АНАЛИЗИ ЕУ

Нов фронт во ЕУ: Курц против оската Меркел-Макрон

Прашањето за економска помош на земјите најтешко погодени од пандемијата на коронавирусот, отвори нов фронт во ЕУ: Австрискиот канцелар Себастијан Курц ги предводи земјите кои се спротивставуваат на планот на оската Меркел-Макрон.

Германија и Франција постигнаа договор за корона фондот за реконструкција, кој предвидува Европската комисија (ЕК) да преземе долг од 500 милијарди евра, со цел директно да им помогне на земјите кои се најтешко погодени од корона кризата, пишуваат светските медиуми.

Договорот беше постигнат по неколку тешки видео конференции, на кои мислењата на владите на ЕУ драстично се разликуваа во однос на планот за помош.

Францускиот претседател Емануел Макрон објасни дека станува збор за „стратешка промена“ во одлуката да се платат милијарди од европскиот буџет на одделни членки на ЕУ.

Главната промена е исполнување на барањето на Италија и другите јужноевропски земји да не го оптоваруваат државниот долг понатаму.

Меѓутоа, германската канцеларка Ангела Меркел призна дека за спроведувањето на овој план допрва треба да одлучат националните парламенти. Особено откако неодамнешната одлука на германскиот Федерален уставен суд ја оспори претходната одлука на Европската централна банка.

Корона кредитот на ЕУ треба да трае до 20 години, а германската канцеларка споменува „многу долг период“.

„Кога Германија и Франција преземаат иницијатива, ги охрабрува другите во ЕУ да заземат став. Ние мора да дејствуваме европски за да излеземе од оваа криза, што е најголемиот предизвик во историјата на ЕУ, рече германскиот канцелар.

Друг проблем е што конститутивните договори на ЕУ им забрануваат на европските институции да прават долгови. Планот на Меркел и Макрон предвидуваше земјите од ЕУ да ги зголемат своите придонеси на 50 милијарди евра, така што претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, може да ги зголеми долговите до 500 милијарди евра на финансиските пазари.

Планот на Меркел и Макрон, исто така, би можел да биде погрешно разбран во Европскиот парламент, кој бараше четирипати поголем фонд.

Специјалниот фронт што се спротивставува на оската Меркел-Макрон го предводи австрискиот канцелар Себастијан Курц. Иако нема официјални информации за позицијата на некои земји во врска со овој фонд, се претпоставува дека Курц ќе биде поддржан од Холандија, Шведска и Данска, кои се против ваквото задолжување.

Австрискиот канцелар Себастијан Курц најави дека ќе претстави поинаков предлог за обновување на економијата на ЕУ од оној договорен меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон.

Во изјавата за весникот „Oberösterreichische Nachrichten“, Курц рече дека Австрија сакала да покаже солидарност со земјите особено погодени од кризата, но оти верува оти заемите се вистинскиот пат, а не грантовите.

„Во наредните денови ќе претставиме предлог со наши идеи. Верувам дека е можно да се стимулира европската економија и, покрај тоа, да се избегне консолидација на долговите“, потенцира тој.

Курц посочува дека Австрија, како и многу други членки на ЕУ, е изненадена од предлогот на Меркел и Макрон.

„Секако, легитимно е две држави, па дури и големи, да предложат нешто. Но, одлуката ја носат сите членки на ЕУ “, рече тој.

Според него, Австрија е во контакт со Холандија, Данска и Шведска, односно група на економски силни и економски земји, кои се спротивставија на предлогот на Европската комисија за нов буџет.

Поврзани вести

Макрон најави заострување на казните за слики со детска порнографија

Влатко Зорба

Украина ги усвои сите закони за амнестија во рамките на договорите од Минкс

Maja_Serafimova

Британскиот министер за одбрана: Да се ​​биде болен од Ковид-19 е „проклето ужасно“

Во Холандија уапсени двајца за подготовка на терористички напад

Влатко Зорба

Ќе примаме вакцини против Ковид-19 неколку пати годишно

Влатко Зорба

Што може да направи Панцир-С1?

Stefanija Kuzmanovska