АНАЛИЗИ

Коронавирус и градовите-духови

Улиците се пусти, ова е нашата секојдневна рутина. Од Њујорк преку Париз до Рим, 900 милиони луѓе ширум светот се затворени во своите домови, со надеж дека ќе ја запрат пандемијата на коронавирус, кој веќе уби повеќе од 11.400 луѓе и ја тресе светската економија.

Во Соединетите држави – Калифорнија, Њујорк, Њу Џерси, Илиноис, Пенсилванија и Невада најавија сопирање на сите несуштински активности, дури и ако вкупното ограничување на националната територија е укинато засега од претседателот Трамп. Како резултат на тоа, трите најголеми градови во земјата, Њујорк, Лос Анџелес и Чикаго „замрзнаа“ и околу 100 милиони луѓе се изолирани во нивните домови. „Сите сме во карантин“, рече Ендру Куомо, гувернер на Њујорк во Соединетите држави, најавувајќи го „најрадикалниот чекор што можеме да го направиме“.

Италија, најпогодената земја во Европа со над 5.400 мртви и за прв пат на Стариот континент, наметна изолација на целото свое население, засилувајќи ги своите мерки во насока на уништување на заразатa. Сите паркови, зелени места и јавни градини се затворени за граѓаните овој викенд, во очекување на дополнителни ограничувања за да ги охрабрат Италијанците да останат дома што е можно повеќе. Коронавирусот уби 650 луѓе во последните 24 часа во земјата, врв од почетокот на кризата.

Повеќе од 900 милиони луѓе во околу 35 земји се повикани да останат дома. Околу 600 милиони луѓе во 22 земји подлежат на задолжителни ограничувања, како во Франција или Италија. Останатите се во вечерните часови (како во Боливија), карантини (како во поголемите градови во Азербејџан и Казахстан), или итни апели да не ги напуштат своите домови (како во Иран).

По откривањето на 25 случаи во Австралија, во врска со свадба одржана во Јужен Сиднеј, властите презедоа акција што ја погоди растечката индустрија за венчавки и свадби, принудувајќи ги утешителните двојки да ги откажат свадбите. „Вие не откажувате само настан, за кој луѓето буквално сонувале и размислувале за тоа со денови, месеци“, вели Лара Бисли, која планира венчавка во Сиднеј. Властите ја затворија и познатата плажа Бонди Бич во Сиднеј, која беше преполна и покрај забраната за големи собири.

Пренатрупани пазари на едно, празни улици на друго место: дали светот е пресечен на половина, меѓу сериозни луѓе кои се затвораат во името на општото добро и себични луѓе кои размислуваат само за свое задоволство?

Полошо е од падот на берзите

За да се заштити важноста на овие мерки на ограничување, Светската здравствена организација (СЗО) истакна дека Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирус во Кина, каде што нема пријавено нови локално пријавени случаи од 19 март, е „надеж“ за светот. Глобалната економија страда малку повеќе секој ден од ова сопирање на активностите.

Ангажирањето на великаните во малопродажба, Волмарт и Амазон, кои се соочуваат со наплив на потрошувачи во супермаркети или Интернет, нема да го компензираат уништувањето на работните места. Во Европа, Европската унија на 20 март објави прекин на правилата за буџетска дисциплина. Ново, мерката ќе им овозможи на земјите-членки да потрошат онолку колку што треба, за да се справат со економското забавување.

До 25 милиони работни места се изложени на ризик во отсуство на меѓународно координиран одговор, предупредува Меѓународната организација на трудот. Соочени со оваа состојба, постои екстремна напнатост на финансиските пазари. По најлошата недела на берзите од кризата во 2008 година, тие го завршија 20 март, со непостојана нота – Вол Стрит во црвено, а европските берзи нагоре.

Некои експерти стравуваат дека економската криза како резултат на пандемијата ќе биде полоша од падот на берзата во 2008 година, особено ако ограничувањата продолжат.

Три милијарди луѓе немаат најосновно оружје против вирусот

Другите земји се приклучија во текот на викендот да ги наведат оние што ја одбраа оваа драстична мерка. Ограничувања ќе бидат наметнати во Тунис и во Колумбија. Велика Британија драматично го зголеми својот одговор на пандемијата со нарачување на затворање на пабови, ресторани, кина и спортски сали.

Швајцарија, од своја страна, ги заостри мерките и забрани секакво собирање на повеќе од пет лица, но го отфрли секое друго ограничување, сметајќи го за „спектакуларна политика“. Затворени дома десет дена, некои Италијанци почнуваат да се движат. Над 53.000 од нив веќе се казнети поради неоправдани напуштање на домот.

Во Банџул, Гамбија, властите трагаат по 14 лица кои избегале од хотелот каде што биле ставени во карантин. Но, мерките на претпазливост е тешко да се спроведат на многу ранливи места, како на пример во огромни азиски сиромашни квартови или во преполни затвори низ целиот свет.

Три милијарди луѓе немаат дури и најосновно оружје против вирусот, вода и сапун, стравуваат експертите на Обединетите нации кои стравуваат од загуба на милиони животи. Во Сан Салвадор стравот од преоптоварување е таков што, според градоначалникот, гробарите ископале 118 гробови подготвени за употреба.

Поврзани вести

Три држави на кои им се заканува експлозија на коронавирус

Stefanija Kuzmanovska

Климатските промени имаат поголемо влијание врз жените

Stefanija Kuzmanovska

Трамп во срцето, калаш околу вратот: САД ги „чуваат“ цивилни милиции

Влатко Зорба

Како да се заштитат децата „инфлуенсери“?

Четири од пет лица заразени со Ковид-19 развиваат симптоми

Александар Петровски

Студија: Жените во постменопауза имаат поголема веројатност да развијат потешки симптоми на коронавирус