АНАЛИЗИ

„Супер вакцината“ против корона може никогаш нема да ја имаме

Успешните приказни за развој на вакцина против коронавирус се натрупуваат, но тоа честопати има малку врска со реалноста, вели вирологот Оливер Кеплер. „Супер вакцина“ против короната можеби никогаш нема да има.

Оливер Кеплер е член на бордот на директори на Институтот Макс фон Петенкофер на универзитетот „Лудвиг Мекмилан“ во Минхен и раководител на Одделот за вирологија. Во интервју за германскиот јавен сервис tagesschau.de, на прашањето што мисли за објавата на Светската здравствена организација дека очекува вакцина против коронавирус за единаесет до 17 месеци, тој вели дека „развојот на вакцината би можел да трае со години или можеби дури и со децении“. Прашањето е исто така дали воопшто ќе биде многу ефикасна и безбедна вакцина “.

Што е „супер вакцина“?

„Треба точно да знаеме за што зборуваме. Ние сакаме високо ефикасна вакцина. Значи, вакцина која навистина ги штити сите оние што се вакцинирани од инфекција со новиот вирус корона или барем од појава на болеста „Ковид-19“. Второ, вакцината треба да биде безбедна, што значи дека не треба да има сериозни несакани ефекти – за сите групи на население, вклучително и мали деца и постари лица.

Трето, треба да бидете во можност да произведете стотици милиони или дури милијарди дози на вакцината релативно брзо – во рок од неколку месеци. Според мое мислење, надежта за ваква супер вакцина е целосно претерана “, вели Кеплер и додава дека наместо тоа, треба да зборуваме за тоа дали може да се постигне делумен успех.

Можни се делумни успеси

„Релативно сум убеден, делумно заради големите напори што во моментот се прават во развојот, дека ќе добиеме вакцини кои барем делумно ќе обезбедат имунитет на одредени групи на луѓе. Толку многу тешки форми на инфекција може да исчезнат или некои луѓе да бидат целосно заштитени, а други не“, рече вирологот за германскиот јавен сервис.

„Сепак, не треба да се вложува целата надеж и енергија во развојот на вакцините, туку да се бараат и ефективни антивирусни лекови. Бидејќи тие исто така можат да го ублажат сериозниот тек на болеста и да помогнат да се спречи трајно оштетување или барем да се намали нивниот број. Тоа сигурно ќе биде второ најважно оружје во наредните години “.

Кеплер вели дека „во блиска иднина, дел од нашите секојдневни животи ќе ја оддржат нашата оддалеченост, покривање на устата и носот и придржување кон хигиенски мерки – во зависност од сезоната и пандемиската состојба на вирусот во соодветните региони“. Се додека нема ефективни терапии или вакцини “.

Пример: вакцина против грип

„Кај респираторните инфекции, кои вклучуваат коронавирус, имаме едно око за слепите – вакцина против грип. Неговата ефикасност варира помеѓу 30 и 70 проценти од година во година. Мора да се вакцинирате секоја година затоа што вирусот значително се менува и имунитетот заснован на вакцина или минато инфекција, само делумно или воопшто не помага.

Сепак, морам да истакнам дека, особено во претстојната зимска сезона, вакцинацијата против грип ќе биде исклучително важна со цел да се намали бројот на барем овие респираторни заболувања “.

Тој потсетува дека сè уште не успеавме да развиеме ефикасна вакцина против други заразни болести предизвикани од вируси, бактерии или паразити – како што се ХИВ / СИДА, туберкулоза или маларија, но тој е „убеден дека ќе најдеме медицинска помош против короната, иако не е јасно кога“. Јас само мислам дека тековната дебата е погрешна: дискусија за тоа како да се дистрибуира вакцина што не е ни на хоризонтот. Потребна ни е соработка во науката и во политиката за заедничка цел да ја доведеме под контрола пандемијата “, заклучи вирологот во интервју за tageschau.de.

Поврзани вести

Се наближува крајот на Меркел – што направи, што уште сака да постигне и што остава во наследство?

Влатко Зорба

Ако сте го имале овој симптом, можно е да сте прележале корона а да не сте ни знаеле

Фридом Хаус: Кина и Русија одиграле клучна улога за технологијата да не биде во функција на човековите права

Влатко Зорба

Дали шведскиот модел против короната ќе се покаже како исправен?

Убиството на Џорџ Флојд ја крена Америка на нозе. Како гледа Европа на расизмот?

Влатко Зорба

Кина воведе строга контрола на научните истражувања за Ковид-19