АНАЛИЗИ

Вирусот од Вухан не е ист како сегашниот, „Ковид-19“ мутира?

Коронавирусот што Светската здравствена организација го нарекува непријател број 1 во светот не е истиот вирус што се појави во Кина во последните денови од 2019 година.

Сарс-Ков-2, како што официјално беше именуван вирусот, досега уби повеќе од 600.000 луѓе ширум светот и продолжува со својот деструктивен пат. Тој мутирал, а додека научниците ширум светот бележат илјадници мутации или промени во генетскиот код на вирусот, досега е изолирана само една, која веројатно го менува однесувањето, пишува Би-Би-Си.

Мутираниот вирус се пријавува дека е регистриран во 97 проценти од примероците ширум светот и има поголема моќност на пренесување од првичната верзија, барем во лабораториски услови.

Постојат три клучни прашања поврзани со оваа мутација: дали вирусот поради тоа е позаразен или посмртоносен кај луѓето и дали претставува закана за успехот на идната вакцина што сè уште не е создадена.

Вирусот „Ковид-19“ всушност се менува многу бавно ако се спореди со вирусна инфекција како што е грипот, а со релативно ниско ниво на природен имунитет кај популацијата, без вакцини и малку ефикасни третмани, коронавирусот не е под притисок да се прилагоди и засега „врши добра работа во одржување на циркулацијата како што е сега“, пишува Би-Би-Си.

Како што се наведува понатаму, единствената значајна мутација, наречена D614G, се појави некаде по почетокот на епидемијата во Вухан, веројатно во Италија, и сега е запишана во дури 97 проценти од примероците ширум светот.

Сè уште не е познато дали оваа доминација на мутацијата е доволна за да му се даде предност на вирусот или дали е случајна.

„Вирусите немаат грандиозен план. Тие постојано мутираат и додека некои промени ќе му помогнат на вирусот да се размножува, некои можат да го спречат. Други се едноставно неутрални. Тие се несакан ефект на репродукција на вирусот. Тие го запираат вирусот за да не го променат неговото однесување“, рече Луси ван Дорп од Универзитетскиот колеџ Лондон.

Мутацијата што се појави стана широко распространета затоа што се појави во рана фаза на ширење на вирусот, а овој феномен е познат како „ефект на основачот“.

Ван Дорп и нејзините соработници веруваат дека ова е најверојатно објаснување зошто мутацијата е толку распространета.

Тусан Де Силва од Универзитетот во Шефилд вели дека се поголем број вирусолози веруваат дека има доволно податоци за да се каже дека оваа верзија на вирусот има селективна предност, еволутивна во однос на претходниот вирус.

Тој објаснува дека, иако сè уште нема доволно докази да се каже дека тој полесно се пренесува кај луѓето, тој сигурно не е неутрален.

Истражувањето спроведено во лабораторијата покажа дека мутираниот вирус влегува во човечки клетки полесно од првичната верзија, велат професорите Херџин Чое и Мајкл Фарзан од универзитетот „Скрипс“ во Флорида, додавајќи дека се чини дека промените во протеините ги користи вирусот за подобро да се закачи на човечки клетки и да функционираа поефикасно.

Професорот Фарзан тврди дека протеините на овие вируси се различни на начин што сугерира дека тие подобро се пренесуваат, но не може да се докаже.

Невил Санџана од Технолошкиот центар за геном при Универзитетот Њујорк, кој работи на технологија за модификација на гени, отиде чекор подалеку, а неговиот тим го преработи вирусот со тоа што направи промени во протеинскиот шилец, а потоа го соочи со вирусот Сарс-КоВ. 2 од оригиналното жариште во Вухан во клетките на човечкото ткиво.

Тој верува дека резултатот покажал дека мутираниот вирус има поголема моќност на пренос од првичната верзија, барем во лабораториски услови.

Постојат индиректни докази дека мутацијата го прави коронавирусот попренослив кај луѓето, а две студии индицираат дека пациентите со мутирана верзија на коронавирусот имаат поголеми количини на вирус во примероците од брисеви, што може да сугерира дека тие се позаразни за другите.

Сепак, нема докази дека овие луѓе имаат потешки симптоми или дека тие останале подолго во болницата.

Наведено е дека фактот дека вирусот станал попренослив не значи дека тој станал посмртоносен и дека сè уште не е спроведен контролен тест за да се докаже.

Варијантата D614G е толку доминантна што сега е пандемија. И тоа е случај веќе некое време, можеби дури и од почетокот на пандемијата во Велика Британија или дури и на подрачјето на источниот брег на САД, тврдат научниците.

И додека се зголемува бројот на докази дека оваа мутација не е неутрална, не мора да го промени начинот на кој треба да размислиме за вирусот и неговото ширење.

Исто така, пишува Би-Би-Си, треба да се потенцира дека оваа студија не треба да има влијание врз развојот на вакцината и нејзиниот ефект, и додава дека има некои докази дека новата мутација е чувствителна на антитела, што може да нè заштити од повторна инфекција.

Поврзани вести

Путин: Штом се направи вакцината, прво ќе ја добијат здравствените работници

Stefanija Kuzmanovska

Како државите ја пресметуваат стапката на смртност од корона: Белгија најлоша во свет, во руските бројки сите се сомневаат

Александар Петровски

„Страшилото на Вол Стрит“: Од што се плашат милијардерите во САД?

Влатко Зорба

Кинеската цензура го освојува светот

user4

Србија ќе мора да избере – или со ЕУ или со Русија

user4

Која е Сара Гилберт, професорката која го предводи тимот истражувачи од Оксфорд за ковид вакцина

Александар Петровски