АНАЛИЗИ

Коронавирус: Дали сме поблиску до вакцина или лек?

Коронавирусот се шири низ целиот свет, но сè уште нема лек за да се убие или вакцина за да нè заштити од него.

Па, колку сме далеку од овие лекови што можат да ни го спасат животот?

Колку е постигнат напредок?

Истражувања се вршат со голема брзина, а во моментов се развиваат повеќе од 20 вакцини. Меѓу оние на кои се работи во моментов се:

* Првиот тест на вакцина на човек беше објавен минатиот месец од научници од лабораторија во американскиот град Сиетл. Тие го презедоа необичниот чекор за да го прескокнат секое истражување на животни за да ја тестираат безбедноста или ефикасноста на вакцината.

* Австралиските научници започнале да вбризгуваат на ласици две потенцијални вакцини. Тоа е првиот сеопфатен клинички тест што влезе во фаза на проба на животните, а истражувачите велат дека се надеваат дека ќе се преселат во фаза на тест на луѓе кон крајот на април.

Тестовите како што се овие се одвиваат многу побрзо отколку што нормално би било, и се користат некои нови пристапи кон вакцините. Логично, нема гаранција дека сè ќе се одвива непречено.

Но, дури и ако овие тестови – или кој било друг – се покажат успешни, производителите не се очекува да успеат да направат вакцини за масовно производство до втората половина на 2021 година.

Запомнете, постојат четири коронавируси кои веќе циркулираат кај луѓето. Тие предизвикуваат само настинки, а ние немаме вакцини за ниту еден од нив.

Дали постојните лекови можат да го излечат коронавирусот?

Лекарите тестираат актуелни антивирусни лекови за да видат дали функционираат против коронавирусот. Ова го забрзува тестирањето затоа што се знае дека се безбедни за давање на луѓето.

Испитувањата се спроведуваат во Англија и Шкотска на мал број на пациенти со антивирусен лек наречен „Remdesivir“. Првично беше направен како лек против ебола, но излегува дека е ефикасен против широк спектар на вируси.

Слични тестови се веќе во тек во Кина и САД, со резултати што се очекуваат во следните неколку недели.

Има големи надежи дека еден пар на ХИВ лекови („lopinavir“ и „ritonavir“) ќе бидат ефикасни, но податоците за тестот беа разочарувачки.

Тие не го подобрија закрепнувањето, ги намалија стапките на смртност или го намалија нивото на вирусот кај пациенти со тежок КОВИД-19. Меѓутоа, бидејќи тестирањето се спроведуваше на екстремно сериозни пациенти (скоро една четвртина починаа), тие може се правени предоцна во фазата на инфекција за да функционираат лековите.

Исто така, се прават студии за анти-малариски лек наречен hlorokin. Лабораториските тестови покажаа дека може да го убие вирусот, а има и некои докази од искуството на лекарот кои укажуваат дека помага. Сепак, Светската здравствена организација вели дека нема дефинитивен доказ за неговата ефикасност.

Дали вакцината ќе ги заштити луѓето од сите возрасти?

Ќе биде, скоро неизбежно, помалку ефикасно кај постарите лица. Ова не е заради самата вакцина, туку затоа што остарените имунитети не реагираат толку добро на имунизацијата. Тоа го гледаме секоја година со вакцината против грип.

Дали ќе има несакан ефект?

Сите лекови, дури и најчестите лекови против болки, имаат несакани ефекти. Но, без клинички тестови невозможно е да се знае какви несакани ефекти може да има експерименталната вакцина.

Ова е нешто на што регулаторите особено треба да обрнат внимание.

Кој ќе се вакцинира?

Доколку се направи вакцина, ќе има ограничени залихи, барем во раните фази, така што ќе биде многу важно да се даде приоритет за давањето.

Здравствените работници кои доаѓаат во контакт со пациенти заразени со КОВИД-19, ќе бидат на врвот на таа листа. Болеста е најсмртоносна кај постарите лица, така што тие исто така ќе бидат приоритет доколку вакцината се покаже ефикасна кај оваа возрасна група. Сепак, можеби е подобро да се вакцинираат оние што живеат со или се грижат за стари лица, наместо тоа.

Додека не се заврши вакцината или лекот, што можеме да направиме?

Вакцините спречуваат инфекција и најдобриот начин да се направи тоа сега е преку добра хигиена.

Ако станете заразени со вирусот, тогаш симптомите ќе бидат лесни за повеќето луѓе и ќе можат да се лекуваат дома со лежење во кревет, земање парацетамол и многу течности. Кај некои пациенти може да станат посериозни и можеби ќе имаат потреба од болничка нега.

Како се прави вакцината?

Вакцините на безопасен начин го запознаваат имунолошкиот систем со вируси или бактерии (или дури и мали делови од нив). Одбранбениот систем на телото ги препознава како натрапник и учи како да се бори против нив.

Тогаш ако телото е изложено реално на нив, тој веќе знае како да се бори против инфекцијата.

Поврзани вести

Пет работи кои треба да ги знаете за коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska

Зошто Русија го осуди Пол Вилан?

Влатко Зорба

Швеѓаните изгледа беа во право, таму нема втор бран

Александар Петровски

Кој е трикот за успешната борба на Тајланд со коронавирусот?

Влатко Зорба

Коронавирус и излегувањето од карантин: Дали е ова „новата нормалност“

Stefanija Kuzmanovska

Хаос на Лезбос

Stefanija Kuzmanovska