Автор : Христина Николовска

МАКЕДОНИЈА

Забрчанец: Ние го чистиме воздухот кој 10 и кусур години го загадуваа

Христина Николовска
Колку политичките лидери и партии се подложни или продуцираат лажни вести? Кај кого е одговорот „за Вистината“? – на овие теми вечерва во КликПлус на...
МАКЕДОНИЈА

Мицкоски и Муцунски на средба со Дорис Пак, порачаа дека во Македонија постои голем проблем со високата корупција

Христина Николовска
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски денеска остварија средба со претседателката на Асоцијацијата на жени во Европската народна...
МАКЕДОНИЈА

Шилегов на трибина ги презентираше резултатите од својата двегодишна работа

Христина Николовска
Вечерва во Културно-информативниот центар во Скопје се одржа трибина „Чекор по чекор за Скопје – Две години со Петре Шилегов“ на која присутните имаа можност...
МАКЕДОНИЈА Политика

Петров: Знам дека има многу разочарани луѓе, но имаме потенцијал нашите планови да ги направиме реалност

Христина Николовска
Петров е најпродаван автор во неговата родна земја и автор на интернационално признатата книга „The Fear“. Тој е и уредникот и креативниот гениј зад „Тајните...
МАКЕДОНИЈА

Дали Собранието ќе успее да го ратификува протоколот за НАТО пред да се распушти?

Христина Николовска
Република Северна Македонија три дена по новата година ќе добие нова техничка влада со мандат од 100 дена или поточно до денот на одржување на...
МАКЕДОНИЈА

Шилегов: Имаме готова проектна документација за претпријатието „Градски енергетски системи“

Христина Николовска
Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов вечерва во „24Анализа“ на 24ТВ рече дека градот работи на справување со аерозагадувањето со повеќе стратегии и долгорочни планови на...
Политика

СДСМ во Кавадарци, Митко Јанчев – гостин на трибината „На прав пат“

Христина Николовска
СДСМ вечерва одржува граѓанска трибина во Домот на културата „Иван Мазов -Климе“ во Кавадарци. На трибината зборуваат потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, членот на ЦО...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Платата во здравството за две години зголемена за 4 700 денари

Христина Николовска
Премиерот Зоран Заев на својот ФБ профил порача дека со зголемување на платите во здравството сакаат да ги мотивираат медицинските работници за уште поголема посветеност...
МАКЕДОНИЈА

Јовановиќ: Заев треба да истрае и земјава под итно да ја внесе во НАТО што ќе претставува брза пруга за влез во ЕУ

Христина Николовска
Колумнистот на „Слободен печат“, Ненад Јовановиќ смета дека стравувањата на премиерот Заев од договорот во Преспа се оправдани и длабоко втемелени. -Заев покажа дека умее...