АНАЛИЗИ

Системите за надзор во Кина се повеќе ги пуштаат своите „пипци“

Прeпознавањето на лицето во Кина станува уште пообемно откако влегуваат во сила правилата, со кои се задолжува секој, што регистрира нов мобилен број, да поминува на скенер за снимање на биометриски податоци.

Властите велат дека имплементирањето на биометриските податоци кон мобилните броеви на луѓето „ефикасно ги штити правата и интересите на граѓаните во сајбер-просторот“ и помага во борбата против измамите.

И покрај ова официјално толкување, новите правила предизвикуваат загриженост дека земјата со нај филтриран пристап до Интернет во светот станува уште понемилосрдна во овој поглед.

Веќе постојат правила во земјата што ги обврзуваат корисниците да креираат сметки во интернет со нивните вистински имиња, а не со прекари. Значи, во теорија, анонимната употреба на Интернет во Кина станува доста тежок зафат, пренесува Си-Ен-Ен.

Повеќе од 850 милиони Кинези, или околу 65% од популацијата, користат мобилен уред за пристап до Интернет, според официјалните податоци, далеку повеќе од оние кои се потпираат на десктоп компјутер за да пребаруваат и да пребаруваат на Интернет.

Апликации како WeChat на Tencent’s навистина го олицетворуваат интернетот во очите на многу Кинези, бидејќи платформата нуди сè, од комуникациски услуги преку такси или нарачки од храна до алатки за плаќање даноци.

Новите правила се применуваат само за регистрација на нови телефонски броеви од 1 декември годинава, при што сите други имаат корист од исклучокот на „статус кво“.

Препознавањето на лице го има насекаде во Кина – на улиците, на аеродромите, во канцелариите и така натаму. Минатата недела, Метрото во Пекинг започна со спроведување на нови системи за препознавање на лицето.

Доверливост

Според претходните правила, секој што сака да регистрира нов мобилен телефонски број во Кина, требаше да ги достави своите лични детали,придружени со фотографија.

Новата регулатива, која бара целосно скенирање на биометриските податоци, предизвикува загриженост – како за политиката за мониторинг на властите, така и дали мобилните оператори ќе ги штитат личните податоци на нивните клиенти. Уште повеќе што тие се државни претпријатија.

Во септември, четворица кинески истражувачи специјализирани за вештачка интелигенција и биометрика предупредуваа дека пробивот на ваквите информации може да има „сериозни и трајни“ последици за засегнатите лица.

„Доколку не се спроведат правилно, системите за препознавање на лице не само што не можат ефикасно да ја заштитат јавната безбедност, туку можат да ја нарушат слободата / приватноста на луѓето и да обезбедат извор на злоупотреба“, додаваат тие.

Владина контрола

Новата регулатива во Кина исто така предизвикува загриженост за тоа како властите ќе ги користат информациите.

Според анализата на порталот „Comparitech“, кинеските градови се меѓу најнабљудуваните во светот, со над 100 камери за надзор на 1.000 луѓе во Шангај и Шенжен.

Во Ксинџијанг-ујгурски автономен регион, каде властите го засилија надгледувањето заради исламскиот екстремизам, моќните камери за надзор се дел од безбедносниот систем кој ги следи граѓаните и поточно оние кои припаѓаат на муслиманското ујгурско малцинство.

Во некои градови во регионот има области каде што камерите се наоѓаат на 45 метри едни од други, пренесувајќи слики до командните центри каде се анализираат лицата и однесувањето на луѓето.

Не секаде во Кина, системите за препознавање на лицето се применуваат толку беспрекорно. Минатиот месец, Гуо Бинг, професор по правни науки на универзитетот Zhejiang Sci-Tech, го тужеше сафари паркот во Хангжу, со кој се бара од сите сезонски носители на билети да бидат подложени на скенирање на лицето, доколку сакаат во иднина да го посетат паркот.

„Целта на случајот не е да се добие компензација, туку да се бори против злоупотребата на препознавањето на лицето“, изјави Гуо за локалните медиуми. Подоцна, паркот објави дека ќе им овозможи на луѓето да го одбијат скенирањето на лицето.

Во август, протестите против владата во Хонг Конг соборија неколку „паметни“ столбови за улично осветлување, бидејќи демонстрантите веруваат дека ќе бидат искористени за инсталирање на системи за препознавање на лицето и други технологии за надзор.

Многу земји ширум светот се борат да ги регулираат новите технологии, а Кина не е исклучок. Во септември, властите објавија дека ќе го ограничат користењето на училишните системи како резултат на информациите дека некои училишта користат технологија за да следат дали учениците се начас.

Минатиот месец Кина формираше работна група од 28 технолошки компании за поставување стандарди за препознавање на лицето. Некои од компаниите во групата се вклучени во системите за набљудување што се применуваат кај муслиманите во автономниот регион Ксинџијанг, соопштија активисти.

Поврзани вести

Три држави на кои им се заканува експлозија на коронавирус

Stefanija Kuzmanovska

Зошто легализацијата на марихуаната може да се покаже како неуспех?

Влатко Зорба

Зошто во Германија нема повеќе забрани поради коронавирусот?

Stefanija Kuzmanovska

Гардијан: Ердоган им плаќа на сириските бунтовници 700 евра месечно за да се борат против Ерменија

Stefanija Kuzmanovska

Ако сте го имале овој симптом, можно е да сте прележале корона а да не сте ни знаеле

Работи што ги знаеме за короната сега, а не ги знаевме пред 6 месеци

Влатко Зорба