АНАЛИЗИ

Пет работи кои даваат надеж во борбата против коронавирусот: Вирусот наскоро ќе биде победен! (ВИДЕО)

Секојдневно од светот доаѓаат вести за се поголем број на заболени од коронавирус и починати лица, но има и сè повеќе добри вести дека има надеж дека борбата против пандемијата може да заврши во победнички тон порано отколку што се надевавме.

Италијанските медиуми објавија дека пациент со коронавирус се лекува со лекот Ремдесивир во Џенова. Примариус од клиниката за инфективни болести на гени, Матео Басети ја потврди веста на прес-конференција, а интересно е што излечениот пациент е 79-годишен.

Луѓето на таа возраст имаат висока стапка на смртност од коронавирус, па ова е уште подобра вест кога ќе се земе се во обзир. Третманот започнал на 7 март, а последните две брисеви покажале дека пациентот бил негативен на коронавирус. Басети додаде дека уште неколку пациенти биле третирани со ист лек, така што многу брзо би можеле да добиеме поголем примерок од тој лек, се надеваме, на пациенти кои се излекувани.

Од Италија одиме до изворот на вирусот, до кинескиот Вухан. Добрата вест доаѓа од каде е пријавен само еден нов случај на инфекција со коронавирус. Не само тоа. Низ Кина, вчера беа пријавени само 13 нови случаи, од кои 12 се од странство. Овие бројки јасно ни покажуваат дека вирусот во Кина опаѓа, што е навистина одлична вест.

Истражувачите од австралискиот институт за заразни болести и имунитет „Питер Доерти“, презедоа значаен чекор во разбирањето на функционирањето на коронавирусите: вчера тие беа првите што го мапираа имунолошкиот одговор на човечкото тело на КОВИД-19.

Ова ќе им овозможи на сите лекари да пресметаат во иднина за секој пациент времето што е потребно за целосно закрепнување, но и многу повеќе: новите информации, исто така, претставуваат важна пресвртница во развојот на идна вакцина.

Бројни научници ширум светот работат на пронаоѓање на вакцина против коронавирус. Иако не сме далеку да кажеме дека вакцината е близу, веќе е постигнат значителен напредок. Засега е потврдено дека вакцината е тестирана на четири доброволци во американскиот Сиетл, а научникот Иван Ѓикиќ тврди дека вакцината се тестира на уште неколку локации, а според неговите проценки, вакцината ќе биде достапна во рок од пет до шест месеци најрано кога сите тестови ќе бидат успешно завршени.

Тим експерти од клиниката во Кливленд развија тест за коронавирус кој дава резултати по само неколку часа. Првите тестови дадоа резултати по неколку дена, така што откритието на американски експерти, предводено од првиот човек на клиниката, Томислав Михалјевиќ е навистина важен.

Поврзани вести

Политико: Шоуто на Трамп со Косово е со цел да им се додвори на гласачите

Stefanija Kuzmanovska

Јавен превоз во Луксембург: Бесплатен превоз, но по која цена

Stefanija Kuzmanovska

Поради „себичните“ граѓани, САД имаат 5 милиони заразени

Влатко Зорба

5 ефикасни стратегии за борба против коронавирусот

Влатко Зорба

Дали Европа ќе стане првиот климатски неутрален континент до 2050 година?

Влатко Зорба

Ако сте го имале овој симптом, можно е да сте прележале корона а да не сте ни знаеле