АНАЛИЗИ

Водечкиот германски виролог тврди дека не постои можност за повторна зараза со коронавирус

Ако некој однадвор ги гледал сцените пред становите во Минхен, веројатно ќе морал да размисли двапати дали ги гледал во живо сцените од Монти Пајтон.

„Дојдовме по вашиот црн дроб“, беше реченицата од „Значењето на животот“, кога двајцата болничари со месарската хируршка техника учтиво зазвонеа на вратата на сирак, кој се запишал за донирање на тој орган и сега е – иако жив – што нема да биде кога ќе завршат со него – дошла потреба да го исполнат ветувањето.

Успех базиран на наука

Во германската Баварија, сцената е пософистицирана. Одеднаш, во времето на епидемијата на коронавирус, кога малку луѓе ќе зазвонaт на врата, еден лекар се појави облечен како штотуку да ја напуштил операционата сала. Но, барањето е, во прво време, прилично бизарно и се чита. „Дојдовме за твојата крв“, вели тој.

Далеку е баварскиот, но и германскиот модел за борба против коронавирусот од оној на Монти Пајтон. Лекарите и техничарите кои звонат на врата без најава се на сеопфатна мисија да го тестираат населението за антитела на коронавирус. Во Баварија, случајно беа избрани 3.000 домаќинства, што – се разбира, ако сакаат – би се согласиле на систематско серолошко тестирање во интервали од неколку денови, недели и месеци.

Целта е да се види кој процент од населението развило антитела на вирусот, или кој процент се заразени. Резултатите ќе имаат далекусежни последици – од индивидуални, да тестираните знаат дали оној чуден вирус кога се кашлаше како луди во февруари бил Ковид, преку членовите на семејството, дека барем за некое време, антителата можат да бидат изложени и да им помогнат на ранливите членови на семејството, до најшироко , социјално, дека може да се оди на работи без страв и да се учествува во секојдневниот живот.

Овој најширок аспект ќе ја прикаже и детализира стратегијата за излез од коронакризата и утврдување на понатамошно темпо на ублажување, по постепеното отворање на некои продавници од вчера. . Ангела Меркел и самата научник, но по хемија им кажа на своите партиски колеги дека треба да престанат со „оргиите во почетните дебати“, за ветувањата дека ќе се вратат во нормала се додека бројките не покажат дека општеството е толку сигурно дека вториот бран нема да го оптоварува здравствениот систем. Но, ниту Меркел не истапуваше во време на корона кризата – всушност, многу лидери на држави го имаа овој модел.

Во прв план избија експерти, епидемиолози и виролози. Во Германија, тој водач во кризата е Кристијан Дростен (48), виролог, кој сега раководи со Институтот „Шарит“ во Берлин. Мал дел од јавноста го памети од епидемијата САРС, која, за среќа, не се рашири толку многу во Европа што виролозите станат sвезди. Дростен беше еден од првите што го изолира тој коронавирус, постариот брат на овој сегашен, работејќи на развивање тестови и за оној вирус така и за овој вирус од семејство на коронавируси кои животни се пренесоа на луѓето.

Рано усвојување мерки и нивно строго спроведување – за што мнозинството го нападна како од оние од десниот политички спектар кога на негова душа ја ставија смртта на министерот за финансии Хесен Томас Шифер, кој наводно си го одзел животот заради загриженост дека неговата земја ќе се справи со кризата економски , и екстензивното тестирање е клучот на неговиот пристап.

Имунитет стекнат и за во зима

Тој исто така тврди дека имунитетот стекнат со инфекција со некој друг коронавирус во текот на зимата може да обезбеди и заштита за овој нов вирус. Јасно се постави за информации за заразата во Азија. Тие повторно не заболеле, тврди тој, само што не биле излекувани до крајот, и тука се наметнува ограничувањето на ПЦР тестовите. Или, како што пластично објасни: „Да го замислиме телото како езерце со златни рипки. Тестирање значи дека со заврзани очи се зафаќа кофа вода за да видиме дали сме фативме риба. Пред крајот на инфекцијата КОВИД-19, кога пациентот се чувствува подобро, вирусот е сè уште присутен, но неговата концентрација е под границата на ПЦР тестот. Тоа е како да има помалку риби во езерцето, па така што нема да ги фатите од два или три пати, но трет пат кога ќе успеете.

Германија полека ги олабавува своите мерки – некои продавници и книжарници започнаа да работат вчера, но Дростен ја задржи дозата скептицизам – рано е да се каже дека инфекцијата е под контрола сè додека не ја имаме вакцината. Значи, сè уште се потпира на тестирање на наука, реакција на држави, како што е повторно воведување изолација и соработка на граѓаните, сè додека не се следи технологијата, во која има големи надежи, ни дава нова безбедносна мрежа. Неговата препорака е правилото „six feet – six seconds”. Останете на шест метри (1,8 метри) контакт во однос со другите, а комуникацијата со другите сведете ја на шест секунди.

Поврзани вести

Тенкови, тишина или избори: 5 опции на Путин во Белорусија

Stefanija Kuzmanovska

Кина, а не Америка, ќе одлучат за судбината на планетата

Влатко Зорба

Коронавирусот ја уби „милениумската генерација“

Stefanija Kuzmanovska

Ако Трамп биде реизбран за претседател на САД, може да се зборува за крајот на „глобалниот Запад“

Влатко Зорба

Коронавирус и градовите-духови

Влатко Зорба

Експерти: Само еден вид е одговорен за коронавирусот, тоа е човекот