АНАЛИЗИ

Почна 3 фаза: Светот се поблиску до вакцина, но зошто за тестирање е одбрана токму оваа земја?

Во аголот на одделението за пациенти „Ковид-19“ во болницата во Сао Паоло, Бразил, жена која ја чисти устата на интубиран пациент носи надеж на сите нас. Ставајќи четка во устите на постарите жени, стоматологот Денис Абранчез има малку повеќе од храброста во вените.

Таа е една од првите 5.000 бразилски здравствени работници кои добија потенцијална вакцина против коронавирус заедничка развиена од универзитетот Оксфорд и мултинационалниот производител на лекови АстраЗенека. На неа ќе и се придружи волонтер од Велика Британија и Јужна Африка.

Низ Сао Паоло, првите медицински лица како неа се вклучени во фаза 3 на испитувањето на ефективноста на вакцината бидејќи се борат со пандемија на коронавирус која инфицираше повеќе од два милиони Бразилци.

И не само Оксфорд го избра токму ова место за својот тест. Кинеската компанија Синовак започна со проби минатата недела исто така во Сао Паоло, а американскиот фармацевтски гигант „Пфизер“ тоа го планира наскоро, со што ќе влезе во трката за вакцината, пишува Си-Ен-Ен.

„Волонтирањето е чин на љубов, давање малку од себе на другите“, рече Абранчез.

Како и многу здравствени работници, со месеци беше разделена од семејството за да не доведе до ширење на вирусот на корона, и многу често не можеше да ги задржи солзите кога ја прашаа за саканите што и недостасуваат.

– Осаменоста е поголема кај пациенти кои страдаат. Да се ​​биде тука во текот на целиот период, да се види како пациентите умираат, честопати не збогувајќи се со нивните семејства. „Сакав да помогнам многу, а тестирањето на вакцините бара луѓе како нас, со висок ризик од контаминација“, рече таа.

Како стоматолог во болницата, таа ги поминува деновите во контакт со плунката на заразените лица, што ја стави во субјекти со најголем ризик кога на крајот од јуни и е вбризгана потенцијалната вакцина.

Многу други работници од нејзиното одделение исто така се приклучија на ова глобално истражување. Тие сè уште не знаат дали вакцината делува, а тестирањето е „двојно слепо“, затоа што никој не знае дали навистина ја примиле вакцината или плацебо.

Вакцина во рекордно време

Еден од најзагрозените градови во светот сега би можел да и помогне на целата планета. Научниците направија обид да ја создадат вакцината во рекордно време и се обидоа да ја тестираат кај сериозно погодената популација. Во Бразил, вирусот е подеднакво распространет.

Претседателот Жаир Болсонаро ја отфрли заканата, иако тој самиот беше заразен, а земјата објави неколку дена над 50.000 нови случаи минатата недела. Потоа, официјалните лица на американската, кинеската и британската компанија им беше дозволено да започнат со истражување, во надеж дека ќе побрза локално производство на можна вакцина. Колку побрзо се вакцинира населението, толку побрзо економијата ќе може да започне одново.

Тестирањето на Синовак започна минатата недела, а примателите се во Сао Паоло. Како и да е, се појави неочекуван несакан ефект – не од вакцината, туку од геополитичката трка кон неа.

Мал круг лути Бразилци изразија незадоволство од „кинеската вакцина“. Според Си-Ен-Ен, тие резонираат со реториката на претседателот Болсонаро и американскиот претседател Доналд Трамп, кои во неколку наврати рекоа дека станува збор за „кинески вирус“.

– Бог да ми помогне да не ја земам вакцината направена од оние што го направија вирусот – се наведува во твит на португалски јазик.

– Пријатели, не дозволувајте да бидете заморчиња на кинеската диктатура – се наведува во друго.

Како резултат на тоа, Синовак им предлага на своите волонтери да не го откриваат нивниот идентитет.

– Тоа е грижа број еден. Некои луѓе можеби деновиве чудно реагираат на волонтерите кои учествуваат во тестирањето – рече епидемиологот и раководител на оваа студија, д-р Еспер Калас.

Тој додава дека не гледа потенцијални вакцини како „кинески, британски или американски“.

– Овие се човечки вакцини. Треба да ги имаме на располагање за да се бориме против коронавирусот ширум светот. Можеби конечното решение нема да биде една вакцина, туку комбинација – рече тој.

Досега, само еден учесник во истражувањето на „Синовак“ зборуваше пред јавноста. Стефанија Тиксеира Порто, млада докторка која е одвоена веќе пет месеци од семејството.

Таа вели дека добила само зборови со пофалби, но дека ја предупредувале дека може да биде поинаку.

– Ми рекоа да не се откривам премногу, да се обидам да не им откривам на другите како ќе биде истражувањето. Сè е чудно. „Не разбирам зошто некои ја мразат Кина“, рече таа.

Ако тестовите се успешни, сè може да доведе до побрзо масовно производство на вакцини за Бразил.

Поврзани вести

Во Германија повторно легализирана медицинската помош при извршување самоубиство

Stefanija Kuzmanovska

Најголемата заблуда за коронавирусот: И претходно имаше гладни, вознемирени и лути, а овие тензии порано или подоцна ќе ескалираат

Влатко Зорба

Како Лукашенко ги украде ИЗБОРИТЕ и се обиде да го измами народот?

Stefanija Kuzmanovska

Како ќе изгледа животот во 2022 година

Пластичните визири скоро целосно се неефикасни во спречување на Ковид-19

Александар Петровски

Универзитет „Ратџерс“: 5G мрежата влијае на атмосферата

Александар Петровски