АНАЛИЗИ

Трамп во срцето, калаш околу вратот: САД ги „чуваат“ цивилни милиции

Во Соединетите Американски држави се зголемува бројот на цивилни милиции, кои безусловно го поддржуваат Доналд Трамп и го презираат движењето „Црните животи се важни“. Нивните членови веќе убиваат по улиците. Но, тие се сметаат себеси за добри патриоти.

Пренесуваме репортажа на Дојче веле од Америка, која е преплавена од цивилни милиции.

Питер Дијаз (38) е на тајна стрелиште во шумата во американската држава Вашингтон. Мала толпа се формираше околу него. Сè се случува еден топол ден во август – одекнуваат истрели од автоматски пушки, воздухот мириса на барут и тестостерон.

Дијаз е добро изградено момче, со воена фризура, очила за сонце – тој е водач на групата „Американски волк“. Се насмевнува, се шегува, дели визит карти, секогаш со коментар „за добрите момци“.

„Добри“ за Дијаз се американски патриоти, кои му се восхитуваат на американскиот претседател Доналд Трамп, неговата политика, одлучност и, се разбира, правото да носат оружје, засновано на Уставот. „Добриот“ Питер Дијаз сака да победи за својата кауза, за една мала народна милиција.

Страв од она што би изгледало како граѓанска војна

Според студијата на „Southern Poverty Law Centers“, минатата година во Соединетите држави имало 181 такви паравоени формации – и бројката се зголемува. Заедничко за нив е блискоста со претседателот Трамп, отфрлањето на традиционалните медиуми и склоноста кон оружје.

Токму тоа е нивната најголема опасност, предупредуваат социолозите и историчарите веќе подолго време. Бидејќи неколку недели пред изборите, среде немири и протести, тие поттикнуваат агресија, маршираат на протести против расизмот и полициското насилство и пукаат кон демонстрантите.

Некои дури предупредуваат на ситуација слична на граѓанската војна – ако ситуацијата се влоши дополнително. Ситуацијата ја влошува најавата на Доналд Трамп дека нема безусловно да прифати евентуален пораз на изборите на почетокот на ноември.

Пред три месеци, кога основаше паравоена формација инвестирајќи свои 180.000 американски долари, претприемачот Питер Дијаз не размислуваше за војна. Тој не сака „американскиот волк“ да се нарекува милиција или воена формација бидејќи, како што вели, тоа може да ги исплаши луѓето. Тој зборува за „политичкото движење“, кое доаѓа директно од „центарот на општеството“.

Калашников во борба за американските вредности

Меѓутоа, кога Дијаз зборува за цели – тој не е толку специфичен. Тој сака да ја „спаси Америка“ затоа што мрачните сили сакаат да ја соборат владата и да го инсталираат социјализмот во Америка, вели тој, користејќи го вообичаениот репертоар на теории на заговор.

И тогаш тој зема АК-47, познат советски калашников и пука неколку куршуми. Питер Дијаз ги сака „старите добри времиња“. Нему не му пречи што Калашников е оружје на поранешен класен непријател, чија социјалистичка политика ја смета за најголема закана за Америка. „Такво добро оружје денес повеќе не се произведува. Можете да го фрлите во калта и повторно работи “, вели Дијаз.

Десетина луѓе дојдоа на тренингот за стрелање, но колку постојани членови има неговата трупа останува тајна. Секој може да биде „американски волк“ ако ги споделува конзервативните вредности и верува во „слободна Америка“ во која секој е ковач на својата среќа, а државата се држи настрана од приватните работи.

Мртви во Кеноша

Меѓу присутните има и поранешни војници, еден студент и еден Афро-американец. Дијаз и самиот е син на илегални имигранти од Мексико и не сака да биде сместен во фиоката на белите расисти.

Колку е конкретна опасноста, стана јасно на крајот на август во Кеноша, Висконсин. Откако еден полицаец пукаше кон Афроамериканецот Џејкоб Блејк седум пати и Кеноша стана центар на протестот за „Црните животи се важни“ – некои демонстранти запалија и згради.

Вооружени групи граѓани како „гардата Кеноша“ сега патролираат во панцири и маскирни костуми. На снимката се гледа како полицајци им се заблагодаруваат или им даваат вода. Јавна тајна е дека полицијата во САД ја цени помошта на вооружените цивили.

Меѓу нив беше и 17-годишниот ученик и поддржувач на Трамп, Кајли Ритенхаус, кој пристигна од соседен Мичиген за да ги заштити продавниците од разбојници со автоматска пушка. Тој застрела двајца демонстранти – сликите предизвикаа негодувања низ целиот свет.

За едни „херои“, за други „терористи“

Оттогаш, случајот Ритенхаус ја поларизира нацијата. Тој беше уапсен и обвинет за двојно убиство. Од една страна, тој се слави како „херој“ или „американски патриот“ – ако државата не се грижи за редот, тогаш 17-годишник мора да го стори тоа.
„Американски волк“ собрал десетици илјади долари донации, наводно за одбрана на малолетникот. И на прес-конференција, претседателот Трамп рече дека демонстрантите веројатно ќе го убиеле Ритнхаус ако тој не се бранел.

На страната на „Црните животи се важни“, Ритенхаус се смета за прототип на домашен терорист кој користи оружје за да ја поттикне поделбата на американското општество.

Питер Дијаз, пак, смета дека негова обврска како патриот е да скокне таму каде што политиката ја принудила полицијата да не прави ништо. Тој смета дека ова е негова основна задача и Уставот му дозволува да носи оружје.

Поврзани вести

Дигитална паника: Како СЗО ја прогласи првата инфодемија во историјата

Stefanija Kuzmanovska

Тенкови, тишина или избори: 5 опции на Путин во Белорусија

Stefanija Kuzmanovska

ДОСТА БЕА ТЕООРИИ НА ЗАГОВОР! Ова е вистината за Бил Гејтс и вакцините

Речиси две третини од критично болните пациенти со коронавирус имаат прекумерна тежина

Stefanija Kuzmanovska

Жените мора да станат свесни за својата моќ

Влатко Зорба

„Транспаренси Интернешнл“: Западен Балкан уште покорумпиран

Влатко Зорба