АНАЛИЗИ

Откриено зошто некој умира од Ковид-19, а некој нема симптоми!

Луѓето инфицирани со корона вирус можат да имаат симптоми од благи до непостоечки, па се до многу тешка клиничка слика и смрт.

Две нови студии утврдија една од причините зошто некој има многу тежок случај на корона, а некој поминува практично без симптоми.

Истражувањето спроведено на Универзитетот Рокфелер покажа дека голем број пациенти имаат мутации во гените, кои учествуваат во реакцијата на организмот на „нападот“ на вирусот.

Мутација на генот го принудува организмот да направи авто-антитела, кои наместо вирус, го „напаѓаат“ самиот организам и создаваат хаос во него.

„Бевме воодушевени од истражувањето кое покажа дека организмот кај пациенти со генски мутации реагира напаѓајќи ги сопствените клетки, а не вирусот. Ова е откритие кое веднаш ќе има големо влијание врз дијагнозата и третманот”, изјави Жан Лоран Казанова, водач на студијата.

 

Поврзани вести

Лекарите во светот се на удар на властите во ек на короната, молчат за теророт: Избираме меѓу смрт и затвор

Кои се „антимаскерите“ и зошто бараат да им се дозволи да излезат надвор без маска?

Stefanija Kuzmanovska

Русија има корист од хаосот во надворешната политика на Трамп

Влатко Зорба

Јавен превоз во Луксембург: Бесплатен превоз, но по која цена

Stefanija Kuzmanovska

Д-р Симиќ: Ковид инфекцијата може да остави трајни последици на срцето

Ердоган мислеше дека Медитеранот и припаѓа на Турција, но заборави дека Грците се во игра

Влатко Зорба