АНАЛИЗИ

Научници предупредуваат дека е можно короната да го оштетува нервниот систем

Коронавирусот може да предизвика оштетување на нервниот систем, тврдат авторите на студијата за невролошки компликации забележани кај пациенти со Ковид-19.
Тие посочија дека невролошките проблеми се првите и главните симптоми на инфекција со коронавирус кај некои пациенти и ги предупредија лекарите да обрнат внимание на тоа.

Лекарите можеби не се свесни за симптомите на сериозно и потенцијално фатално оштетување на мозокот предизвикано од коронавирусот, кои се јавуваат кај поблаги случаи на инфекција или кај пациенти кои се опоравуваат од оваа болест, предупредуваат научниците.

Денес, невролозите објавија студија во списанието Brain за компликации забележани кај над 40 пациенти со Ковид-19 во Велика Британија, кои се движат од воспаление на мозокот и делириум до оштетување на нервите и мозочен удар.

Во некои случаи, невролошките проблеми беа првите и главните симптоми на Ковид-19, објави лондонскиот Гардијан.

Авторите на студијата откриле зголемување на акутен демиелинентен енцефаломиелитис (АДЕМ), животно загрозувачка болест, откако првиот бран на пандемијата ја погоди Британија.

Пред пандемијата, забележан е еден заболен од оваа болест во текот на еден месец, додека во април и мај, потврден број на лица кои страдаат од АДЕМ на неделна основа, изнесувал двајца или тројца.

Студијата покажува дека 12 пациенти заразени со коронавирус имале воспаление на централниот нервен систем, десет имале заболувања на мозокот со делириум или психоза, осум имале мозочен удар, а осум други имале проблеми со периферниот нервен систем, главно синдром Гилин-Баре, автоимуна болест која напаѓа нерви и предизвикува парализа , што доведува до смрт во пет проценти од случаите.
Мајк Занди, водачот на тимот што го спроведе истражувањето, тврди дека начинот на вирусот корона го напаѓа мозокот не е видено досега кај други вируси. Тој посочи дека АДЕМ има одредени сличности со мултиплекс склероза, но е многу посериозна, а човек честопати се разболува од оваа болест одеднаш. Некои пациенти може да станат трајно оневозможени поради оваа болест, додека други може да закрепнат без последици.

Кај некои пациенти, коронавирусот остава долгорочни последици дури и по заздравувањето, како што се скратен здив, замор, мускулна вкочанетост, слабост и проблеми со меморијата.

Студијата исто така споменува 55-годишен пациент без историја на ментални нарушувања, кој започнал со халуцинирање откако бил заразен со коронавирус. Затоа оваа жена повторно била примена во болница, по што нејзината состојба се подобрила со антипсихотична терапија.

Занди посочува дека тимот што стои зад студијата сака лекарите ширум светот да бидат свесни за овие компликации на Ковид-19. Тој рече дека се чини дека Ковид-19 има негативен ефект врз мозокот, но дека се потребни дополнителни истражувања на оваа тема, од кои досега имало многу малку, со оглед дека многу пациенти се премногу болни за да одат на скенирање на глава и други тестирање.

Научникот е загрижен дека коронавирусот може да доведе до благо оштетување на мозокот кај помал дел од населението, што би станало забележливо дури во следните години, што е можно да се случило по пандемијата на шпанскиот грип во 1918 година.

Занди се надева дека нема да се случи, но тој истакна дека тоа е нешто за што луѓето мора да бидат подготвени, со оглед на обемот на пандемијата на коронавирус.

Поврзани вести

Како државите ја пресметуваат стапката на смртност од корона: Белгија најлоша во свет, во руските бројки сите се сомневаат

Александар Петровски

Што го прави Сингапур толку успешен во борбата против коронавирусот?

Stefanija Kuzmanovska

Најголемата заблуда за коронавирусот: И претходно имаше гладни, вознемирени и лути, а овие тензии порано или подоцна ќе ескалираат

Влатко Зорба

Коронавирус и излегувањето од карантин: Дали е ова „новата нормалност“

Stefanija Kuzmanovska

Дали никотинот помага против коронавирусот?

Stefanija Kuzmanovska

Како хакерите ја користат паниката и стравот за да шират компјутерски вируси?

Stefanija Kuzmanovska