Автор : Никола Поповски

МАКЕДОНИЈА Политика

СДСМ: Стигнавме до раст од 3.6% во трите квартали на 2019 година

Никола Поповски
Од економија која што во последниот квартал од владеењето на ВМРО ДМПНЕ бележеше негативен раст од -1.8%, стигнавме до раст од 3.6% во трите квартали...
МАКЕДОНИЈА Политика

Царовска: Очекувам ВМРО-ДПМНЕ да предложи луѓе со кредибилитет согласно законите

Никола Поповски
Очекував дека ВМРО-ДПМНЕ ќе покаже различна слика и ќе се обиде да предложи луѓе кои се со кредибилитет и се согласно Уставот и законите во...
МАКЕДОНИЈА

Симовски: Верувам законот за попис ќе се донесе наскоро, наредниот попис ќе биде исклучително базиран на регистри

Никола Поповски
Пописот обезбедува огромен фонд податоци што на општеството му се исклучително битни при градењето стратегии и политики на развој, а недостигот на информации не ви...
МАКЕДОНИЈА Политика

Без договор за министер за внатрешни – течат последните консултации за техничка влада

Никола Поповски
Одбивањето од СДСМ на предлогот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки да биде технички министер за внатрешни работи во преодната влада за предвремените парламентарни избори ја...
МАКЕДОНИЈА Политика

Пратениците предвреме ќе го ратификуваат Протоколот за членство во НАТО

Никола Поповски
Владата на својата редовна седница одржана во саботата го утврди текстот на Предлог-законот за ратификација на Северноатлантскиот договор, потпишан во Вашингтон на 4 април 1949...
Ракомет СПОРТ

Трофеј Карпати: Ракометарите подготвени за дуелот со Алжир

Никола Поповски
Македонската ракометна репрезентација пристигна во романската престолнина Букурешт, каде утре од 15 часот го игра своето полуфинале на турнирот „Трофеј Карпати“, а противник е Алжир....
МАКЕДОНИЈА Политика

Заев: Не знаев дека била вмешана и Катица, видеото и четирите разговори ми беа доволни

Никола Поповски
Премиерот Зоран Заев во врска со случајот „Рекет“ рече дека на 22 април го пријавил тоа што го видел, односно она што  беше објавено од...
СПОРТ

Русија: Официјална жалба на одлуката за 4-годишна суспензија на спортистите

Никола Поповски
Руската анти-допинг агенција, поднесе официјална жалба на одлуката на Светската анти-допинг агенција ВАДА, за четиригодишна суспензија на руските спортисти и репрезентации да се натпреваруваат под...
Вести СВЕТ

Речиси 50 отсто од Американците го поддржуваат импичментот на Трамп

Никола Поповски
Речиси половина од Американците сметаат дека историјата нема биде наклонета за американскиот претседател Доналд Трамп, бидејќи по напуштањето на власта може да остане запаметен како...