АНАЛИЗИ

Вакцините доаѓаат, маските остануваат

Постојат сите шанси првите вакцини против короната да бидат одобрени за масовна употреба до крајот на годината. Но, експертите предупредуваат дека тоа нема да биде чудесно оружје и дека ќе се држиме на дистанца и ќе носиме маски и следните години, пишува Дојче веле.

Додека медиумите зујат за зголемување на бројот на регистрирани инфекции и се воведуваат нови заклучувања низ цела Европа, оптимистичките најави за наскоро пристигнување на вакцината на многумина им звучат како единствена надеж. Вкупно единаесет вакцини ширум светот се во последната, клиничка фаза од испитувањето во кое на десетици илјади луѓе им се дава вакцина или плацебо.

Научниците и фармацевтските компании сега со нетрпение чекаат доволен број од овие луѓе да се заразат со вирусот во нивниот секојдневен живот. Ако се покаже дека сите или скоро сите заразени се оние кои примиле плацебо, тоа би значело дека оние кои ја примиле вакцината се заштитени. И тогаш вакцината би добила дозвола.

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан е сè уште претпазлив. Тој рече дека на вакцината може да се смета на почетокот на следната година, веројатно до март, но можеби дури и подоцна.

Во германската биотехничка компанија Бионтех од Мајнц видоа голема шанса да бидат први. Во најдобар случај, тие би можеле да добијат дозвола за вакцината веќе во средината на ноември.

Логистиката веќе се подготвува

Во соработка со гигантите од фармацевтската индустрија и со дарежлива финансиска помош од државите, неколку компании веќе планираат масовно производство или купуваат стотици милиони стаклени контејнери во кои ќе се чуваат дозите на вакцината.

Владата на САД спроведува скоро воена операција – навистина водена од војската – наречена „Operation Warp Speed“, во која осум компании добија десет милијарди евра. Целта е до јануари да бидат подготвени 300 милиони дози вакцини за американските граѓани.

Како и Соединетите држави, Европската унија не сака да ги вложи сите пари во еден коњ – никогаш не знаете која од вакцините ќе пропадне во последната фаза на тестирање или која ќе се покаже како поефикасна за неколку месеци. Затоа ЕУ веќе обезбеди купување на 800 милиони дози од шест различни производители.

Според бројот на жители, Германија е проследена со 150 милиони дози од тој фонд на ЕУ. Но, Берлин преговара директно со Бионтех за дополнителни вакцини. Германија планира да формира најмалку шеесет центри за вакцинација, веројатно на пространи саеми, за да може голем број луѓе да се вакцинираат брзо и без гужви.

Не може сите одеднаш

Значи, наскоро едно шише во рака и короната ќе биде само уште една нејасна меморија? Експертите предупредуваат дека ваквите илузии не треба да се негуваат. „Треба да живееме со вирусот со години што следува: држете се на дистанца, измијте ги рацете, носете маски“, рече Френк Улрих Монтгомери, претседател на Светската медицинска асоцијација.

Тој додава дека може да бидат потребни неколку години додека не се вакцинира целото население. „Одеднаш, нема доволно вакцини или доволно медицински персонал за вакцинација“, вели Монтгомери.

Според препораките на ЕУ, кои треба да ги усвојат земјите-членки, сè додека нема доволно вакцина за сите, приоритет треба да се даде на медицинскиот персонал, над шеесет години и хронично болни. Германскиот министер Шпан деновиве повтори дека вакцинацијата во Германија ќе биде исклучиво доброволна.

Дејвид Селисбери, еден од водечките експерти за имунизација во Велика Британија, кој ја советува тамошната влада, живописно го опиша за Гардијан тоа како изгледа: ако претпоставиме дека 75% од постарите граѓани ќе одат на доброволна вакцинација и дека вакцината ќе заштити 75% од вакцинираните, тогаш само малку повеќе од половина од постарите лица кои се во групата на ризици ќе бидат заштитени.

Вакцината може да стори нешто, не може сè

Научниците предупредуваат дека, со невидена брзина со која се развиваат корона вакцини, не треба да се очекуваат чудесни успеси. Угледниот неделник „Шпигел“ на ова му го посвети насловот на актуелниот број, а новинарите разговараа со раководителите на водечките компании кои ја развиваат вакцината.

„Идеално, вакцината обезбедува две работи: спречува или барем ја олеснува болеста и, второ, спречува понатамошно пренесување од човек на човек“, рече Угур Шахин, сопственик и главен истражувач на „Бионтех“.

Но, досегашните студии сугерираат дека вакцинираните лица сепак можат да ја шират инфекцијата, но да закрепнат побрзо, така што во просек помалку луѓе ќе се заразат.

Кога ќе се повлече линијата, новинарите на Шпигел заклучуваат дека вакцината нема да ја заврши пандемијата со еден удар. „Поверојатно е дека овие најпрво ќе бидат вакцини со умерена ефикасност кои штитат од тешкиот проток на болеста, па дури може и целосно да спречат појава на симптоми на ковид-19“. Но, тешко дека ќе се спречи пренесувањето на самиот вирус “.

Сè уште не е јасно, пишува неделникот Хамбург, дали имунитетот ќе трае неколку месеци, една година или можеби подолго.

Кога ќе пристигне вакцината, заклучува Шпигел, веројатно ќе имаме „хаотични месеци“ со многу отворени прашања. На пример, колку се ефикасни и безбедни вакцините, колку дози ќе обезбедиме, кој прво треба да се вакцинира? И како да се вакцинира целото население?

Поврзани вести

Јавните функционери со намалена активност на социјалните медиуми во 2019 година

Влатко Зорба

Социјалистите на Милошевиќ како „лепенка“ на секоја власт

Stefanija Kuzmanovska

Десет бомбастични тврдења од книгата на Џон Болтон за Трамп

„Њујорк Тајмс“: Коронавирусот и Американците придонесоа за паѓање на владата на Курти

Stefanija Kuzmanovska

Дали шведскиот модел против короната ќе се покаже како исправен?

„Враќање на невиноста“: Што е тоа и зошто некои сакаат да го забранат

Stefanija Kuzmanovska