АНАЛИЗИ

Зошто полицијата во САД е толку моќна?

Американската полиција значително се зајакна во последните децении. Буџетот е голем, скоро никој не ја контролира, а законите ги штитат нејзините членови со висок степен на имунитет.

Најновиот предлог за буџет на градот Лос Анџелес предизвика бура на бес на социјалните мрежи. Градоначалникот Ерик Гарсети издвои најмногу пари на полицијата од сите оддели – 1,8 милијарди долари од вкупно 5,4 милијарди долари. На пример, одделот за градежништво во станбени згради и комунални инвестиции доби 82 милиони долари. Буџетот сè уште не е усвоен, па Гарсети вети дека ќе пренасочи дел од средствата што ги наменил за полицијата во корист на афро-американските и другите етнички заедници. Но, трошењето за полицијата ќе остане огромно.

Таквата ставка за буџет е вообичаена во американските градови. Ова е последица на доброто лобирање за полицијата во 90-тите години, вели Стјуарт Шредер, коавтор на универзитетот Џон Хопкинс:

„Меѓународното здружение на началниците на полицијата не само што се обиде да влијае на усвојувањето на построги закони за сузбивање на криминалот. Тие се обидоа да наметнат обврска на политичарите да ја одржат полицијата одговорна, а не обратно. “Ова е она што го напиша Шредер во текст од 2019 година објавен под наслов:„ Заштита и служи на себе: Полицијата во САД од 1960-тите до денес “.

Шредер потенцира дека во многу делови на Америка каде стапката на криминал постојано опаѓа, би било можно да се намали обемот на полициските активности, но според него, полицијата ги штити своите ресурси, наместо да ги ослободи своите капацитети: „Полицијата веќе не е подготвена да се откаже од својот профит. таа ја става застапеноста на сопствените интереси над реалната мисија – сузбивање на криминалот “.

Повик за укинување на полицијата

Во САД постои движење кое има за цел радикално да го намали полицискиот буџет и потоа да го укине целосно. Деновиве, таа дискусија се оживеа.

Релик Хејс, основач на организацијата „Организациска црна“, која собира активисти во Балтимор, рече дека парите што ќе ги добие полицијата треба да бидат „пренасочени кон креативни процеси за да експериментираат со други идеи и да размислат како безбедноста сè уште може да изгледа:“

„Тие треба да инвестираат во работи за кои знаеме дека им се потребни на луѓето. Имено, знаеме дека криминалот се јавува кога луѓето ги немаат потребните ресурси. ”Хејс додава:„ Како што може да се види во општините ширум Америка, тие се сосема безбедни кога нема ниту еден полицаец. Зошто тогаш општини со многу полицајци сметаат дека се недоволно безбедни? “

Полицијата се обидува дополнително да ја комплицира работата за истражување на комуникацијата со граѓаните бидејќи ги чува податоците и доказите само за внатрешна употреба. Според социологот Алиаса Суел, кој предава на универзитетот Емори во Атланта, на полициската статистика честопати им недостасуваат важни податоци како што е бојата на кожата или полот.

Расизам од епохата на ропството

Кога бел полицаец убива невооружена црна личност, неговите колеги, политичари и делови од јавноста го означуваат како „расипано јаболко“ – сугерирајќи дека ова е индивидуален случај. Советникот за безбедност Роберт О’Брајан во интервју за Си-Ен-Ен зборува за полицискиот службеник кој го уби Афроамериканецот Џорџ Флојд:

„Не верувам дека постои институционален расизам“, рече тој, додавајќи: „Верувам дека 99,9 проценти од нашите полицајци се извонредни Американци. Секако, секогаш има „гнили јаболка“.

Алиаса Суел смета дека не е доволно да се фокусира вниманието на индивидуалните полицајци: „Лошиот полицаец е лошо семе. Тој создава мрежи на помошници. За да стигнете до семките, треба да го исечете јаболко. Ако семето е скршено, целото јаболко ќе изгние“.

Суел го истражува структурниот расизам и тврди дека сè уште е жив во денешните полициски институции: „Вие навистина треба да одите во минатото се до периодот на ропството. Патролите за избеганите робови се претходници на денешната полиција. Денешните полицајци ги класифицираат луѓето кои имаат црна или кафеава кожа како криминалци врз основа на тоа. И кога ќе означите некого како криминалец, тогаш имате право да ги отстраните од општеството “.

Не само што се толерира полициското насилство во Соединетите Држави, туку и индиректно тоа го охрабрува претседателот Доналд Трамп. „На почетокот на минатата недела, Трамп им рече на гувернерите дека нивната реакција на протестите е слаба: Ако не доминирате, тоа е губење време“, рече тој, додавајќи: „Тогаш изгледате како куп идиоти. Мора да доминирате“.

Поврзани вести

Дали младите се единствените виновници за вториот бран на корона во Европа?

Александар Петровски

Шест скриени симптоми на коронавирус кои се јавуваат покрај треска, губење на мирис и кашлица

Коронавирус: Австралиските научници открија како имунолошкиот систем се бори со заразата

Stefanija Kuzmanovska

Марија Колесникова – со насмевка против Лукашенко

Александар Петровски

Темната страна на договорот во ЕУ: Уцени, трули компромиси и жртвување на владеењето на правото

Stefanija Kuzmanovska

Вакцината против туберкулоза помага против коронавирус?

Stefanija Kuzmanovska