АНАЛИЗИ

Шест скриени симптоми на коронавирус кои се јавуваат покрај треска, губење на мирис и кашлица

Официјалните симптоми на коронавирусот се треска, кашлица и губење здив, а неодамна Центарот за контрола и превенција на болести побара да се додадат уште неколку симптоми на официјалниот список – грозница, болки во мускулите, главоболки, болки во грлото и губење на мирис и вкус.

Првите симптоми обично се појавуваат од 2 до 14 дена по изложеноста на вирусот, а оние за кои е потребно веднаш да посетите лекар се дефинитивно континуиран скратен здив, отежнато дишење, збунетост, болка во градите, синкава усна или лице.

Сепак, постојат неколку други симптоми што некои пациенти ги развиле кои не се толку вообичаени за да бидат на официјалниот список, иако може да бидат добар показател за инфекција со коронавирус.

Болки во мускулите

Еден од симптомите што често се повторува кај лица со тешки респираторни заболувања беше болка во мускулите (мијалгија).

Мијалгија може да вклучува лигаменти, тетиви и фасција, меки ткива кои ги поврзуваат мускулите, коските и органите. Мијалгијата порано беше знак дека се развиле поголеми воспаленија во организмот.

Според Светската здравствена организација, околу 15 проценти од сите пациенти со коронавирус имале болка во телото или зглобовите.

Болката е предизвикана од хемикалии наречени цитокини, хемикалија која телото ја ослободува кога реагира на инфекција.

Осип на јазикот

Осип и дамки што се појавуваат во устата или грлото може да бидат нови симптоми на коронавирус, се вели во новото истражување.

Истражувачите откриле дека една третина од пациенти со корона кои имаат осип на кожата, т.е. на рацете и нозете, исто така, имаат промени во усната шуплина.

Дамки и осип на непцето обично се појавуваат две недели откако пациентите за прв пат имаа симптоми на болест Ковид-19, како што се треска или останување без здив.

Екипа од Здравствениот дом „Рамон и Кајал“ во Мадрид соопшти дека лекарите и медицинските сестри треба да ги испитаат усните шуплини на пациенти кои се позитивни на короната или сомнителните пациенти за да утврдат дали и тие ги покажуваат овие знаци.

Депресивно расположение

Истражувачите од Универзитетот во Синсинати ги испитале симптомите на 114 пациенти на кои им била дијагностицирана „Ковид-19“ и врз основа на собраните податоци дошле до изненадувачки податоци.

Дури 47,7 проценти од учесниците пријавиле депресивно расположение барем неколку дена пред почетокот на првите симптоми.
Од тоа, 44,7 проценти, исто така, изјавиле дека страдаат од блага вознемиреност, а 10,5 проценти рекле дека имаат сериозна вознемиреност.

Коавторот на студијата, д-р Ахмад Седахт, истакна дека знаците на анксиозност и депресија се разбирливи поврзани со симптомите на Ковид-19, бидејќи болеста го напаѓа централниот нервен систем.

Мирис на урината

Лекарите сега велат дека силниот мирис на урина може да биде аларм дека имате вирус на корона.

Урина со интензивен мирис и невообичаена жолта боја е знак на дехидрираност, која често се јавува поради инфекција со вирус на корона. Урината потоа добива особено непријатен мирис затоа што станува поконцентриран, токму заради пониското ниво на течност во крвта.

Затоа, секој што ќе забележи дека е дехидриран заедно со останување без здив, треба веднаш да се јави кај лекар.

Инфекција на ушите

Научниците го откриле вирусот корона во ушите на двајца починати пациенти кои се тестирале позитивно за „Ковид-19“, затоа што студиите индицираат дека губењето на слухот може да биде редок симптом на инфекција.

Истражувањата покажаа дека вирусот исто така може да ги зарази увото и мастоидната коска веднаш зад увото.

Ова не е првпат вирусот корона да се поврзе со инфекции на ушите или проблеми со ушите. Студијата објавена во април откри дека Ковид-19 кај возрасни предизвикува отитис медиа, воспалителен процес во кој тапанчето станува воспалено.

Осип на нозете

Иако несаканите ефекти на коронавирусот или болеста „Ковид-19“ варираат од личност до личност, шпанските експерти сега испитуваат осип на нозете што се појавиле кај некои пациенти во раните фази на болеста.

Имено, станува збор за осип што личи на сипаници, се наведува во извештајот на Советот на Универзитетот во Поддијарија (експерти за болести на нозе).

Според нив, во Италија, Франција и Шпанија, бројни случаи на пациенти биле пациенти со вирусот корона кои имале осип на нозете, за што сведочат дерматолозите.

Овој симптом беше особено изразен кај тинејџери и деца, но некои возрасни, исто така, имале слични знаци на нозе.

– Ова се виолетови осипи, многу слични на оние кај сипаници, кои обично се појавуваат на прстите и се лекуваат нормално, не оставајќи трага – се наведува во соопштението.

Поврзани вести

Како принцот Чарлс заработува на мртви Британци

Д-р Фаучи има двојник кој се борел против вирус во 1918 година

Stefanija Kuzmanovska

ЕВРОПА ЗАВИЕНА ВО ЦРНО Бројот на заразени расте секој ден, но тоа не е она што ЗАГРИЖУВА најмногу

Stefanija Kuzmanovska

Дали во иднина заради коронавирусот ќе живееме и патуваме „од троседот“?

Александар Петровски

Сè повеќе гладни во светот поради пандемијата на коронавирус

Stefanija Kuzmanovska

Јавните функционери со намалена активност на социјалните медиуми во 2019 година

Влатко Зорба