АНАЛИЗИ

Може ли виралните видеа да застанат на патот на полициската бруталност?

Бруталното убиство на Афроамериканецот Џорџ Флојд можеби нема да ги налути луѓето ширум светот, ако не беше снимено и објавено на Интернет. Но, дали видеата што се вирални навистина ги прават полицајците помалку сурови и не ја злоупотребуваат својата надлежност?

„Тие го убија овој човек, брат. Плачеше, велејќи:„ Не можам да дишам “, рече Дарнела Фрезиер, која го сними видеото и го објави на Фејсбук, набргу откако службеникот Дерек Човин, држејќи го коленото на вратот на Флојд, го уби овој несреќен човек.

Да не беа тоа видео и снимки од другите набљудувачи, смртта на Флојд тешко можеше да предизвика бес низ целиот свет. Но, дали тоа ги прави сличните видеа ефективни во „борбата против“ полициската бруталност?

Видеото на Дарнела Фрезиер е далеку од првото видео што излезе во јавноста, а ја документира полициската бруталност.

Но, никое досега немало толку силен одек, како видео кое го покажува убиството на Флојд.

Експертите веруваат дека должината на видеото (околу осум минути) или „должината на смртта на Флојд“, секако придонесува за тоа.

„Додека пукањето се случува многу брзо, тоа е трауматско искуство во моментот, но во исто време, лесно е да ја свртите главата на другата страна“, вели Алис Ричардсон, авторка на книгата „Bearing Witness While Black: African Americans, Smartphones, and the New Protest #Journalism“.

Активизам преку Интернет

Движењето „Black Lives Matter“ потекнува од 2013 година, а убиствата на Ерик Гарнер во Њујорк и Мајкл Браун во Фергусон, Мисури, кои исто така беа снимени, предизвика големи протести во следните години.

Но, Ричардсон смета дека е помалку во прашање нова форма на активизам, колку што новите технологии овозможиле работите да бидат видливи, помалку скриени и да стигнат до повеќе луѓе преку социјалните мрежи.

Во нејзината книга, таа ја користи фразата „црни сведоци“ за да објасни како Афроамериканците низ целата историја се обидоа да ги забележат неправдите што ги доживеале, кои датираат од ропството и пред-американската ера на граѓанската војна, инспирирана од автобиографијата на Фредерик Даглас, кој избегал од ропството и подоцна го водеше американското аболиционистичко движење.

„Кога Афроамериканците земаат мобилни телефони, тие не само што го снимаат погрешното место во вистинско време, туку се обидуваат да ги поврзат, историски, точките меѓу злосторствата“, смета Ричардсон.

Други експерти укажуваат на одбрамбената природа на снимањето со мобилен телефон.

По убиството на Флојд, активистите ги снимаа протестите, т.е. како полицијата ги обезбедува и ги следи, често во хаотични и збунувачки ситуации.

Кога Дејвид Фрост го вклучи копчето за снимање на протестот на 31 мај, тој помисли дека полицијата одзела уште еден живот.

„Сакав што повеќе луѓе да го видат. Бев два метри подалеку кога тој беше застрелан“, рече Фрост, опишувајќи го ранувањето на 20-годишниот Афроамериканец Џастин Хауел, кога полицијата го застрела во главата со гумен куршум во Остин, Тексас. На видеото се прикажани демонстранти кои носат повреден млад човек, со намера да му помогнат, кога полицијата повторно отвори оган.

Хауел се здоби со сериозни повреди, а видеото на Фрост беше прегледано повеќе од 10 милиони пати на Твитер, а американските медиуми тоа го користеа опширно.

„Се додека немавме скоро три милиони прегледи, полицијата во Остин не спомна ништо“, вели Фрост, додавајќи дека после тоа, полицијата објавила дека повеќе нема да користат гумени куршуми за контрола на масите.

Нема единствена база на податоци за да се најде бројот на убиени од полицијата секоја година, но според податоците собрани од независната истражувачка група „Mapping Police Violence“, полицијата од 2013 година убила скоро 1.000 луѓе.

Од вкупниот број на убиени од полицијата минатата година, Афроамериканците учествуваат во 24 проценти.

Полицијата под лупа на јавноста

Адвокатите и активистите велат дека има се повеќе видеа во случаи на полициска бруталност.

Има „огромно зголемување“ на бројот на клиенти кои доаѓаат со снимките како доказ, вели Трејси Браун, која ја предводи групата за човекови права и полициска бруталност во Њујорк.

Ова претставува значителна промена, во однос на првиот бран протести „Black Lives Matter“. Во тоа време, многу активисти ја туркаа идејата за камери на полициските униформи, како и на камери во нивните автомобили. Но, истражувањата покажаа дека тоа не доведе до намалување на пукањето на полицијата, ниту пак на зголемување на одговорноста.

„Во многу области полициските службеници не се обвинети“, рече Браун, додавајќи дека на многу места е скоро невозможно да се добијат дисциплински досиеја, за кои, како што вели, содржат „критични информации, релевантни при обидот да подигнете обвинение против полицаец“.

И само затоа што постојат видеа, тоа не значи дека адвокатите или јавноста може секогаш да ги види.

„Полициските оддели не објавуваат видеа сè додека судењето не се оддалечи“, рече Браун.

И има случаи кога снимките се објавени само по голем притисок од активисти и новинари.

Сепак, директорот на Центарот за граѓански медиуми во лабораторијата за медиуми во МИТ, Етан Закерман, смета дека ниту полициските камери ниту снимките на минувачите не можат, всушност, да бидат ефикасно средство за контрола на полициската бруталност.

„Нашиот правен систем и остава на полицијата многу флексибилност при употреба на насилство за извршување на своите дневни должности. Видеата можат да бидат важни во смисла на тоа што ќе ги информираат луѓето да протестираат, но тие немаат никакво значење во спречувањето на полицијата да користи насилство“, рече Закерман.

Поврзани вести

Најчесто поставувани прашања за коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska

Короната не ги штеди ниту младите: Изложени се на засилен ризик од тежок облик на Ковид-19

Русија ќе биде прва во светот која ќе одобри вакцина за Ковид-19

Коронавирусот исчезнува по еден час изложеност на оваа температура (ВИДЕО)

„Армијата на бели мантили“: Кубанските лекари можеби се клуч на решението против Ковид-19

Жените мора да станат свесни за својата моќ

Влатко Зорба