оваа контроверзија беше невообичаено голема во јавноста затоа што се однесува на Соединетите држави и спортот. Но, ситуацијата опишува познат модел. Странските земји и компании сега мора да се справат со напорите на Кина да го контролираат својот говор на поширок спектар на табу-теми, вклучувајќи ги Тибет, Тајван, Хонг Конг, неодамнешната кинеска историја, човековите права и територијалните побарувања на Пекинг на Југ и Источното кинеско море.

Како што Кина станува се помоќна и попараноична – и со порастот на конфронтацијата во Хонг Конг – бројот на судири ќе се зголеми. Значи, западните влади ќе мора да размислат многу посистематски за тоа како да реагираат. Во спротивно, тие ќе откријат дека нивните склучени слободи брзо ќе бидат еродирани.

Би било погрешно да се обвини Си за лицемерие кога тој ќе се искаже занеинтервенција. Кинескиот претседател е навистина рамнодушен дали странска земја е диктатура или демократија. Инсистирањето на тоа дека земјите не можат да се гледаат едни со други за нивните внатрешно-политички системи, е витален механизам за заштита на Комунистичката партија на Кина, бидејќи се заштитува од надворешен притисок за човековите права или владеењето на правото.

Пекинг тврди дека странците кои изразуваат мислења за чувствителна тема, како што е Хонг Конг, се мешаат во внатрешните работи на Кина. И тука, тоа преминува во мешање во слободниот говор на Западот. Ова е многу повеќе од обид да се спречат странците да стојат на плоштадот Тијананмен и да извикуваат „слобода за Хонг Конг“. Напорите на Кина за контрола и цензура на зборот дома постепено се интернационализираат, достигнувајќи странски корпорации, меѓународни медиуми, семинари и кампуси на западните универзитети, како и фо изјави и политики на странските влади.

Пред 20 години беше релативно лесно да се одврати кинеската тактика за притисок. Но, огромната големина на кинескиот пазар значи дека западните компании сега се др повеќе и повеќе претпазливи да не го навредат Пекинг. НБА лигата се обиде брзо да го реши спорот и навредливиот твит беше избришан. Истата недела Apple симна апликација што им помогна на демонстрантите од Хонг Конг да ја избегнуваат полицијата. Кина е трет по големина пазар на Apple.

Ова се само најновите примери. Другите компании кои отстапија по притисокот на Пекинг, се хотелскиот ланец „Мериот“ и „Јунајтед ерлајнс“, откако двете се обвинети за промовирање на идејата дека Тајван е посебна земја.

Мултинационалните компании може да тврдат дека тие треба да останат надвор од политиката, но ова е многу потешка позиција за медиумите и универзитетите за кои слободното изразување и дебата се фундаментални.

Што се однесува до медиумите и академијата, Пекинг ги користи како визите, така и пристапот до пазарот, како оружје. Професионалци, кои се исклучени од земјата, можат да ги уништат своите кариери. Значи, притисокот за самоцензура е огромен.
Поттикот да не се навредува кинеската влада важи и за организации и за поединци. Многу западни медиумски компании имаат (или имаа) амбиции на кинескиот пазар. („Фајненшл тајмс“ одржува веб-страница на кинески јазик, која моментално е делумно блокирана во Кина).

Многу западни универзитети отворија кампуси или заеднички иницијативи во Кина. Но, важноста на кинеските студенти како извор на приход значи дека дури и академиците лоцирани во САД, Австралија и Европа се под притисок.

Професор по политика на британски универзитет неодамна сподели дека универзитетските власти побарале од него да отстрани плакат на плоштадот „Тјананмен“ од неговиот канцелариски ѕид затоа што тоа може да биде навредливо за кинеските студенти. Тој одби. Но, индикативен е самиот факт што е направено барањето.

Засега, реакцијата на западните институции на кинескиот притисок е обично случајна и импровизирана. Но, бидејќи проблемот веројатно ќе стане поакутен, ова треба да се промени. Обид за изготвување на некои принципи беше обид во извештајот за Hoover Institution, во кој се нагласува потребата западните организации да бидат транспарентни во нивните односи со Кина и да бараат еднаков третман на кинеските и западните научници.

Време е на петте „не“ на Си да биде одговорено со некои западни „не“, вклучително и цврсто „не“ на ограничувања на слободата на изразување.

Поврзани вести

Супер брзи тестови за корона кои даваат резултат за максимум 30 минути

Александар Петровски

Ако Навални умре, тоа ќе биде почеток на крајот на Путин

Влатко Зорба

Коронавирус: Може ли да се заразите од починато лице?

Oд епидемијата на коронавирус во Кина до светска криза требаше месец дена

Stefanija Kuzmanovska

Влатко Зорба

ИЗБОРИ ВО СРБИЈА: Го дознавме она што го знаевме