АНАЛИЗИ ЕУ

За да биде глобален играч, ЕУ мора да престане да биде судија

Пред околу 15 години, претседателот на Европската комисија, Романо Проди, предложи визија за Европа опкружена со „прстен на пријатели“.

Неговата идеја не се разви добро со текот на времето. Денес, континентот е опкружен со кралеви, султани и императори, кои безмилосно си играат со ЕУ.

Претстои уште еден конфликт со рускиот претседател Владимир Путин. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја прецртува картата на Источен Медитеран. Кинескиот претседател Си Џинпинг го проширува своето влијание на Балканот. Потоа, тука е Доналд Трамп, кој ја нарекува ЕУ „скоро лоша како Кина, само помала“.

Одговорот на ЕУ беше да го започне својот 70-годишен консензус заснован на мир, правила и трговија, но и да признае дека таа мора да стане глобален играч. Претседателот на Комисијата Урсула фон дер Лејен ја нарече Комисијата „геополитичка“. Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел, ја повика Европа да научи „јазикот на силата“. Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел рече: „Европа мора да биде играч, а не поле за играње“.

Како точно Европа планира да помине низ оваа метаморфоза во глобален играч, сепак, останува нејасно.

Како и секогаш во Брисел, одговорите се бараат во форма на инструменти за политика, процедури и механизми. Ако ЕУ треба да биде играч, велат официјалните лица, и треба посилно евро, постабилна трговска политика и армија. Во обраќањето за „Состојбата на Унијата“, фон дер Лејен повика на мнозинство гласови за надворешната политика, за да се овозможи поголема флексибилност и побрзо дејствување кога станува збор за наметнување санкции, на пример.

Но, иако ваквите иновации се важни, тие ја игнорираат потребата за подлабока трансформација. На ЕУ не и требаат само нови инструменти. Потребно му е ново размислување, стратешки рефлекси и карактер на „играч“. Таа треба да разбере што значи да се биде играч – егзистенцијално и морално – и да започне да размислува како таков.

За жал, постојат само ограничени докази дека оваа промена се случува. Тешко е за Брисел да се ослободи од својата стара слика, во која тој не е играч, туку судија: одговорен за усогласување со меѓународните правила, како ОН.

Се чини дека некои политичари веруваат дека Европа ја следи светската моќ едноставно да стане помоќен судија, давајќи им повеќе жолти и црвени картони на криминалците. Тоа е она што ЕУ вели дека го прави во Белорусија или кога бразилскиот силен човек Жаир Болсонаро нема да успее да ги изгасне пожарите во Амазон.

Ако ова е најдобриот одговор на ЕУ кон владетелот во неволја, тоа го одзема здивот.

Во последните четири години, неговите лидери се обидоа да го запрат Трамп со мал успех. Тој започна трговски војни, воведе санкции, се закани дека ќе се повлече од НАТО и ги наруши трансатлантските односи.

Санкциите против Русија веројатно нема да го спречат Путин, кој ги следи своите интереси со мала грижа за европските потези, што го покажа труењето на опозицискиот лидер Алексеј Навални со нервниот агенс „Новичок“. Европа исто така е немоќна да спречи Кина да ги извршува своите економски и политички цели. Кинескиот народ нема да прифати „инструктор за човекови права“, им рече претседателот Си Џинпинг на европските колеги на виртуелниот самит минатиот месец.

Можеби не е изненадувачки, европските методи исчезнуваат до безначајност. На крајот на краиштата, кога правилата ќе ја изгубат својата важност, на кому му требаат судии?

Помислете на папите во Рим во средниот век. Како и ЕУ денес, тие сметаа дека надворешната политика е вежба за придржување кон универзалните правила, стандарди и вистини. И одеднаш се појавија многу папи одеднаш – и по Реформацијата, неколку толкувања на овие универзални правила.

На крајот, европските кралеви го отстраниле папата, престанале да се расправаат за вистината (која секој би ја одбрал за своја територија) и започнале да се натпреваруваат само за глобалната моќ, престиж и богатство.

„Папата, колку поделби има?“ – така се тврди дека Сталин го прашал саркастично Черчил околу четири века подоцна.

Ова значи да станете играч: да слезете од врвот на планината и да прифатите дека не сте посебни; дека сте само една од многуте суверени сили вклучени во расправии за територија, пристап до технологија, инфраструктура, природни ресурси, богатство, доминација и влијание.

Излегува дека папата не бил во можност да стане играч. Неговото политичко значење избледе. Тоа не треба да биде случај за ЕУ. Европа може да не успее да го спаси светот од нелиберализмот, хаосот и штетите предизвикани од бунтовниците. Но, опкружена со нив, таа барем мора да се спаси и можеби еден ден повторно да ги прошири границите на своето либерално кралство.

Метаморфозата од судија до играч е понижувачка, можеби. Но, за ЕУ ​​што бара поголемо глобално значење, таа исто така мора да биде ослободувачка и зајакнувачка.

За разлика од судиите, играчите можат да имаат интереси и стратегии за да ги бранат. Тие можат – и треба – да сторат сè што е потребно за да ги остварат своите цели. Најдобро од сè, им е дозволено да бидат себични: ЕУ може да каже дека едноставно не е соодветно да се ризикува конфликт со Русија во нејзина близина, без извинување или објаснување. Или, би можела да тврди – како што тоа го стори Валери Жискар Д’Естанг во 2002 година – дека Европа едноставно треба да застане некаде, на пример на границите на ЕУ со Белорусија или Турција, наместо да се стреми кон добри односи во нејзиното „соседство“ со малку во замена.

Можеби е сепак правилно да се напаѓаат диктаторите како белорускиот Александар Лукашенко со санкции или да се спротивстави на Ердоган кога тој ќе изврши злосторство на територијата на ЕУ. Но, играчите немаат обврска да го сторат тоа. Всушност, ако интересите на ЕУ го диктираат тоа, тој може да ги оправда шокантните зделки со оние како Трамп, Путин, Ердоган или либискиот владетел Калифа Хафтар.

Некои европски политичари, вклучително и францускиот претседател Емануел Макрон, се чини дека веќе ги имаат овие богохулни мисли. За жал, тие тешко можат да ги изговараат на глас. Сепак, само кога тие веќе не се табу може да започне одмаздничкиот удар на Европа.

Коментарот во „Политико“ е на Ханс Крибе, автор на книгата „The Strongmen: European Encounters with Sovereign Power”

Поврзани вести

Системите за надзор во Кина се повеќе ги пуштаат своите „пипци“

Влатко Зорба

Најважните предизборни анкети покажуваат дека ситуацијата не е добра за Трамп

Влатко Зорба

ГОЛЕМА ГЕОПОЛИТИЧКА БОРБА: Србија го привлекува вниманието на Вашингтон, Кина го зајакнува влијанието на Балканот

Stefanija Kuzmanovska

Австријците со страв одат да купуваат во продавница

Се отворија продавниците, фризерите, салоните за убавина, кафулињата и рестораните во Италија

Шпанија со најголем пораст на број на починати од мај

Александар Петровски