АНАЛИЗИ ЕУ

Најголемите популисти во Европа се обединуваат против Брисел

Полска и Унгарија се еден вид трн во око на Европската унија, иако тоа им овозможува да користат разни диктаторски трикови, и токму сега кога ЕУ објавува нови механизми за контрола на демократијата во земјите-членки, овие две земји – кои, во теорија, треба први да настрадаат – тие повторно тргнаа во контраофанзива.

Унгарските и полските власти денеска објавија дека го основаа Институтот за борба против „Либералната идеолошка репресија“ во Брисел по заканата за блокирање на планот за обновување на Европската унија поради најавените субвенции поврзани со владеењето на правото во земјите членки на ЕУ.

Улогата на институтот ќе биде да испита дали Будимпешта и Варшава се жртви на „двојните стандарди“ на европските институции, изјавија министрите за надворешни работи на двете земји, кои, благо речено, се во конфликт со ЕУ околу поделбата на моќта и основните слободи.

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто употреби стара, валкана финта што секој автократски и ксенофобичен режим сака да ја користи, велејќи дека Полска и Унгарија се критикувани во ЕУ за „патриотска политика“ што ги привилегира националните интереси.

Се играше и на емоции, па Сијарто рече дека целта на институтот е „никој да не се однесува со Унгарија и Полска како кон будали“ и дека „доволно е за некои западноевропски политичари да ги користат како вреќи за удирање“.

Сигурно е дека полскиот претседател Анджеј Дуда и унгарскиот премиер Виктор Орбан не се задоволни од планот на ЕУ да ги условува субвенциите со почитување на владеењето на правото во иднина, затоа што и двајцата добро знаат дека ова е уште еден – иако очаен – потег на ЕУ за санкционирање на автократите.

Европска вредност и европски пари

ЕУ загуби во Унгарија. Покрај тоа, неуспехот да се регулира овој колапс на демократијата во една од земјите-членки ја надминува Унгарија – ја доведува во прашање способноста на блокот да преживее како целина без да се загрозат крајните и основните вредности. Ситуацијата во Полска го покажува истото.

Како Орбан успеа да ја надигра ЕУ е обемна и сложена приказна, но иако стравот дека секој следен извештај на ЕУ за недостаток на демократија во Унгарија ќе биде уште еден залуден обид да се стават работите во ред, и иако е сосема очекувано Будимпешта да го отпише најавениот извештај за состојбата на демократијата како уште еден неоправдан напад од Брисел, ова здружување со Полска покажува дека можеби на Орбан не му е сеедно.

Очигледно, Полска помалку се грижи за тоа што Европа мисли за тоа, и тука станува збор за еден вид колатерална штета, бидејќи Орбан е свесен дека таа ќе биде главната покрај Унгарија, но ако Дуда и Орбан не се грижат за европските вредности, европските пари за нив се многу важни.

За Орбан, повеќе од кој било друг водач, ЕУ е обична каса.

ЕУ посеа, ЕУ сега жнее

„Њујорк Тајмс“ еднаш напиша за тоа како унгарските земјоделци се борат за газдите, група олигарси и политички покровители кои ја присоединија земјата преку нејасни зделки со унгарската влада. Ова е само една од грешките во чекорите што ЕУ ги правеше цело време, мислејќи дека ако затвори едно око, ќе добие барем очигледна демократија од Орбан и ќе избегне да и се валкаат рацете.

Истрагата на „Њујорк Тајмс“ во 2009 година откри дека Орбан ги користел европските субвенции како покровителски систем за да ги збогати своите пријатели и семејство, да ги заштити своите политички интереси и да ги казни противниците на режимот.

Владата на Орбан продаде илјадници хектари државно земјиште на тендер на членови на семејството на премиерот и на неговите блиски соработници, откри „Њујорк тајмс“.

Оние кои ја контролираат таа земја, пак, имаат право на милиони евра субвенции од Европската унија.

Европската машинерија во Брисел овозможува корупција затоа што соочувањето со таков систем би значело промена на програмата што помага за опстанок на нестабилната унија. Европските лидери не се согласуваат за многу прашања, но сите сметаат на дарежливи субвенции и дискреција во трошењето пари.

Сепак, дури и оние кои ја пишуваат програмата во Брисел и гласаат за земјоделските политики признаваат дека генерално немаат идеја каде одат парите.

Орбан знае…директно во неговиот џеб.

Поврзани вести

Кои се „антимаскерите“ и зошто бараат да им се дозволи да излезат надвор без маска?

Stefanija Kuzmanovska

Кремљ одлучи да ја одложи парадата на 9 мај

Најмалку 25 лица се повредени во експлозија во зграда во Германија

Maja_Serafimova

Коронавирусот повторно ја нападна Италија

Темната страна на договорот во ЕУ: Уцени, трули компромиси и жртвување на владеењето на правото

Stefanija Kuzmanovska

Драма над Норвешка: Авион слета по закана за подметната бомба