АНАЛИЗИ

КОРОНА КАРАНТИНОТ Е КОНТРАПРОДУКТИВЕН: Уште една лекција од Шведска

Знаете кој не е загрижен за вториот бран на КОВИД-19? Шведска. Скандинавското кралство штотуку спроведе рекорден број тестови на КОВИД-19 и откри позитивна стапка од само 1,2%, најниска од почетокот на пандемијата.

Бидејќи стапката на заболување во Шведска паѓа под Норвешка и Данска, коментаторите кои ги поминаа април и мај беснеејќи против она што Вашингтон пост го нарече „експеримент со националниот шовинизам“ и предвидувајќи колосална смрт, одеднаш замолкнаа.

„Шведска стана една од најинфицираните земји во Европа во една од најмалку заразените во Европа, додека многу други земји забележаа прилично драматично зголемување“, рече Андерс Тегнел, државен епидемиолог.

Точно, ова се случи не и покрај недостатокот на карантини, туку поради тоа. Шведска ги охрабруваше луѓето да работат од дома, ги отстрануваше универзитетските курсеви и забрануваше состаноци на повеќе од 50 лица, но во спротивно им веруваше на своите граѓани да користат здрав разум. Властите проценија дека, бидејќи болниците можат да се справат со тоа, нема потреба да купуваат време со наредба на луѓето да останат во затворено. Таа пресуда е обилно потврдена.
Причината за радост може да помислите. Овде, на крајот на краиштата, е доказ дека државата може да го содржи коронавирусот без да ги лиши децата од образование, да акумулира заостанати здравствени услови кои не се резултат на коронавирусот или да го остави кратерот за пушење таму каде што економијата беше некогаш.

Но, остатокот од светот е далеку од задоволен. Всушност, тонот на повеќето странски медиуми останува спротивен и можете да видите зошто. На крајот на краиштата, ако стратегијата на Шведска беше одржлива, ние останатите ќе бевме уништени за ништо. Тоа е вознемирувачка мисла, скоро неподнослива. Но, Шведска не принудува да се спротивставиме.

Замислете свет во кој Стокхолм подлегна на меѓународниот притисок и го направи она што сите го сторија. Во таков свет, политичарите и службениците од јавното здравство би можеле да се извлечат од тврдењето дека тоа ќе биде така, но дека нивното затворање и пропаѓање ќе бидат незамисливо полоши. Болеста, би ни било речено, експоненцијално да се шири. Милиони, можеби стотици милиони, би умреле.

Но, тие не можат да кажат кога сите можеме да видиме контрола во експериментот. Улиците на Стокхолм се исполнети со опуштени луѓе кои се собираат во кафулиња без маски за лице. За вас и за мене, тие слики можат да станат возбудливи, но за епидемиолозите и официјалните лица кои ставија сè на затворање на своите економии, Шведска е ноќна мора. Таму седи, како духот на Банку, тивко ги прекорува.
Поентата не е дека карантинот воопшто не постигна ништо. Очигледно е дека ако ја ограничите целата популација, ќе го забавите ширењето на КОВИД-19 (и, навистина, на други болести кои се пренесуваат преку човечки контакт). Поентата е дека карантините беа непропорционални и траеја предолго.

Една нова студија на економисти од Универзитетот во Чикаго, Принстон и Лондонската школа за економија покажа дека локаут за помалку од два месеци може да биде оправдан: економските трошоци се ограничени и времето може да се искористи за градење на здравствени капацитети. „После тоа“, вели професорот Грег Каплан, еден од авторите, „сè што правите е да го одложите вториот бран, па ако не можете да го задржите тоа заклучување сè додека не пристигне вакцината, маргиналните придобивки ќе бидат сè помалку“.

Неверојатно е колку коментатори одбиваат да ја разберат оваа точка. Ако ја порамните кривата, нема да ја намалите површината под кривата. Некои земји одлучија да ги одржуваат работите подолго од другите. Но, во отсуство на лек или вакцина, конечниот број на смртни случаи нема да се разликува многу.
Ова не значи дека ќе биде исто кај различни народи. Сите видови фактори можат да влијаат на стапката на смртност: клима, географија, густина на население, профил на возраст, генетика, отвореност кон меѓународни патувања, фреквенција на дебелина, изложеност на минати коронавируси и, не помалку важно, различни методи на броење. Но, строгоста на заклучувањето не е висока на таа листа.

Графиконите за инфекции и смртност за Шведска и Велика Британија изгледаат скоро идентични. Гледајќи ги, ќе ви биде тешко да погодите која нација ги затвори своите продавници, училишта и канцеларии, а која не. Ниту, пак, постои голема корелација кога гледаме во различни држави во Соединетите држави – ниту, навистина, во другите делови на светот. Перу, кој имаше строг карантин, е далеку полош од соседен Бразил, чиј претседател Жаир Болсонаро беше нападнат низ целиот свет за слободен пристап.

Кога сето ова ќе заврши, може да откриеме дека најголемата меѓународна променлива не е бројот на смртни случаи што можат да се спречат. Тоа е штета за живите.

Поврзани вести

Германски медиуми: Трамп, Гренел, Тачи, Вучиќ – на никој не му одговараше Курти

Stefanija Kuzmanovska

Зошто во Русија има помалку заразени со коронавирус од Луксембург?

Stefanija Kuzmanovska

Короната го разорува организмот: Последиците се чуствуваат долго

ДВ: Исламски паравојски се борат за Ердоган

Влатко Зорба

Коронавирус: Тедрос Аданом Гебрејесус – човекот во центарот на борбата против заразата

Stefanija Kuzmanovska

„Последниот танц“ на Ангела Меркел во ЕУ