АНАЛИЗИ

Колку е ефикасна вакцината на Путин и кои се нејзините конкуренти?

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека Русија ја регистрирала првата вакцина против коронавирусот, а трката за вакцината против вирусот што однесе илјадници животи трае од почетокот на пандемијата. Русите се прелиминарни победници, а некои од вакцините кои се во изработка се очекува да бидат регистрирани наскоро.

Руската вакцина го има скриеното име „Gam-COVID-Vac Lyo“ и е развиена во Институтот за епидемиологија „Гамалеј“ во Москва. Само се знае дека станува збор за т.н. векторска вакцина, што е стандарден концепт за развој на вакцини што се користи во истражувањата веќе некое време.

Првата регистрирана вакцина во светот против вирусот беше именувана „Спутник V“ по аналогија со лансирањето на првиот вештачки сателит во 1957 година, според официјалната веб-страница на вакцината.

„Спутник I го интензивираше вселенското истражување низ целиот свет. Новата вакцина на Русија против „Ковид 19“ создаде т.н. „Спутник момент“ за светската заедница. Благодарение на оваа споредба, вакцината беше именувана „Спутник V“, се наведува во образложението за името на вакцината.

Таа се заснова на вируси кои не можат да бидат опасни за луѓето, т.н. вектори. Тие служат како носители на карактеристичниот генетски материјал на патогенот против кој треба да се спроведе вакцинација. Телото го препознава генетскиот материјал како странски и создава антитела кои спречуваат инфекција во случај на вистинска средба со вирусот.

Во случајот „Gam-COVID-Vac Lyo“, два различни аденовируси се користат како вектори. Ова семејство на вируси често се користи во развојот на вакцини, така е случајот и со вирусот Mers. Употребата на познати вектори има предност што нивната безбедност е веќе тестирана во претходни студии.

Со векторски вакцини, патем, постои основен ризик дека имунолошкиот систем исто така ќе се бори против векторот, што може да доведе до несакани ефекти.

Колку е безбедна?

Резултатите од клиничките испитувања кај луѓето сè уште не се објавени. Само е познато дека вакцината е тестирана на 38 лица од средината на јуни. Според руските медиуми, немало несакани ефекти.

Во основа, секоја вакцина што се инјектира предизвикува најмалку болка или црвенило на местото на инјектирање. Овие не се драматични компликации, но тие мора да бидат документирани, па затоа е разумно да се биде скептичен доколку нема такви промени во кожата.

Да потенцира колку е безбедна, првиот инженер на руската вакцина, Александар Гинзбург, тврди дека тој веќе го тестирал лекот што ја содржи вакцината врз себе. Сепак, тоа не кажува ништо за толеранцијата и ефективноста кога се користи на целото население, кај луѓе со претходни болести и постари лица. Засега недостасуваат тестови за да се докаже.

Сите вакцини во светот

Светската здравствена организација соопшти дека од 24 јули досега имало 25 вакцини против КОВИД-19 на глобално ниво во клиничката евалуација и над 140 вакцини во претклиничките проценки.

Трката за вакцината е докомплицирана со фактот дека се бара паралелен почеток на производство со клинички испитувања и потенцијално со губитоци, пред да се знае дали вакцината е ефикасна.

Руски „вектор“

Рускиот државен центар за виролошки и биотехнолошки истражувања „Вектор“ планира да започне со производство на вакцината против КОВИД-19 во ноември, рече генералниот директор на таа установа Ринат Макшутов.

Вакцината на Оксфорд

Во октомври може да се знае дали вакцината што ја развива Универзитетот во Оксфорд е ефикасна во борбата против коронавирусот.

Дотогаш ќе бидат познати резултатите од тестовите во Велика Британија, САД, Бразил и Јужна Африка, соопшти компанијата „АстраЗенека“, која има намера да произведе две милијарди дози до крајот на следната година.

Модерна

Фармацевтската компанија „Moderna Inc.“ објави дека започнала разговори со неколку земји за договори за купување на својата експериментална вакцина против коронавирус и дека веќе добила депозит од 400 милиони американски долари за потенцијален откуп.

