АНАЛИЗИ

Што го прави Сингапур толку успешен во борбата против коронавирусот?

Во Сингапур, животот се одвива нормално и покрај пандемијата. Авторитарната држава – град во источна Азија презеде мерки навреме: со апели на солидарност и остри казни за кршење на законот. Исто така, помага и борбената музика, пишува „Дојче веле“.

Маските отсекогаш беа дел од градскиот пејзаж

Вчера наутро во Синапур со население од нешто помалку од 6 милиони, потврдени беа 121 инфекција на коронарнавирус. Но клучно е дека скоро исто толку пациенти се излечени и отпуштени од болниците.

Сите заразени лица беа изолирани во многу краток временски период, се идентификуваа контактите на заболените и беа ставени во карантин со помош на системот Contact-Tracing-Management развиен по епидемијата на вирусот САРС пред 17 години.

Ситуацијата во Сингапур е под контрола, објаснува премиерот и градот нема да биде затворен, како што е случај во Кина, Јужна Кореја или Италија.

Животот во оваа метропола се одвива нормално. Децата одат во училишта и градинки, ресторани и продавници се отворени. Луѓето носат респираторни маски, но не повеќе од вообичаеното. Кога некој во Азија има настинка, тие секогаш носат маска на лицето – не за себе, туку за да ги заштитат другите.

„Бидете внимателни, но не испаничени“, гласи мотото на Сингапурците.

Политичарите се откажаа од една плата во корист на борците во првите редови

Како и сите министри и сите заменици, шефот на државата исто така се откажа од едномесечна плата во корист на хероите на фронтот на коронавирусот: медицински сестри, чистачи, таксисти, … Тоа нама да го убие вирусот, но создава солидарност.

Луѓето ѝ веруваат на владата

Сингапур не може да се спореди со другите земји: географската положба на островот овозможува да се контролираат сообраќајните текови и лесно да се затворат границите во вонредни случаи.

Медиумите ги контролира владата – речиси сите известуваат идентично за коронавирусот.

Покрај тоа, Сингапурците се неверојатно послушни на властите. Тоа, се разбира, го олеснува управувањето со кризи: луѓето ѝ веруваат својата влада, веруваат дека постапуваат исправно и ги следат нивните упатства. Тоа е уште една причина зошто „паника“ е непознат збор во Сингапур.

Поврзани вести

Дали коронавирусот ќе предизвика втора „арапска пролет“?

Влатко Зорба

Како Данска успеа да го заузда коронавирусот и меѓу првите да ги укине мерките

Беснее планетата: Протести од почетокот на годината го тресат светот

Кривата на коронавирусот во Шведска оди во погрешна насока, стратегијата на земјата пред колапс

Влатко Зорба

Фарските острови го победија коронавирусот, со денови нема новозаразени!

Дигитална паника: Како СЗО ја прогласи првата инфодемија во историјата

Stefanija Kuzmanovska