АНАЛИЗИ

Марија Колесникова – со насмевка против Лукашенко

Лидерот на белоруската опозиција беше очигледно киднапирана и требаше да биде протерана од земјата. А, тогаш Марија Колесникова наводно го искинала пасошот и останала. Колку е важна за протестите?

Само еден ден по наводното киднапирање на Марија Колесникова во Минск, веќе постојат први индиции за тоа што (веројатно) се случило. Колесникова е последната од трите добро познати лидерки на белоруската опозиција кои сè уште се во таа земја.

Таа очигледно требаше да биде принудена да ја напушти Белорусија и да замине во Украина ноќта од понеделник до вторник. Ова е слично сценарио како во случајот со Олга Ковалкова, која е исто така член на раководството на Координативниот совет на белоруската опозиција. Непосредно пред тоа, Ковалкова всушност беше протерана во Полска.

А Колесникова, додека двајца нејзини соработници ја напуштија Белорусија и се преселија во Украина, судејќи според извештаите на медиумите, го скинала пасошот – за да остане во земјата. Ова во вторникот го потврди еден од нејзините соработници, Павел Латушко, исто така член на Координативниот совет. Во интервју за четири руски медиуми, претседателот Александар Лукашенко во вторникот потврди дека Колесникова е уапсена при преминување на границата. Ова на неговиот канал на социјалната мрежа Телеграм го објави еден од новинарите што го спроведе интервјуто.

„Ситуацијата не е едноставна“

Во последните неколку недели, Колесникова прерасна во една од водечките фигури во опозициското движење што се бори со Лукашенко и го обвинува за фалсификување на резултатите од претседателските избори на 9 август 2020 година. Пред да биде киднапирана од непознати лица, Колесникова секогаш беше во првите редови на протестите во Минск.

Пред камерата, Марија Колесникова постојано делуваше добро расположено, честопати и се смееше – како да сакаше со својата насмевка да го избрка авторитарниот претседател кој ја управуваше таа поранешна советска република 26 години. Во интервју за московскиот весник „Комерсант“ на почетокот на септември, таа призна дека нејзината сегашна улога е голем товар за неа: „Ситуацијата не е лесна за мене“.

Еден од најголемите предизвици за Колесникова е очигледно нејзината желба да ги мобилизира луѓето против Лукашенко, но не и формално да игра водечка улога, бидејќи таквата улога ќе биде изговор за белоруското судство да ја уапси. „Ќе ни беше полесно да имаше само еден водач“, изјави Колесникова за московскиот весник, додавајќи дека опозицијата сепак се согласува дека нема цврста хиерархија – со цел да се отежнат апсењата.

Културна менаџерка во политиката

До пред само неколку месеци, малкумина знаеја дури и за името на професионалната флејтистка и културна менаџерка со впечатлива фризура. Студирала музика во Минск и Штутгарт и само пред неколку години станала активна во нејзината татковина. Била ангажирана во музички проекти, охрабрувала размена на уметници меѓу Белорусија, Русија, Украина и Германија.

Мартин Шитер во интервју за ДВ, професор на Државното средно музичко и театарско училиште во Штутгарт, Колесникова ја опишува како „исклучително силна личност“: „Таа е неверојатно оптимистична, одлучна, активна, полна со енергија. Всушност, тешко дека можете да ја запрете, без оглед што таа прифаќа “, вели Шитер, кого еднаш го покани во Минск на работилница со концерти.

Колесникова со задоволство настапи пред публиката. Таа организираше серија предавања наречена „Музичка настава за возрасни“, а во 2017 година се осврна на Бетовен, како и на групата „Пуси рајот“, на настанот што го нарече „Музика и политика“.

Марија Колесникова се вклучи во активната политика на покана на Виктор Бабарик, поранешен врвен менаџер на „Белгазпромбанк“ и покровител на уметноста. Според нејзините, таа го запознала Бабарик преку нејзините проекти. Бабарик во мај изненадувачки објави дека ќе се кандидира за претседател, а како ново лице во политиката, неговата популарност порасна многу брзо. Сепак, тој беше уапсен во јуни за наводен економски криминал. Тој беше уапсен заедно со неговиот син, кој беше и шеф на неговата изборна кампања.

На Бабарик на крајот не му беше дозволено да се кандидира, а Колесникова потоа склучи сојуз со претседателскиот кандидат Светлана Тихановскаја, нејзиниот сопруг и видео-блогер, исто така уапсен и забранет да учествува на изборите. Заедно со Вероника Чепкало, сопруга на друг кандидат на кој не му беше дозволено да се кандидира, тие формираа женско опозициско трио. Но, Цепкало ја напушти Белорусија на денот на изборите, очигледно од страв од прогон. Нешто подоцна, Тихановска беше принудена да ја напушти земјата – и Колесникова остана.

Расколот во односот со Тихановскаја

„Секогаш ми беше целосно јасно дека можам да бидам уапсен во секое време“, рече Колесникова во интервју за ДВ ова лето: „Тоа нема да ме запре и не ме плаши, бидејќи знам дека процесите што започнаа во белоруското општество – се неизбежни “.

Тешко е да се процени реалното влијание на Колесника во седумчлениот Координативен совет на опозицијата. Во неа е и Светлана Алексијевиќ, добитничката на Нобеловата награда за литература. Повеќето членови се уапсени или принудени да ја напуштат земјата. Властите не го признаваат телото и ги испитуваат неговите членови. Колесникова беше најприсутна во медиумите, таа има свој видео-блог и во исто време изгледа посуверена од поранешната домаќинка Тихановскаја.

На почетокот на септември, за прв пат стана јасно дека има раздор во односите меѓу двете жени. Тихановскаја, која се смета за победник на изборите, критикуваше некои идеи на Колесникова и Бабарик. Се работеше за реформа на Уставот. Специфичната причина беше видеото на Бабарик, снимено очигледно пред апсењето.

„Опозицијата не загуби на изборите“, ги критикуваше зборовите на Бабарик Тихановскаја. Во истото видео, Колесникова најави формирање на нова партија, која треба да се вика „Заедно“. Сè уште не е јасно до кој степен оваа иницијатива навистина ги оптеретува меѓусебните односи во движењето на опозицијата.

Поврзани вести

Шест скриени симптоми на коронавирус кои се јавуваат покрај треска, губење на мирис и кашлица

Зошто СЗО е неодлучна во врска со „имунолошките пасоши“?

Влатко Зорба

Спас од короната се крие во денга грозницата?

Александар Петровски

Постои објаснување зошто луѓето кои имаат мачки се позаштитени од Ковид-19

Александар Петровски

Горчливата вистина за „шведскиот модел“

Влатко Зорба

Јакнењето на Исламска држава во сенка на короната