Автор : Александар Тодески

МАКЕДОНИЈА

Поништена одлуката на Чулев во изборен период да назначи началник на СВР Тетово

Александар Тодески
Владата со мнозинство гласови одлучи да ја поништи незаконската одлука на техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, кој во изборен период го назначи Гоце...
Некатегоризирано

ГАЛЕРИЈА: Што заплени МВР во вчерашната акција

Александар Тодески
Кокаин скриен во картонска кутија со банани, нашла полицијата во вчерашната акција која од опозициската ВМРО-ДПМНЕ беше најавувана како најголемата акција во земјата до сега....
МАКЕДОНИЈА

Чулев: Во Крушопек фатен само дел од кокаинот, уапсени сопственик на фирма за банани и уште три лица

Александар Тодески
Полициските единици во координација со Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, во акција со повеќе други држави, реализираше акција за сузбивање...
ЕКОНОМИЈА

Трудовиот инспекторат не дава информации на Хелсиншкиот комитет дали ги провериле фирмите што не исплаќаат К-15

Александар Тодески
Државниот инспекторат за труд не дава одговор на Хелсиншкиот комитет за случаите кои им ги пријавиле, а во врска со неисплатен годишен регрес на вработени...
МАКЕДОНИЈА

Чулев на прес конференција ќе ги соопшти деталите за запленетиот кокаин

Александар Тодески
Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, во 12:30 часот на прес конференција ќе ги соопшти деталите за вчерашната акција во која беше запленет кокаин....
МАКЕДОНИЈА

Чулев: Владата ми поништи само пет решенија, а во Службен весник беа објавени дополнителни 124 поништувања

Александар Тодески
Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев го обвини премиерот Оливер Спасовски дека заедно со дел од стручните служби во владата направил  кривично дело фалсификување...
МАКЕДОНИЈА

Русковска ќе го анализира аудио материјалот од Милошоски, па ќе одлучи дали и како ќе го користи

Александар Тодески
Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција преку соопштение извести за средбата на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Анотнио Милошоски, со обвинителката Вилма Русковска. „Денеска во...
МАКЕДОНИЈА

Милошоски: Не се интересирав за случајот „Моќник“, немам никаква причина за тоа

Александар Тодески
„Моќникот“ Антонио Милошоски, како што пред две години Специјалното јавно обвинителство го нарече случајот кој го отвори против пратеникот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ вели дека не...
МАКЕДОНИЈА

ВМРО-ДПМНЕ: Никој од нашите кадри не ја напушта техничката влада

Александар Тодески
Ниту техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, ниту дополнителните заменици министри Цветан Трипуновски во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Невенка Стаменковска-Стојковски во Министерството...
МАГАЗИН

ВИДЕО: Тамара Тодевска во новата кампања на Европската Унија за „Европејците кои прават разлика“

Александар Тодески
Тамара Тодевска е дел од најновата кампања на Европската унија наречена „Европејците кои прават разлика“. Кампањата има цел да им ги претстави на граѓаните на...