АНАЛИЗИ

Шведска во време на пандемија: Доверба во граѓаните, наместо остри мерки

Шведската влада не воведе сурови забрани или казни како другите земји, бидејќи смета дека граѓаните ќе бидат одговорни и дисциплинирани, ќе ги почитуваат препораките за оддалеченост од другите, или ќе останат дома ако не се добро, што навистина го прават.

Улиците на Стокхолм се тивки, но не напуштени. Луѓето сè уште седат во кафеаните во центарот на градот, а трговците сè уште продаваат цвеќиња.

Тинејџерите сè уште разговараат во групи во парковите. Некои сè уште се гушкаат и се ракуваат при средбата.

По долгата и темна скандинавска зима, пандемијата на коронавирусот не ги задржа Швеѓаните во своите домови, иако граѓаните во многу делови на светот не ги напуштаат своите домови и, како по правило, не можат да најдат отворени ресторани или продавници во времето на денот кога им е дозволено да се движат.

Шведските власти ги советуваат граѓаните да ја применат таканаречената социјална дистанца, односно да избегнуваат физички контакт со луѓето и да работат од дома доколку е можно.

На постарите од 70 години им се советува дека треба да се изолираат во нивните домови.

Споредено со карантините и мерките за движење воведени во многу земји, одговорот на шведската влада на пандемијата им остава на граѓаните значителна слобода.

Во Шведска е забрането да се собираат пред шанкови во баровите, но дозволено е да седи на маси во кафулиња и ресторани, додека во други земји на гостите не им е дозволено да седат на места, освен да земат нарачана храна.

Средните училишта и универзитетите се затворени во Шведска, но предучилишните и основните училишта продолжуваат да работат како и обично.

Поранешниот главен епидемиолог на Шведска, Јохан Гисеке, сега консултант во Шведската здравствена агенција, рече дека „Шведска е барем исклучок на европската сцена“ и додаде дека „смета дека тоа е добро“.

Тој изјави дека другите европски земји „направиле политички потези“ наместо оние што ги диктира науката.

Премиерот Стивен Левен во петокот предупреди дека „претстојат„ многу тешки недели и месеци „и дека ќе има забрана за собир на повеќе од 50 лица, наместо 500, како досега“.

Од друга страна, за да се намали ширењето на вирусот, Германија и Велика Британија забранија повеќе од две лица да се соберат, со исклучок на оние кои живеат заедно.

Италија и Франција постепено воведоа поостри ограничувања на јавната активност, на крајот наметнувајќи казни, затоа што, според надлежните, премногу луѓе ги игнорирале препораките за физичкото растојание од другите луѓе.

Сепак, некои научници го критикуваа пристапот на Шведската здравствена агенција како неодговорен, во време кога пандемијата на вирусот однесе повеќе од 22.000 животи во Европа и повеќе од 32.000 во светот.

Во отвореното писмо до владата, околу 2.000 научници повикаа на поголема транспарентност и подобро објаснување на стратегијата за спречување на ширење на заразата.

Шведскиот професор по медицина Стен Линарсон вели дека тие се загрижени дека нема научни докази за поддршка на прифатената политика, „проценка и насока на шведската влада“.

Говорејќи за управувањето со кризата, Линарсон рече дека како Владата веќе знаела дека избувнал пожар, но дека „има намера да го изгасне подоцна“.

„Тоа нема никаква смисла. И, секако, опасноста е дека целата куќа гори“, рече професорот во Институтот Каролинска.

Сепак, шведскиот епидемиолог Андерс Тегнел тврди дека владината политика, како што е сега, е поизводлива и поефикасна во заштитата на јавното здравство отколку што би биле драстични мерки, како што е затворање на училиштата четири, пет месеци.

Во Шведска, со население од 10 милиони, КОВИД-19 досега е потврден до денес кај 3.700 луѓе, од кои 110 починале.

Сепак, Шведска спроведе ограничен број на тестови за коронавирусот, со 24.500 примероци земени до среда, според официјалните податоци.

„Целта е да се намали бројот на новозаразени, така што здравствениот систем има разумна шанса да се грижи за нив. Тоа го прават сите во секоја земја во Европа. Ние само избираме различни методи за да го постигнеме тоа“, рече Тегнел.

Начинот на кој владата управува со здравствената криза, 24-годишна Викторија Холмгрен ја оценува како „многу добра“.

„Ова е делумно затоа што не верувам дека би можел да издржам да бидам внатре цел ден“, рече Холмгрен.

Пензионираната наставничка Сузана Моберг (63) вели дека има доверба во владата и смета дека искуството од Шведска со коронавирусот нема да биде толку тешко како италијанското, каде досега има повеќе од 10.000 луѓе мртви и 92.000 заразени.

„Не сум многу загрижен. Јас немам 70 години. Моите деца не се болни и ќе одиме во ресторан в недела. Не можеме да бидеме дома цел ден“, додаде Моберг.

Поврзани вести

Кина не смее да биде пример за пратење на заразените од Ковид-19

Три држави на кои им се заканува експлозија на коронавирус

Stefanija Kuzmanovska

Пет работи кои треба да ги знаете за коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska

За Приштина нема нормализација на односите без српско признавање

Влатко Зорба

Фронтекс: Што прават европските граничари кога има хаотични сцени на надворешните граници?

Никола Поповски

Се повеќе лекари ширум светот го одложуваат ставањето на пациентите на респиратор

Александар Петровски