АНАЛИЗИ

Откриено е каков имунитет гради оксфордската вакцина и како делува на организмот

Вакцината против ковид-19 на компанијата „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд правилно ги следи програмираните генетски упатства за успешно создавање на силен имунитет, покажа детална анализа на независни британски научници.

Истото истражување покажа дека вакцината работи „совршено“ и гради силен имунолошки систем. Оваа информација доаѓа во време кога светот со нетрпение чека информации за тоа дали вакцината Оксфорд навистина делува.

„Вакцината прави сè што очекувавме и тоа е добра вест во нашата борба против болеста“, рече Дејвид Метјус, експерт за вирусологија на Универзитетот во Бристол, кој го водеше истражувањето за вакцините.

AstraZeneca, компанија што ја развива вакцината во соработка со истражувачи од Оксфорд, се смета за лидер во трката за развој на вакцина ковид-19.

Клинички испитувања на широк спектар на теми се спроведуваат во неколку земји низ светот како што се Бразил, САД и Велика Британија, а резултатите се очекуваат пред крајот на годината.

Вакцината, позната како ChAdOx1 или AZD1222, е направена со употреба на обичен вирус настинка наречен аденовирус, кој бил земен од шимпанза и потоа се избришани околу 20 проценти од неговите „инструкции“. Ова значи дека вакцината е невозможно да се реплицира или да предизвика болест кај луѓето.

Фокусот на истражувачите во Бристол е насочен кон проценка на тоа колку често и прецизно работи вакцината според програмираните генетски упатства.

„Ова е важно истражување бидејќи успеавме да потврдиме дека генетските упатства за оваа вакцина се следат правилно кога ќе влезат во човечка клетка“, рече Метјуз.

Истражувањето на неговиот тим сè уште не е разгледано.

Да потсетиме, третата и последна фаза од испитувањето за вакцини во Оксфорд беше накратко прекината минатиот месец откако еден од волонтерите разви несакани ефекти. Независната комисија утврди дека е безбедно да се продолжи со тестирање, но сепак е суспендирано во САД, и ако е во тек во Велика Британија, Индија и други локации.

Оваа недела беше објавено дека еден од волонтерите во испитувањето за вакцини починал, но утврдено е дека тој е во групата плацебо дека примил вакцина против менингитис, а не експерименталната вакцина против ковид-19.

Поврзани вести

Зошто СЗО е неодлучна во врска со „имунолошките пасоши“?

Влатко Зорба

Вистини, лаги и митови за коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska

Најбогатите Руси веќе ја примиле вакцината против корона

Зошто некои европски земји имаа помалку смртни случаи од коронавирусот?

Австралија, Нов Зеланд и Исланд се најбезбедни држави во случај на апокалипса

Maja_Serafimova

Изборите во САД може да завршат со крвопролевање

Влатко Зорба