АНАЛИЗИ Вести СВЕТ

Справување со коронавирусот: Дали навистина функционира социјалната изолација?

Методот што ја ограничува смртта од сериозни заразни болести во минатото, се соочува со нов тест.

Политичките лидери во демократскиот свет се борат со тежок акт за балансирање во обид да се сопре ширењето на коронавирусот: кога да се преземат активности како што се затворање на училиштата и откажување на јавни собири без да ризикуваат социјалните и економските реакции?, истражуваат од американскиот „Вол Стрит Журнал“.

Глобалните здравствени експерти велат дека чекорите на Кина за карантин на градовите и затворање училишта и работни места го забавиле глобалното ширење на коронавирусот. Категоризирани како „социјална изолација“, овие напори обезбедија драгоцено време да се подготвиме и да научиме за болеста.

Но, тоа дојде со значителни економски трошоци во Кина, особено во провинцијата Хубеи, од каде потекнува вирусот и каде се затворија фабриките и деловните субјекти. Мерките беа спроведени со релативна ефективност на еднопартиска држава и централно управувана економија.

Демократиите од Јапонија до Франција би можеле да се обидат да го следат примерот на Кина. Наместо тоа, западните влади разговараат за поделикатни компромиси што можат да го ограничат преносот на вирусот со помалку социјални и економски трошоци.

Италија – најтешко погодената земја надвор од Азија – во неделата стави во карантин околу 17 милиони луѓе во северните делови на земјата, забранувајќи ги луѓето да влегуваат и да ги напуштат градовите Милано, Венеција, Парма и голем дел од нивната околина.

И покрај заканата од затвор за луѓето што ги кршат правилата, нивното принудно исполнување се чини е невозможно. Возовите продолжија да одат во централната станица во Милано во неделата без контрола на патниците. Немаше прекини при патувања со авион, при што редовните летови сепак заминуваа и слетуваа во Милано.

Во Велика Британија, каде што бројот на случаи е релативно мал, но стабилно се зголемува, владата вели дека жителите исто така треба да бидат подготвени за вакви мерки ако забрза ширењето на вирусот.

„Ќе мора да се прибегне кон она што може да изгледа како екстремни мерки што можат да влијаат врз заштитата на населението“, рече Сајрус Шапар, директор на „Resolve to Save Lives“, глобална организација за јавно здравје. „Досега, ова не е сторено во животот на повеќето луѓе на земјата“.

Концептот на социјална оддалеченост е со векови, но неговата корисност е засилена по извонредната студија во 2007 година во „Весникот на американското медицинско здружение“, во која се споредува како се справиле 43 различни американски градови во текот на од пандемијата на шпански грип од 1918 година.

Истражувачите откриле дека првично делувањето како чекори за карантин на пациентите, затворањето училишта и откажувањето на јавните состаноци се поврзани со помалку смртни случаи. Исто така, помогнало да се наметнат неколку мерки истовремено. Филаделфија претрпела двојно поголема смртност од Сент Луис, каде вработените дејствувале брзо.

„Карантинот за социјална оддалеченост е античка практика што се користеше и се тестираше низ вековите и остана како активна мерка затоа што функционира“, рече Осман Дар, експерт за здравствени системи во „Chatham House“, американски истражувачки центар. „Со непознат вирус или болест, ова е најефикасното средство за прекинување и одложување на преносот“.

Сепак, имплементиран предоцна, социјалното растојание може да биде неефикасно. Затворањето на училишта во Мичиген како одговор на пандемијата на грип Х1Н1 во 2009 година не успеа да го контролира ширењето на оваа болест, според студијата од 2015 година на истражувачите од универзитетите во Мичиген и Северна Каролина. Веројатно објаснувањето, според авторите, е дека повеќето училишта се затворени како резултат на големо отсуство, што укажува на тоа дека тие постапувале само откако значителен број на вработени и учениците веќе се разболеле.

Друг предизвик: Не постои јасен консензус за вистинското време за започнување социјална дистанца. „Преземањето таква пригодна мерка е многу, многу тешко“, вели Хауард Маркел, директор на Центарот за историја на медицината на Универзитетот во Мичиген.

Иако широко се признати како ефикасни мерки од глобалните здравствени експерти кога се применуваат,  тој за мерката како изолација вели дека помалку е јасно дали го намалува вкупниот број случаи. Сепак, едноставното ширење на случаи во подолг период – на епидемиолозите им е познато како „балансирање на кривата“ – е вредно затоа што го спречува појавувањето на пациентите на клиниките и во болниците.

„Се надеваме дека ќе купите време и ќе ја срамните кривата, а најголемата надеж е да ги намалите случаите“, рече д-р Маркел. „Не можеме да го кажеме тоа сега со коронавирусот“.

Бидејќи вистинската тежина на коронавирусот сè уште не е јасна, невозможно е да се каже дали мерките за социјална изолација вреди да се практикуваат. Сезонскиот грип убива десетици илјади луѓе во САД секоја зима, но генерално не предизвикува повици за социјално заклучување.

„Во многу тешки услови, какво ниво на смртност би прифатиле, национално или социјално?“, рече д-р Дар. „Ова во суштина е проблемот“.

Вол Стрит Журнал

Поврзани вести

Во Манчестер уапсен маж откако избоде повеќе случајни минувачи

Влатко Зорба

Трамп го обвини лидерот на „Животите на црнците се важни“ за предавство и поттикнување на бунт

Сирија: За девет години војна – над 380.000 жртви

Во Австрија драстично зголемување на заразени со Ковид-19

Влатко Зорба

Русија: 44 проценти од позитивните лица немале симптоми на Ковид-19

Кина: СЗО соопшти дека нема докази дека новиот коронавирусот потекнува од лабораторија