АНАЛИЗИ

Самит од кој сите се враќаат дома задоволни и ги тријат рацете

Еден елемент на ЕУ договорот постигнат во раните утрински часови е фасцинантен: постигнат е компромис од кој никој не е незадоволен.

Еве што вели Виктор Орбан: „Пред преговорите, па дури и за време на преговорите, имаше неколку обиди да не кажам да нè понижат, туку да нè научат за владеењето на правото. И ние (зборувајќи во име на Полска) не само што успеавме да добиеме голем финансиски пакет, туку ја браневме и гордоста на нашите нации “. Оската Варшава-Будимпешта претставуваше голема закана затоа што тие се заканија со блокада доколку парите се условени од владеењето на правото на земјата, но германската канцеларка Ангела Меркел, претседателството на ЕУ и летонскиот премиер Крисјанис Каринс се согласија дека е потребно квалификувано мнозинство за почнување на постапка. Што беше повеќе од доволно за Будимпешта и Варшава.

Холандија конечно е скршена. Делумно попуст за уплати на буџетот на ЕУ, механизам изнуден во 1984 година од тогашната британска премиерка Маргарет Тачер. Откако Велика Британија ја напушти ЕУ (31 јануари оваа година), некои земји побараа да се откажат од тоа, но сега тоа беше мамката на која се фатија штедливите, па така Австрија добива 565 милиони евра, што е двојно повеќе од досега, а Холандија 1,95 милијарди евра, пораст од претходните 1,57 милијарди. И тие ќе добијат право да задржат повеќе царини на пристаништето во Ротердам.

Германија ја покажа одговорноста на претседавач со ЕУ, така што не побара зголемување на попустите. Но, останува историска улога во постигнувањето на овој историски договор.

Холандија доби уште една важна отстапка: имено, секоја земја-членка може да изрази загриженост дека средствата не се трошат во согласност со ветувањата за економска реформа. И, постои и обврска 30% од средствата да одат на зелениот план. Но, дури и тој механизам е ограничен на само три месеци. Па така Холандија направи отстапка.

„Задоволни сме од договорот за амбициозен план за наплата што ќе ни овозможи да се спротивставиме на кризата со сила и ефикасност“, рече италијанскиот премиер Џузепе Конте.

Според него, Италија ќе добие 28 проценти или 209 милијарди евра, од вкупно 750 милијарди од тешкиот план, од кои 81 милијарди евра ќе бидат бесповратни средства и 127 милијарди ќе бидат во заеми. Значи, постои една голема отстапка затоа што Италија побара да добие поголем дел од парите во бесповратни средства. Францускиот претседател Емануел Макрон е задоволен што е прифатена идејата за задолжување на Европската комисија, а средствата за земјоделството останаа недопрени во Повеќегодишната финансиска рамка.

Едноставно кажано, постигнат е компромис во кој никој не е губитник, а сите се победници. Секој лидер може да се врати дома за да каже смирено: ние донесовме пари. Сите престолнини, ги тријат рацете. И затоа ова е навистина еден од најголемите успеси на ЕУ.

Поврзани вести

Дојче Веле: Германија веќе не штеди, сега им помага на загрозените земји

Александар Петровски

Бајден ита кон победата: Ги презема државите на Трамп

Stefanija Kuzmanovska

За Приштина нема нормализација на односите без српско признавање

Влатко Зорба

Контроверзната машина за гласање „Доминион“: Дали прегоре „осигурувачот“?

Stefanija Kuzmanovska

Зошто коронавирусот претставува таква здравствена закана?

Влатко Зорба

ДОСТА БЕА ТЕООРИИ НА ЗАГОВОР! Ова е вистината за Бил Гејтс и вакцините