Категорија : АНАЛИЗИ

АНАЛИЗИ

СЗО: Повеќе од 95 отсто од смртните случаи од КОВИД-19 во Европа се постари од 60 години

Stefanija Kuzmanovska
Повеќе од 95% од оние кои починале од инфекција од коронавирус во Европа биле постари од 60 години, но младите луѓе исто така не се...
АНАЛИЗИ Технологија

Како хакерите ја користат паниката и стравот за да шират компјутерски вируси?

Stefanija Kuzmanovska
Бидејќи коронавирусот се шири низ целиот свет, хакерите го користат стравот и конфузијата за ширење на компјутерски вируси на повеќе начини. Би-Би-Си започна да следи...
АНАЛИЗИ

Европски суд на правда: Полска, Унгарија и Чешка го прекршуваат законот на ЕУ заради бегалците

Stefanija Kuzmanovska
Полска, Унгарија и Чешката Република го прекршија законот на ЕУ кога одбија да примат бегалци, во согласност со квотите за 2015 година, пресуди судот во...
АНАЛИЗИ

Коронавирус: Зошто во некои земји се носат маски, а во други не?

Влатко Зорба
Сите оние кои деновиве излегуваат на улиците во Хонг Конг, Сеул или Токио без маска, се најверојатно гледани „под око“. Од почетокот на епидемијата на...
АНАЛИЗИ

Од една работа зависи дали ќе развиете потежок облик на Ковид-19

Александар Петровски
Помалку коронавируси во организмот на почетокот на инфекцијата – полесен тек на болеста! Имено, како што одминува времето, така и научниците имаат сè повеќе информации...
АНАЛИЗИ

Три држави на кои им се заканува експлозија на коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Здравствените власти стравуваат дека бројот на заразени од коронавирус во Либан, Ирак и Сирија ги надмина бројките во официјалните извештаи на трите држави, тврдејќи дека...
АНАЛИЗИ

Државата на која ѝ се затворени вратите на СЗО: Успешна против коронавирусот, но политички трн

Stefanija Kuzmanovska
На Тајван, една од ретките држави која успешно го спречи ширењето на коронавирусот, се уште ѝ се затворени вратите на Светската здравствена организација (СЗО). И...
АНАЛИЗИ

Коронавирус: Зошто некои европски земји ја одбија опремата од Кина?

Stefanija Kuzmanovska
Неколку европски земји ја одбија кинеската опрема за борба против ширењето на коронавирусот. Илјадници тестови и медицински маски се одбиени, бидејќи тие или не функционираат...
АНАЛИЗИ

Коронавирусот ги коси граѓаните на Њујорк: Теренска болница подигната во Централ Парк

Stefanija Kuzmanovska
Тревниците во Централ Парк се познати како омилени места на жителите на Њујорк за да се релаксираат и да уживаат во убавиот ден, но од...
АНАЛИЗИ

Коронавирусот удри во срцето на британската политика

Stefanija Kuzmanovska
Неколку часа откако премиерот Борис Џонсон во петокот објави дека е позитивен за коронавирус, истото се случи и со неговиот министер за здравство, а потоа...