АНАЛИЗИ

Пелинот помага во борбата против коронавирусот?

Екстракт од сладок пелин, измешан со кафе, активно делува против коронавирусот, велат германските научници. Тие предупредуваат дека треба да се причекаат клиничките испитувања, исто како и за една билна мешавина од Мадагаскар.
Едногодишниот или слаткиот пелин, познат и како Artemisia annua, е одамна докажан. Повеќе од дваесет години, во борбата против маларијата, лекарите успешно ја користат лековитата состојка на тоа растение – артемисинин. Група научници од Институтот Макс Планк во Потсдам сега испитуваа во колкава мерка ова растение може да помогне во лекувањето на ковид-19.

„За време на истражувањето, извлековме чисти материи од растението, а потоа ги поврзавме со вирусот“, објаснува Питер Зебергер од Институтот Макс Планк, кој заедно со хемичарот Кери Гилмор ги иницираа и ги водеа истражувањата.

За потребите на овој проект, во САД се одгледува див пелин од дрво. Во истражувачкиот проект учествуваа и вирусолози од Слободниот универзитет во Берлин.

Резултатите ги изненадија научниците: екстрактите од слаткиот пелин се активни против САРС-КоВ-2. Лисјата на растението Artemisia annua, одгледувани во Кентаки, САД, ја покажаа најдобрата антивирусна активност кај екстракцијата со чист етанол или дестилирана вода.

Антивирусната активност на екстрактот од етанол се зголеми уште повеќе со додавање на кафе, откриле научниците. Само артемисинин, сепак, не беше многу ефикасен против вирусот.

„Бев изненаден што екстрактите од артемисинин работеа многу подобро од чистите деривати и дека додавањето кафе ја зголеми активноста“, вели Клаус Остеридер, професор по вирологија на Слободниот универзитет во Берлин. Во истражувачката група, тој беше задолжен за тестирање на овие активности.

Лековит пијалок од билка од Мадагаскар?

На крајот на април, Мадагаскар се пофали со наводниот магичен лек против ковид-19. Хербалната мешавина наречена Covid Organics е во оптек не само во Мадагаскар. Нарачана е и од други африкански земји, како што се Танзанија, Того, Чад, Нигерија и Гвинеја-Бисао. Сè уште нема научни докази дека овој лек навистина делува.

Зебергер и германскиот истражувачки тим би сакале да имаат повеќе информации за хербалниот пијалок од Мадагаскар. „Во последните неколку недели, честопати беше побарано да кажеме нешто за Covid Organics. Се обидовме интензивно да дојдеме до него“, објаснува Зебергер.

„Но, за жал, не добивме ниту еден примерок, штета. Ако навистина делува, секако би било добро да можеме да го тестираме. Колку што знаеме, засега нема научни студии“.

Светската здравствена организација (СЗО) предупредува на опасностите од конзумирање на „Covid Organics“ поради недостаток на научни докази за тоа дали делува.

Билка позната одамна

Во Азија, Африка и Јужна Америка, растителни екстракти веќе долго време се користат во третманот на заразни болести. Екстрактите од црв од дрво се сметаат за ефикасна алатка во третманот на болести придружени со треска, како маларија.

Артемисинин е основа на комбинирана терапија против маларија, со малку или никакви несакани појави. Милиони возрасни и деца се третираат на овој начин секоја година.

Во меѓувреме, се зголемува загриженоста дека може да се развие отпорност на лекот, рече Зебергер. „Ние сакаме да ги предупредиме оние што живеат во ендемични области на маларија за опасностите од земање на овие екстракти. Треба да почекаме контролирани, клинички испитувања да бидат завршени “.

Секундарната растителна супстанција добиена од едногодишен пелин е откриена во 1972 година од кинескиот хемичар и фармацевт Ту Јују. Во 2015 година, за својата работа ја доби Нобеловата награда за медицина.

Клиничките испитувања за ефективноста на мешање чај и кафе со растението Artemisia annua сега треба да започнат на Медицинскиот центар на Универзитетот во Кентаки. Клинички ќе биде тестирано и Артесунат, дериват на артемисинин за третман на маларија.

Мексико исто така покажа интерес за клиничките испитувања. Тие се неопходни за да можат со сигурност да се утврди ефективноста на пелин. Ова постојано го истакнуваат научниците кои учествувале во студијата на Институтот Макс Планк.

Поврзани вести

Спас од короната се крие во денга грозницата?

Александар Петровски

Европска земја со најмала стапка на смртност од коронавирус: Како и успеа тоа на Словачка?

Мистеријата на ниската стапка на смртност од коронавирусот во Индија

Испитување во Швајцарија: Сите со визири заразени, тие што носат маска немаат корона

Александар Петровски

Дали младите се единствените виновници за вториот бран на корона во Европа?

Александар Петровски

Коронавирусот ги коси граѓаните на Њујорк: Теренска болница подигната во Централ Парк

Stefanija Kuzmanovska