АНАЛИЗИ

Убиството на Џорџ Флојд ја крена Америка на нозе. Како гледа Европа на расизмот?

Задачите на Потпретседателот на Европската комисија, Маргаритис Шинас вклучуваат и промовирање на „европски начин на живот.“ Овој грчки политичар, исто така, се смета себе си за одговорен и за прашањето расизмот.

„Имаме помалку проблеми од Соединетите држави, нашите социјални системи се подобри“, рече Шинас на економскиот форум во Делфи. Но, тој признава дека останува да се направи многу во Европа „во однос на еднакви можности во животот“.

Француска илузија

Дискриминацијата во барање работа е една од оние „теми на кои треба да се осврнеме.“ За студентката по право во Париз, Кесија Етаме Ескот, црнокожа, ова е горчливо секојдневие: таа безуспешно бара место во адвокатска фирма каде би можела да направи стажирање. Тие обично и велат дека местото е веќе заземено.

„Тие сакаат да не убедат дека нè прифаќаат. Но, мислам дека тука има многу лицемерие. Не е како во САД, каде гледате расизам на 1.000 километри, тој е поскриен. Во Франција, тоа е забележливо во многу мали нешта, кога барате работа или ви запираат на улица без причина“.

Кесија протестираше против расизмот и дискриминацијата минатиот викенд, заедно со илјадници Французи. Причината е случаите на полициско насилство во Франција, од кои последен е познат случај – смртта на Адам Траоре во 2016 година.

Не станува збор само за брутален третман – расното профилирање е дел од секојдневниот живот во француските предградија. Анкетата на Советот на Европа на 5.000 млади мажи со африканско и арапско потекло откри дека полицијата ги запирала дваесет пати почесто од другите француски жители.

Масовните протести во Франција го донесоа првиот резултат: Министерот за внатрешни работи Кристоф Кастанер и забрани на полицијата да го стиска околу вратот осомничениот за време на апсење. Иако тој негира дека неговата полиција е генерално расистичка, тој признава дека „некои полицајци се расисти“.

Белгија: колонијална власт и геноцид

Имаше и демонстрации во Брисел. „Дојдовме затоа што ова е главен град на Европа“, вели еден од организаторите. Бранда Аучимба вели дека е лута на „секојдневната дискриминација и на полицијата која запира африкански и арапски момчиња на секој агол“.

Покрај тоа, таа сака статуите на кралот Леополд Втори од Белгија да бидат отстранети од пиедесталот. (1835 – 1909). Белгиското колонијално владеење во Конго е дел од репресивното минато на таа земја. Едвај во 1998 година, историчарот Адам Хохшилд ги врати геноцидот и експлоатацијата на земјата во национална меморија.

Околу десет милиони луѓе ги загубија животите под колонијалниот режим на Леополд Втори во Конго. До ден-денес, нема ништо за тоа во белгиските учебници по историја.
„Се надевам дека луѓето разбираат како се чувствуваме кога ги гледаме овие статуи“, вели Бранда. Во меѓувреме, градоначалникот на Антверпен ја смести статуата на Леополд во тамошниот музеј.

Борбата на културите во Велика Британија

Во Лондон, дури и градоначалникот Садик Кан е на страната на демонстрантите. Овој член на Лабуристичката партија од едно пакистанско семејство во Источен Лондон отстрани статуа на трговец со робови Роберт Милиган: „Тажната вистина е дека голем дел од нашето богатство е резултат на трговијата со робови – но не мора да му оддаваме почит на тоа на нашите јавни места“.

Но, Прити Пател, британски конзервативен министер за внатрешни работи, исто така со пакистанско потекло, не го сака овој начин на протестирање. Демонстрантите кои ја фрлија статуата на трговец со робови Едвард Колстон во Бристол во вода, ќе бидат кривично гонети за „нивните исклучително срамни постапки“, вели таа.

„Велика Британија не е невина. Владата и полицијата никогаш не биле одговорни за многу црни животи“, рече еден демонстрант во Лондон. „Добро е да се види колективната тага и подготвеност да ја смениме нашата ситуација. Тоа е она за што станува збор“, рече демонстрант до него.

Солидарноста со Џорџ Флојд исто така предизвика бес во Велика Британија поради секојдневниот расизам, социјално обесправеност, злоупотреба на полицијата и дискриминација. Ова вклучува скандал познат како „Виндруш“. Ова се депортации на мигрантите од Карибите кои со децении живеат во Велика Британија – само затоа што во нивните документи се пронајдени некои формални грешки.

Малцинствата „идентификувани како проблем“

„Постојат многу примери на индивидуален и институционален расизам во полицијата во Европа“, вели британскиот криминолог Бен Боулинг. Сепак, во Соединетите држави, каде полицијата убива 1.000 луѓе годишно, скалата на полициско насилство е поекстремна.

Според Боулинг, проблемот „е како организацијата генерално ги третира малцинствата и маргинализираните групи.“ Тој објаснува: „Во Велика Британија, можете да видите како полицијата ги третира црнокожите и оние со азиско потекло. Ова јасно се гледа во Германија, Франција и насекаде во Европа каде малцинствата се маргинализирани и полицијата ги идентификува како проблем “.

Но, проблемот е поголем: „Дискриминацијата ја надминува полицијата, тоа има врска со економијата, образованието и семејството.“ Земјите во Европа треба да препознаат дека нивната иднина е мултикултурна и разновидна и дека секој граѓанин мора да има исти шанси во животот.

„Се срамам’

Европа сè уште е далеку од ова признание. Само 24 од 705 европратеници во Европскиот парламент се со афроазиско потекло, иако луѓето со африкански или азиски корени сочинуваат околу десет проценти од европското население. Една од нив е Алис Кухнке од Шведска од Зелената партија: „Се срамам затоа што навистина не ги претставуваме луѓето во Европа. Затоа мора да се осигураме дека во иднина ќе има повеќе пратеници кои ќе изгледаат поинаку и имаат различно потекло “.

Кухнке е известувач за упатството за антидискриминацијата на ЕУ, кое е во мирување од 2008 година. Нацрт-директивата, која пропишува еднаков третман на сите граѓани во социјалните прашања, е блокирана од многу земји-членки. Половина од европските земји немаат ниту акционен план за борба против расизмот.

Швеѓанката се надева дека демонстрациите во ЕУ ќе извршат притисок за усвојување на оваа регулатива: „Убеден сум дека сега можеме да ги искористиме возбудата и свеста на многумина. Но, ова не смее да заврши со убави зборови за еднаквост. Ова конечно мора да се одрази во законодавството на Европската унија “.

Извор: ДВ

Поврзани вести

Почна 3 фаза: Светот се поблиску до вакцина, но зошто за тестирање е одбрана токму оваа земја?

Зошто се стигматизираат пациентите со КОВИД-19?

Влатко Зорба

На црниот пазар литар крв со антитела на луѓе кои ја преживеале короната вреди повеќе од 10.000 долари (ВИДЕО)

Поради „себичните“ граѓани, САД имаат 5 милиони заразени

Влатко Зорба

Холандски биолози открија опасно антитело во крвта на луѓе со тешка форма на КОВИД-19

Ердоган и децата бегалци

Stefanija Kuzmanovska