Неодамна, Модерна го најави почетокот на последната фаза од тестирањето, во која учествуваат 30.000 луѓе, со цел да се утврди дали нејзината вакцина е безбедна и ефикасна, што е последен тест за одобрување на вакцината.

Милијарди за Џонсон и Џонсон

Владата на САД најави нова инвестиција од една милијарда долари на фармацевтската компанија Џонсон и Џонсон за развој на вакцината против Ковид-19, со загарантирани најмалку 100 милиони дози. Овие пари ќе бидат искористени за финансирање на големо производство на оваа експериментална вакцина.

Доколку вакцините се докажат ефикасни, Соединетите држави би можеле теоретски да примаат 100 милиони дози од четири компании, Џонсон Џонсон, Новавакс, Пфизер / Бионтек, Санофи / ГСК и 300 милиони дози од групата Оксфорд / АстраЗенека.

Втората група веќе има потпишано или е во преговори со други земји, од кои 400 милиони дози за Европската унија.

Белгиска вакцина

Белгиската фармацевтска компанија „Јансен Фарамацеутикал“ започна клиничко испитување на вакцината против КОВИД-19, која може да биде достапна во првата половина на следната година.

Компанијата, чија матична организација е американската компанија Џонсон и Џонсон, вели дека вакцината ќе биде тестирана во првиот круг на 1.000 возрасни во Белгија и САД.

Индонезија тестира кинеска вакцина

Индонезија започна со тестирање на вакцина против коронавирус, што ја разви лабораторијата „Синовак Биотек“ на 1.600 волонтери.

Наречен „Коронавак“, таа е една од ретките вакцини во последната фаза на клиничките испитувања, пред да добие дефинитивно одобрение за употреба. Тестирањето на вакцината е предвидено да трае до февруари.

Вакцината се тестира истовремено на 9.000 доброволци во Бразил, втора земја со најголемо заболување од пандемијата на коронавирус по САД.

Нова надеж – Новавакс

Новавакс рече дека нејзината експериментална вакцина против Ковид-19 произведувала антитела против новиот коронавирус и се чини дека е безбедна, според првичните податоци од малото клиничко испитување во раната фаза.

Компанијата за биотехнологија со седиште во Мериленд соопшти дека нејзиниот кандидат за вакцинирање, NVKS-CoV2373, произвел повисоко ниво на антитела кај здрави доброволци по две дози од оние што се наоѓаат кај пациенти кои биле подложени на Ковид-19, пренесува Ројтерс.

Директорот за истражување, Грегори Глен, изјави за агенцијата дека компанијата наскоро ќе започне многу поголеми клинички испитувања во доцна фаза и потенцијално може да собере доволно податоци за да добие регулаторни одобренија уште во декември.

Германски експерт очекува вакцина до крај на оваа година

Претседателот на германскиот институт „Пол Ерлих“ (ПЕИ), одговорен за прифаќање на вакцините, Клаус Цихутек, е убеден дека вакцина против коронавирус ќе се најде оваа година – поточно, до крајот на 2020 година или почетокот на 2021 година.

Предуслов е резултатите од третата фаза на тестирање да се позитивни, во третата фаза од студијата се проверува дали вакцината навистина го штити и вирусот.

И Ердоган има вакцина

Турција постигна голем напредок во развивањето на вакцина против коронавирус и лекови за вирусот, рече турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Тој додаде дека во моментов се развиваат осум различни видови вакцини и десет медицински проекти, дека е завршено тестирање на два вида вакцини врз животни и дека е одобрено тестирање врз луѓе за една од нив.

Поврзани вести

Зошто полицијата во САД е толку моќна?

Дали ова е крајот на Путин? Заминувањето на еден од најмоќните лидери во светот е поблиску отколку што се мисли

Трамп во срцето, калаш околу вратот: САД ги „чуваат“ цивилни милиции

Влатко Зорба

Лекарите ги прицврстија оштетените човечки бели дробови на свињи, белите дробови потоа се опоравија

Д-р Ана Глигиќ открива што треба да се истражи: Никој не заболел од корона што чувал мачка?

Александар Петровски

Научниците откриваат зошто младите умираат од коронавирус: Знаете ли што е цитокин бура?