Автор : Ивана Рамаданова

МАКЕДОНИЈА

Затвор од 8 години за поранешниот градоначалник на Битола Талески

Поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески доби осум години затвор за злоупотреба на службената положба и овластување за случајот „Транспортер”. Првостепената пресуда за овој предмет...
МАКЕДОНИЈА

Јовановски: Џабе преживувањето на коронавирусот ако потоа се умре од глад

За два месеци од денес на целиот свет ќе му стане јасно дека постојниов начин на живот е економски неодржлив, смета главниот советник во Управниот...
МАКЕДОНИЈА

Фетаи: На осудените Ејуп Аљими и Исмет Гури да им се изречат мерки на претпазливост

На осудените Ејуп Аљими и Исмет Гури во случајот „Титаник“ да им се изречат мерки на претпазливост, побара обвинителката Фатиме Фетаи по денешната објава на...
МАКЕДОНИЈА

По три години и шест месеци за Аљими и Гури од ДУИ, обвинети во „Титаник 3“

По три години и шест месеци казна затвор за функционерите од ДУИ, Ејуп Аљими и Исмет Гури за изборни нерегуралности во Чаир за време на...
МАКЕДОНИЈА

Утре се очекува пресуда за предметот “Титаник 3”

По околу две години судски рочишта, случај „Титаник 3“ стигна до пресуда, која утре треба да ја изрече судијката Марија Клетничка. Обвинението за овој предмет...
МАКЕДОНИЈА

Утре се очекува пресуда за предметот „Транспортер“

По речиси четиригодишно судење, утре се очекува пресудата за предметот „Транспортер“ во кој обвинети се поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески, поранешниот секретар Слободан Бончановски,...
МАКЕДОНИЈА

Пензионерите не ги почитуваат мерките за заштита од Корона вирусот

Секојдневните апели на надлежните институции и Министерот за здравтсво, Венко Филипче, постарите лица да ги почитуваат превентивните мерки за заштита од Корона вирусот, како најризична...
СВЕТ

Потресна исповед на медицинска сестра: Ќе се поздравам со моите деца, оти не знам кога ќе ги видам пак

Шпанија е едно од најголемите жаришта на Корона вирусот во Европа. Таму во изминатите 24 часа беа регистрирани рекорден број на починати лица – вкупно...
МАКЕДОНИЈА

Микро претпијатијата од услужната дејност бутици и продавници бараат помош од Владата

Ширењто на Корона вирусот претставува опасност и за микро претпијатијата од услужната дејност бутици и продавници на ниво на цела држава, од каде што предупредуваат...