Автор : Берта Китинска

МАКЕДОНИЈА

За само еден ден 31.245 лица ја инсталирале апликацијата StopKorona!

Берта Китинска
Граѓаните од Северна Македонија отсега ќе можат на своите смартфон телефони да ја инсталираат мобилната апликација „Стоп Корона!“ која е наменета да помогне на Министерството...
МАКЕДОНИЈА

Богоев горд на својот другар: Трајче е доктор, кој неуморно се бори против Ковид – 19 (фото)

Берта Китинска
Градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев на Фејсбук објави слика со неговиот другар Трајче. – Ова е другар ми Трајче. Доктор, кој неуморно се бори...
Политика

Влада: Со неприфаќањето на Уредбата на ВМРО-ДПМНЕ ја штитиме личната сопственост на 500 илјади осигуреници

Берта Китинска
Уредбата со законска сила за ограничување на преносот на придонесот за задолжително и капитално финансиско пензиско осигурување којашто на вчерашната седница ја предложи ВМРО-ДПМНЕ преку...
МАКЕДОНИЈА

Градежните работи во Старата чаршија предизвикаа реакции во јавноста, надлежните смируваат дека се е регуларно

Берта Китинска
Градежните активности во Старата скопска чаршија со кои се врши замена на оштетениот камен од улиците предизвикаа реакции кај јавноста на социјалните мрежи, но добија...
ЕКОНОМИЈА

За кои фирми и занаетчии важи мерката од 14.500 денари месечно за секој вработен?

Берта Китинска
Главната мерка од економскиот пакет e директната помош од 14.500 денари месечно за секој вработен, за месеците април и мај, од сите фирми погодени од...
МАКЕДОНИЈА

Ковид-19: Расте бројот на оздравени лица, Дебар и Гевгелија десет дена без новозаразени

Берта Китинска
Во земјата се зголемува бројот на заболени со коронавирусот, но вчера исто така беше регистриран и поголем број оздравени лица – 42. Од почетокот на...
Политика

СДСМ: Апицирањето за финансиска поддршка од 14.500 денари брзо и едноставно

Берта Китинска
Во овој тежок период предизвикан од глобалната пандемија од коронавирусот, од исклучителна важност се ефикасните и корисни мерки на државните институции со коишто ќе се...
МАКЕДОНИЈА

Се укинуваат рестрикциите за извоз на маски за земји од Западен Балкан

Берта Китинска
Европската Комисија соопшти дека е донесена одлука рестрикциите за извоз на заштитни маски да не важат повеќе за земјите од Западен Балкан од 26 април,...
МАКЕДОНИЈА

КОВИД-19: Се зголемува бројот на заболени, можно продолжување на вонредната состојба до 16 мај

Берта Китинска
Во земјата се зголемува бројот на заболени со коронавирусот, но вчера исто така беше регистриран и поголем број оздравени лица – 42. Од почетокот на...